VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrátil jsem se od brutálního stylu k poetice, říká spisovatel Pavel Brycz

Severní Čechy /ANKETA/ – Učí, píše knihy, spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. To vše a mnohem více stíhá „multifunkční“ Pavel Brycz, jemuž loni vyšla kniha Největší muž na světě.

29.7.2018
SDÍLEJ:

Pavel Brycz učí, píše knihy, spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. V jeho poslední knize se inspiroval legionářstvím.Foto: Archiv autora

Ta se věnuje tématu legionářství, jež se zrovna letos dostává do popředí v souvislosti se 100. výročím vzniku Československa. „Píšu dobré příběhy, které jdou na dřeň, a přitom nechávají jazyk volně dýchat,“ říká ke své tvorbě Pavel Brycz, který je spjatý se Severními Čechami.

Vybíráte si poměrně nelehká témata. Nejprve román s námětem střídavé péče, teď legionářství. Kde čerpáte inspiraci a nápady?Baví mě sledovat rodinné vztahy. Ovlivňují nejen celý život jednotlivce, ale celá ta dnes často rozklížená rodinná buňka formuje i podobu států a celý náš globální svět a chápání kosmu. Z tohoto pohledu je tento mikrokosmos často pěkná divočina a třetí světová válka. Pokud v něm panuje chaos, tak jednotlivec nebude nikdy schopen fungovat v řádu. Střídavou péči jsem vždy nazýval „zločinem proti lidskosti“, a tak jsem hledal zajímavý klíč. Témata jsou ale všude kolem, a pokud v sobě dlouho nosím vášnivou touhu se k něčemu vyjádřit, pustím se do toho.

Měl jste konkrétní důvod věnovat se tématu legionářství?
Na legionáře jsem si jako pravnuk legionáře myslel dlouho. Navíc rodina legionářského spisovatele Josefa Kopty se přátelila s rodinou Rybářů, mých prarodičů z matčiny strany.

Je příběh čirá fikce, nebo obsahuje zrnko pravdy?
Můj pradědeček z Duchcova opravdu prodělal anabázi v Rusku a vracel se domů kolem půlky světa na zaoceánském parníku. Můj strýček Otto skutečně ležel v knihách legionářů a kolem něj nesměl upadnout špendlík. A vážně jsem potkal pár zvláštních pábitelů, kteří si nasadili falešnou aureolu hrdinství a vytvořili si umělý osud. Ale v dnešní době, kdy jsou muži takoví králíčci bez sebevědomí a vládnou měkké vztahy a intriky, se to jeví minimálně lidsky pochopitelné. Vezměte si jen, kolik dospělých lidí si hraje na vojáky v dobových kostýmech i se zbraněmi na rekonstrukcích bitev.

Kniha Největší muž na světě vyšla v roce 2017. Jak dlouho jste ji psal?
Největší muž na světě vznikal dva roky. Hekticky. Ale jak jsem řekl, myšlenku uchopit téma legionářů jinak, s kapkou tajemství, poeticky a přitom se vyjádřit k současnosti, jsem nosil dlouho. A už od dětství jsem byl vyzbrojen vyprávěnkami své babičky, která popisovala anabázi svého tatínka. Načasování knihy jsem si přál stihnout ke 100. výročí bitvy u Zborova 2. 7. 1917.

Proč jste se rozhodl pro tento název? Pro každého je přece největším mužem někdo jiný.
Miluji mýty a sbírám pohádky. V nich je všechno hyperbolizované, největší. A do zorného pole předškoláka v úvodu knihy se dostane strýček válečný hrdina. Takovou optikou ho vidí: největšího muže na světě. Žádné malé čecháčkovství.

Děj jste zasadil do normalizace, tedy do doby, kdy bylo téma legionářství tabu, že?
Ano, byl to zakázaný proud literatury. Ale pohled vnímavého chlapce, jenž hltá hrdinské příběhy z úst strýčka, který ho tím vlastně kazí, mi přišel dramatický. A zároveň to byla doba, kdy jsem vyrůstal a zažíval iniciační záležitosti pro svou budoucí dospělost. Užíval jsem si například popis cesty vlakem v časech, kdy parní lokomotivy nebyly atrakcí, ale běžnou realitou.

Pavel Brycz učí, píše knihy, spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. V jeho poslední knize se inspiroval legionářstvím.Proč jste nechal hlavního hrdinu procitnout a poodhalit tajemství strýčka Maxe?
Každý příběh musí mít rozuzlení a romaneto zvlášť. Navíc odhalit, že vám polovinu života lhali, je veliké téma mé generace. A obávám se, když sleduji mediální manipulace současnosti, že nejen mojí.

Směřoval jste už od začátku psaní k aktuálnímu konci knihy? Přijde mi, že to byla taková snaha, aby čtenář postavu strýčka Maxe nevnímal negativně.
Zamiloval jsem si tu pábitelskou postavu a od začátku jsem věděl, že pokud to příběh jen trochu dovolí, chci mu splnit sen. Sny jsou od toho, aby se plnily. Zvlášť když jim někdo věnuje obětavě celý svůj život. Zřejmě mám taky rád westerny s jejich neuvěřitelnými happy endy. Jednou jeden kritik řekl, že zadělám na apokalypsu, ale pak vše smírně vyřeším. Ano, bez takového vnímání světa by mě příběh nebavil. Nemám rád nihilismus.

Jak knihu přijali čtenáři?
Má manželka, nejpřísnější kritička, byla nadšena z toho, že jsem změnil brutální styl a mužský sarkasmus předchozích románů a vrátil se k poetičnosti svých raných textů nebo příběhů pro mládež, i když tato kniha pro mládež není. Je to taková moje laskavá Babička Boženy Němcové, ale jako by ji napsal její muž Němec. Pozitivního ohlasu se dočkala kniha i v literárním časopisu Host.

Kromě psaní knih i učíte, spolupracujete s rozhlasem a televizí, píšete texty pro kapely. Je vůbec možné uživit se jen psaním?
V minulosti jsem se živil psaním komerčních textů, tedy reklamou, ale netěšilo mě to. Teď si užívám luxusu, že píšu to, co chci. Vydělávám si stále jazykem a svým vztahem k němu, ale jde o učení českého jazyka a literatury i tvůrčího psaní na střední škole. Vedle toho stále píšu pro Českou televizi a Český rozhlas, a naskytne-li se další možnost psát pro film, určitě se toho nezřeknu. Byť je pravda, že mám stále nějakou práci po práci, propsané noci, víkendy, žádné dovolené. Na prahu padesátky jsem kapku unavený.

Kterou knihu ze své tvorby považujete za nejpovedenější?
Vždy tu poslední. Z knih pro dospělé Největšího muže na světě, z knih pro děti pak Neboj se, vždyť máš česnek, která vyjde letos před Vánocemi. A v září poběží na Dvojce Českého rozhlasu seriál Vzduch je naše moře o historii československého létání, kde jsem byl jedním ze tří scenáristů.

V čem se vaše tvorba liší od ostatních? Proč by čtenář měl vzít do ruky zrovna vaši knihu?
Píšu dobré příběhy, které jdou na dřeň, a přitom nechávají jazyk volně dýchat. Ty mé rozvolněné věty, nekonečná souvětí! V žádném případě nejsou realistické, ale pracují s fantazií, obrazy, mýty, magií. A vždy je v nich humor, někdy pěkně peprný. Zkrátka pohled na svět jednoho osmašedesátníka, chlápka, který byl v kočárku, když přijely tanky Varšavské smlouvy.

Co plánujete do budoucna?
Mám v hlavě pár příběhů, které bych rád vyprávěl. Hodně se teď v rešerších zabývám nemocí dnešní doby: manipulací, šikanou a sociální krutostí. Ale kutám vždy paralelně na více věcech většinou na jedné existencionální, kterou vyvažuji humornější, laskavější. Každopádně vím, že 4. září coby předseda poroty Ceny Knižního klubu ocením spolu s kolegy porotci Brdečkovou, Vieweghem, Kadlecovou a Janáčkem vítěze letošního ročníku. Jde o titul Na odstřel a shodou okolností jde o téma šikany. Píšu také pokračování černé upírské komedie pro děti s názvem Schovej se, kdo můžeš.

Autor: Jiří Louda

Nahravá se anketa
29.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 23 500 Kč

Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23500 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Benteler Automotive Rumburk s.r.o. - 01 (sídlo), Bentelerova 460/2, 408 01 Rumburk, Vaším úkolem bude:, - obsluha výrobní stanice , - pohledová kontrola dílů vycházejících ze stanice (linky), - provádění drobných úprav a oprav , - příprava pracoviště před každou směnou - materiál, pomocný materiál apod., , Požadujeme:, - manuální zručnost, - samostatnost , - ochotu učit se nové věci, - kladný přístup k práci, , Uvítáme:, - SOU / SŠ vzdělání, - praxe ve výrobní společnosti a ve směnném provozu, , Nabízíme:, - perspektivní zaměstnání v zázemí prosperující mezinárodní společnosti, - smlouvu na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou, - široké možnosti vzdělávání a rozvoje, - práce vhodná i pro ženy, , Zaměstnanecké výhody:, 5 týdnů dovolené, odměna za hospodářský výsledek, možnost stravování v závodní jídelně, stravenky v hodnotě 100,- Kč, vitamínové balíčky, ochranné nápoje, docházková prémie, sportovní a společenské aktivity (dětský tábor, Mikulášská besídka) aj., , Způsob prvního kontaktu zájemce o VM: , telefonicky 6:00-12:00 hod., 13:00-14:30 hod., popř. e-mailem. Pracoviště: Benteler automotive rumburk s.r.o. - 01 (sídlo), 408 01 Rumburk. Informace: Lucie Colmer Kolomazníková, +420 482 358 314.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 17 410 Kč

Slévači Slévači. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17410 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: METALURGIE Rumburk s.r.o., Žitná č.p. 1098/15, 408 01 Rumburk., , Požadované dovednosti: praktické zkušenosti ze slévárny min. 5 let, orientace ve slévárenské technologii (výkresy, skládací karty)., , Nástup na 12 měsíců na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou., Kontakt: telefonicky, e-mailem, osobně na adrese zaměstnavatele. Pracoviště: Metalurgie rumburk s.r.o., Žitná, č.p. 1098, 408 01 Rumburk. Informace: Eva Brichtová, +420 412 315 200.

Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů PROGRAMÁTOR, SEŘIZOVAČ CNC. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Děčínská č.p. 32, 407 22 Benešov nad Ploučnicí, , Co vás čeká na obsazované pozici?, • Programování CNC frézovacího centra v CAM systému. , • Seřizování CNC stroje. , • Frézování na obráběcím centru u nových zakázek., • Spolupráce s konstrukcí při volbě nástrojů pro CNC stroje. , • Archivace vytvořených programů., , Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít?, • ukončené střední odborné vzdělání nejlépe technického směru. , • praxe na CNC frézce, případně obráběcího centra, • samostatnost a dobrá orientace v technické dokumentaci , • zodpovědnost, , Výhodou bude?, • Znalost programu SolidWorks, , Co vám můžeme nabídnout?, • Perspektivní společnost se silnou tradicí, přátelským kolektivem a prostředím., • Ohodnocení: 25 - 40.000 Kč (dle zkušeností uchazeče)., , Ostatní benefity: , • roční odměna (v r. 2016 a 2017 vyplaceno 25.000,- Kč na zaměstnance), • věrnostní odměny, odměny za pracovní/životní výročí, , • 2 dny dovolené navíc, , • penzijní připojištění, , • zvýhodněné zaměstnanecké půjčky, příspěvky na dětské tábory,, • závodní stravování, , • odborná školení cílená na využití znalostí v praxi., , Možnost nástupu: dohodou., , V případě, že se Vám nabízená pracovní pozice líbí, neváhejte a zašlete nám životopis. , Ilona Vázlerová, e-mail: vazlerova@interkov.cz. Pracoviště: Interkov spol. s r.o. - 02, Děčínská, č.p. 32, 407 22 Benešov nad Ploučnicí. Informace: Ilona Vázlerová, +420 412 599 215.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Pomocná síla na úklid a k nádobí. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce:, Labská č.p. 691/23, Děčín I-Děčín, 405 02 Děčín 2, , Nástup možný ihned., Požadujeme samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, chuť pracovat., , Nabízíme slevu na stravu, osobní ohodnocení. , , Kontakt: Eliška Kortusová, tel. 603 173 557, e-mail: info@strelnicedecin.cz. Pracoviště: Jaroslav kortus - 02: střelnice, společenský dům děčín, Labská, č.p. 691, 405 02 Děčín 2. Informace: Eliška Kortusová, +420 603 173 557.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár pergoly, stromů a travního porostu v Libouchci.

K požáru na zahradě v Libouchci vyjeli i hasiči z Jílového

V Brtnickém potoce hynou ryby, na vině je zřejmě dlouhotrvající sucho.
4

Vedro „vaří“ vodní živočichy, rybáři se snaží zabránit úhynu

Muzeum pořádá komentovanou prohlídku o starých plavbách

Děčín - Stálou expozici plavby v Oblastním muzeu v Děčíně doplňuje toto léto i výstava o vzniku Rakouské severozápadní dráhy spolu s ukázkou maleb polabské krajiny od známého malíře E. G. Doerella, jehož obrazy zachycují nástup průmyslové dopravy.

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 16. srpna 2018.

FOTO: Souboje letadel ze světových válek zuří pod dohledem Milešovky

Ústecký kraj - Na modelářském letišti Modelpark Suché nedaleko Modlan na Teplicku začalo Mistrovství světa leteckých modelářů kategorie combat.

VIDEO: Prohlédněte si, jak vypadá obří pěstírna marihuany

Neštěmice, Ústecký kraj - - Kriminalisté z TOXI týmu, zaměřeného na boj s drogami v Ústeckém kraji, rozkryli další pěstírnu marihuany na severu Čech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT