VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrátil jsem se od brutálního stylu k poetice, říká spisovatel Pavel Brycz

Severní Čechy /ANKETA/ – Učí, píše knihy, spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. To vše a mnohem více stíhá „multifunkční“ Pavel Brycz, jemuž loni vyšla kniha Největší muž na světě.

29.7.2018
SDÍLEJ:

Pavel Brycz učí, píše knihy, spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. V jeho poslední knize se inspiroval legionářstvím.Foto: Archiv autora

Ta se věnuje tématu legionářství, jež se zrovna letos dostává do popředí v souvislosti se 100. výročím vzniku Československa. „Píšu dobré příběhy, které jdou na dřeň, a přitom nechávají jazyk volně dýchat,“ říká ke své tvorbě Pavel Brycz, který je spjatý se Severními Čechami.

Vybíráte si poměrně nelehká témata. Nejprve román s námětem střídavé péče, teď legionářství. Kde čerpáte inspiraci a nápady?Baví mě sledovat rodinné vztahy. Ovlivňují nejen celý život jednotlivce, ale celá ta dnes často rozklížená rodinná buňka formuje i podobu států a celý náš globální svět a chápání kosmu. Z tohoto pohledu je tento mikrokosmos často pěkná divočina a třetí světová válka. Pokud v něm panuje chaos, tak jednotlivec nebude nikdy schopen fungovat v řádu. Střídavou péči jsem vždy nazýval „zločinem proti lidskosti“, a tak jsem hledal zajímavý klíč. Témata jsou ale všude kolem, a pokud v sobě dlouho nosím vášnivou touhu se k něčemu vyjádřit, pustím se do toho.

Měl jste konkrétní důvod věnovat se tématu legionářství?
Na legionáře jsem si jako pravnuk legionáře myslel dlouho. Navíc rodina legionářského spisovatele Josefa Kopty se přátelila s rodinou Rybářů, mých prarodičů z matčiny strany.

Je příběh čirá fikce, nebo obsahuje zrnko pravdy?
Můj pradědeček z Duchcova opravdu prodělal anabázi v Rusku a vracel se domů kolem půlky světa na zaoceánském parníku. Můj strýček Otto skutečně ležel v knihách legionářů a kolem něj nesměl upadnout špendlík. A vážně jsem potkal pár zvláštních pábitelů, kteří si nasadili falešnou aureolu hrdinství a vytvořili si umělý osud. Ale v dnešní době, kdy jsou muži takoví králíčci bez sebevědomí a vládnou měkké vztahy a intriky, se to jeví minimálně lidsky pochopitelné. Vezměte si jen, kolik dospělých lidí si hraje na vojáky v dobových kostýmech i se zbraněmi na rekonstrukcích bitev.

Kniha Největší muž na světě vyšla v roce 2017. Jak dlouho jste ji psal?
Největší muž na světě vznikal dva roky. Hekticky. Ale jak jsem řekl, myšlenku uchopit téma legionářů jinak, s kapkou tajemství, poeticky a přitom se vyjádřit k současnosti, jsem nosil dlouho. A už od dětství jsem byl vyzbrojen vyprávěnkami své babičky, která popisovala anabázi svého tatínka. Načasování knihy jsem si přál stihnout ke 100. výročí bitvy u Zborova 2. 7. 1917.

Proč jste se rozhodl pro tento název? Pro každého je přece největším mužem někdo jiný.
Miluji mýty a sbírám pohádky. V nich je všechno hyperbolizované, největší. A do zorného pole předškoláka v úvodu knihy se dostane strýček válečný hrdina. Takovou optikou ho vidí: největšího muže na světě. Žádné malé čecháčkovství.

Děj jste zasadil do normalizace, tedy do doby, kdy bylo téma legionářství tabu, že?
Ano, byl to zakázaný proud literatury. Ale pohled vnímavého chlapce, jenž hltá hrdinské příběhy z úst strýčka, který ho tím vlastně kazí, mi přišel dramatický. A zároveň to byla doba, kdy jsem vyrůstal a zažíval iniciační záležitosti pro svou budoucí dospělost. Užíval jsem si například popis cesty vlakem v časech, kdy parní lokomotivy nebyly atrakcí, ale běžnou realitou.

Pavel Brycz učí, píše knihy, spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. V jeho poslední knize se inspiroval legionářstvím.Proč jste nechal hlavního hrdinu procitnout a poodhalit tajemství strýčka Maxe?
Každý příběh musí mít rozuzlení a romaneto zvlášť. Navíc odhalit, že vám polovinu života lhali, je veliké téma mé generace. A obávám se, když sleduji mediální manipulace současnosti, že nejen mojí.

Směřoval jste už od začátku psaní k aktuálnímu konci knihy? Přijde mi, že to byla taková snaha, aby čtenář postavu strýčka Maxe nevnímal negativně.
Zamiloval jsem si tu pábitelskou postavu a od začátku jsem věděl, že pokud to příběh jen trochu dovolí, chci mu splnit sen. Sny jsou od toho, aby se plnily. Zvlášť když jim někdo věnuje obětavě celý svůj život. Zřejmě mám taky rád westerny s jejich neuvěřitelnými happy endy. Jednou jeden kritik řekl, že zadělám na apokalypsu, ale pak vše smírně vyřeším. Ano, bez takového vnímání světa by mě příběh nebavil. Nemám rád nihilismus.

Jak knihu přijali čtenáři?
Má manželka, nejpřísnější kritička, byla nadšena z toho, že jsem změnil brutální styl a mužský sarkasmus předchozích románů a vrátil se k poetičnosti svých raných textů nebo příběhů pro mládež, i když tato kniha pro mládež není. Je to taková moje laskavá Babička Boženy Němcové, ale jako by ji napsal její muž Němec. Pozitivního ohlasu se dočkala kniha i v literárním časopisu Host.

Kromě psaní knih i učíte, spolupracujete s rozhlasem a televizí, píšete texty pro kapely. Je vůbec možné uživit se jen psaním?
V minulosti jsem se živil psaním komerčních textů, tedy reklamou, ale netěšilo mě to. Teď si užívám luxusu, že píšu to, co chci. Vydělávám si stále jazykem a svým vztahem k němu, ale jde o učení českého jazyka a literatury i tvůrčího psaní na střední škole. Vedle toho stále píšu pro Českou televizi a Český rozhlas, a naskytne-li se další možnost psát pro film, určitě se toho nezřeknu. Byť je pravda, že mám stále nějakou práci po práci, propsané noci, víkendy, žádné dovolené. Na prahu padesátky jsem kapku unavený.

Kterou knihu ze své tvorby považujete za nejpovedenější?
Vždy tu poslední. Z knih pro dospělé Největšího muže na světě, z knih pro děti pak Neboj se, vždyť máš česnek, která vyjde letos před Vánocemi. A v září poběží na Dvojce Českého rozhlasu seriál Vzduch je naše moře o historii československého létání, kde jsem byl jedním ze tří scenáristů.

V čem se vaše tvorba liší od ostatních? Proč by čtenář měl vzít do ruky zrovna vaši knihu?
Píšu dobré příběhy, které jdou na dřeň, a přitom nechávají jazyk volně dýchat. Ty mé rozvolněné věty, nekonečná souvětí! V žádném případě nejsou realistické, ale pracují s fantazií, obrazy, mýty, magií. A vždy je v nich humor, někdy pěkně peprný. Zkrátka pohled na svět jednoho osmašedesátníka, chlápka, který byl v kočárku, když přijely tanky Varšavské smlouvy.

Co plánujete do budoucna?
Mám v hlavě pár příběhů, které bych rád vyprávěl. Hodně se teď v rešerších zabývám nemocí dnešní doby: manipulací, šikanou a sociální krutostí. Ale kutám vždy paralelně na více věcech většinou na jedné existencionální, kterou vyvažuji humornější, laskavější. Každopádně vím, že 4. září coby předseda poroty Ceny Knižního klubu ocením spolu s kolegy porotci Brdečkovou, Vieweghem, Kadlecovou a Janáčkem vítěze letošního ročníku. Jde o titul Na odstřel a shodou okolností jde o téma šikany. Píšu také pokračování černé upírské komedie pro děti s názvem Schovej se, kdo můžeš.

Autor: Jiří Louda

Nahravá se anketa
29.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 4 500 Kč Obchodní zástupci Obchodní zástupce pro Teplicko a Mostecko. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 4500 kč, mzda max. 9000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro mladou společnost hledáme kolegu do týmu, který má chuť s námi rozvíjet činnost v tvorbě webových stránek., , NÁPLŇ PRÁCE:, - komunikace se zákazníky (telefon, e-mail, obchodní schůzky), - analyzování potřeb zákazníků, - poskytování informací zákazníkům, - aktivní vyhledávání a získávání nových zákazníků, - uzavírání, změny a vypovídání písemných smluv se zákazníky, - školení zákazníků v obsluze CMS, - řešení reklamací, - komunikace s ostatními členy týmu (e-mail, Skype a dle potřeby osobně v Děčíně), , POŽADUJEME:, - dobré komunikační schopnosti a umění jednat s lidmi, - dobrou znalost českého jazyka, - základní znalost prostředí internetu (zbytek zaškolíme), - aktivní sebevzdělávání (v tomto oboru téměř nutností), - řidičský průkaz sk. B a vlastní auto velkou výhodou, , NABÍZÍME:, - zaměstnání i bez předchozí praxe v oboru (při splnění požadavků), - pružný pracovní týden, - práci převážně z domova (s výjimkou obchodních schůzek), - průběžné vzdělávání v kvalitních obchodnických a webdesignových kurzech, - po zapracování možnost zvýšení pracovního úvazku s navýšením hodinové mzdy, , Pozice je ideální jako přivýdělek k jiným příjmům či během studií. Možné i na dohodu na dobu určitou., , Nástup možný ihned., , Kontaktní osoba:, Michal Hanzlík, e-mail: vedeni-spolecnosti@michal-hanzlik.cz. Pracoviště: Michal hanzlík, společnost s ručením omezeným - 01 (sídlo), Zbrojnická, č.p. 97, 405 02 Děčín 2. Informace: Michal Hanzlík, . Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 18 500 Kč Provozní zámečníci, údržbáři Zámečník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18500 kč. Volných pracovních míst: 29. Poznámka: Místo výkonu práce:, Vítězství č.p. 56, Děčín XXXI-Křešice, 405 02 Děčín 2, , Práce s úhlovou bruskou, čtení plánu 2D, práce s vibrační frézou, fyzickou zdatnost, ŘP vítán. , , Kontaktní osoba: Pavel Šimánek, tel. 775 132 449, simunkova@work21.cz. Pracoviště: Work 21 industrial group s.r.o._dc, Vítězství, č.p. 56, 405 02 Děčín 2. Informace: Pavel Šimánek, +420 775 132 449. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 18 000 Kč Řidiči tahačů Řidiči nad 3,5t. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Řidičský průkaz sk: C,E, Kontakt: osobně, telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Rekasped s.r.o., Šluknovská, č.p. 332, 408 01 Rumburk. Informace: Cihlář, +420 602 435 610. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 13 500 Kč Pracovníci ostrahy, strážní Pracovník dispečinku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM [JM], , Místo výkonu práce:, Lipová 104, Česká Kamenice, , • certifikát Strážný - pokud uchazeč nemá - zajistíme, • částečná znalost práce na PC, • výpis z trestního rejstříku, , Nabízíme:, • možnost zvýhodněného mobilního tarifu, • odpovídající mzdové ohodnocení + bonusový systém, • možnost dlouhodobé spolupráce, , Kontaktní osoba: p. Hamuth, Dana Popčáková, tel. 739 561 119, osobní jednání na adrese Lipová 104, Česká Kamenice až po domluvě.. Pracoviště: 1.sdzp družstvo - 02, Lipová, č.p. 104, 407 21 Česká Kamenice. Informace: Jan Hamuth, +420 739 561 119.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stezka stromů v děčínské zoo.
4

Stezka stromů, festival ve Varnsdorfu, výročí republiky. Víkend bude pestrý

Skeny děčínského hladového kamene.
9

Hladový kámen i vodočet na skále mají své 3D modely

FOTO: Právě jsme se narodili na Děčínsku

Děčínsko - Představujeme vám miminka vyfotografovaná v 42. týdnu roku 2018.

Začínala v Březinách, teď Tereza Kožárová válí ve Slavii

Praha, Děčín - Fotbalistky pražské Slavie postoupily počtvrté za sebou do osmifinále Ligy mistryň. Po suverénní kvalifikaci pak v prvním vyřazovacím kole vyřídily tým Gintra Universitetas (3:0, 4:0). V domácí odvetě zazářila útočnice Tereza Kožárová, která se blýskla hattrickem.

Fotbalisté Varnsdorfu na netradiční exkurzi

Varnsdorf – Firma TOS Varnsdorf je jednou z nejsilnějších strojírenských firem v Ústeckém kraji, která exportuje své výrobky do celého světa. Současně je generálním partnerem a garantem fotbalu ve Varnsdorfu, a to nejen vrcholového, ale především mládežnického.

Kam o víkendu za sportem? Válečníci vyzvou Ostravu, Rumburk čeká derby

Děčínsko - Další zápas nejvyšší basketbalové soutěže uvidí diváci v Děčíně. Domácí Armex se v sobotu večer střetne s týmem NH Ostrava.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT