Anketa Deníku:
1) Co u vás v roce 2013 v kulturní sféře vyvolalo euforii, velkou radost, nadšení?
2) Řekl/a jste si při něčem: „Tak takhle tedy ne!" nebo dokonce: „Je to marný boj?"
3) Co si od roku 2014 slibujete?

Vladimír „Lábus" Drápal, Louny

„Letos mě čeká další boj s větrnými mlýny"

1) Přihřeji si vlastní polívčičku: Loni to bylo 10 let, co bylo v listopadu otevřeno Vrchlického divadlo v Lounech – a euforii ve mně vyvolává, že lidi dál chodí. Na spadnutí je třistatisící návštěvník, což je v osmnácti tisícovém městě úspěch nečekaný. Velmi mě těší i práce v Galerii města Louny, kde byla v zimních měsících instalována výstava Zdeněk Sýkora ve vybrané společnosti a velkou radost ve mně vyvolalo, že jsme ji museli pro zájem veřejnosti prodloužit o další měsíc až do konce ledna 2014.

S nadšením jsem zaregistroval úspěch poslední nahrávky Houpacích koní Everest. Za sebe bych doporučil – taktéž Ústečany –  Uraggan Andrew & The Reggae Orthodox. I ti vydali nové, již druhé  CD. A též ústecký hudební úkaz Kittchen, taktéž (jako Houpací koně) nominant Vinyly – ale hlavně jiný, víc než sympatický, přístup k hudbě.

2) Toho bylo v uplynulém, volebním, roce daleko víc, ale protože jsem bytostný optimista, nebudu odpovídat. Ostatně, jak říkal můj dobrý přítel Martin Jirous: „Chodím jen do prohranejch bitev!"

3) V nadcházejícím roce mě čeká další boj s větrnými mlýny: V Lounech se bude otevírat nový kulturní dům „Zastávka" a zdá se, že budu pověřen i jeho vedením. Takže na obzoru se tyčí nová výzva. Doufám, že jak obyvatelům Loun, tak i jeho představitelům, zbudou na kulturu také nějaké peníze. Ale neslibuju si od něj nic, to pak můžu být jen mile překvapen. Ostatně, toho roku dovrším 50 let života a třeba se něco stane „samo". A také se modlím, aby lidi nepřestali mít pocit, že Vrchlického divadlo je pořád hlavně jejich divadlem…

Mgr. Vladimír Drápal, ředitel Vrchlického divadla a Galerie města Louny

Emil „Emilio" Dvořák, Ústí a Děčín

„Už nestojím o spolupráci s Janem Budařem"

1) Každá další akce, při níž potkávám stejně smýšlející lidi, kteří mají chuť a sílu „táhnout ten kočár dál", ať už jsou to všichni muzikanti, pořadatelé, nebo dobří podporovatelé… A samozřejmě sponzoři, bez nichž by to už dnes nešlo!

Osobně mne velmi těší dvě osobní setkání:

– s Táňou Fišerovou na únorovém Eňo Ňuňo večírku

– s kapelou ZRNÍ, která zahraje 21. června 2014 na 13. ročníku benefičního Útulek Festu (hrad Střekov). To vše díky dokumentárnímu filmu „Žít změnu", v němž se objevuje i Ústí nad Labem, hrad, Útulek a hlavně hromada úžasných lidí z celé republiky…

2) Jasně, ale rád na to zapomínám. Rozhodně už nestojím o spolupráci s Janem Budařem a mrzí mne též chování pár dalších lidí, kteří namísto toho, aby stáli při sobě, škodí kde mohou…

3) Změnu? Rád bych pokračoval ve všem, co má cenu (alespoň dle mého názoru): Ať už je to v roce 2014 už sedmnáctiletý měsíčník „Přehledy", nebo pořádání různých kulturních akcí a festivalů pod hlavičkou Ústecké kulturní platformy '98 a Collegia Bohemica.

Emil „Emilio" Dvořák, Ústí nad Labem & Děčín, člen o. s. ÚKP '98 a pořadatel Útulek Festu i kulturní manažer o. p. s. Collegium Bohemicum

Radek Fridrich, Děčín

„Držím palce přátelům, aby se neprolomí limity těžby hnědého uhlí"

1) Předně Univerzita Předlice, kterou dělala Fakulta umění a designu Univerzity J. E. Purkyně, nová deska Houpacích koní Everest a vydání antologie světových hororových povídek duchcovského autora Patrika Linharta s názvem Příběhy nočních hubeňourů.

2) Držím palce přátelům v hnědouhelné pánvi, aby se neprolomily limity těžby hnědého uhlí a aby to nevzdávali.

3) Celkem nic, bude to nejspíš normální rok v mém normálním životě.

Radek Fridrich, Děčín, básník a učitel

Vladimír Gončarov, Ústí nad Labem

„Vánoční výzdoba náměstí byla vkusná, krásná"

1) Překvapila mě vánoční výzdoba Lidického náměstí u nás v Ústí nad Labem. Velice vkusná, krásná, pro mne to byl doslova kulturní zážitek.

2) Bohužel byla v roce 2013 spousta takových věcí. Ale nebudeme si kazit život a náladu do nového roku.

3) Čeká mne zajímavá tvůrčí práce. Už se těším, jak opět potěším příznivce kvalitní inteligentní zábavy.

Vladimír Gončarov, sólista baletu Severočeského divadla v Ústí nad Labem, držitel Ceny Thálie

Václav Hanč, Litoměřice

„Náš sbor Páni kluci čeká Sborová olympiáda v Rize"

1) Koncert k oslavám dvacetiletí našeho  litoměřického chlapeckého sboru Páni kluci.

Účinkovalo při něm více než sto členů současného koncertního sboru a jeho přípravných oddělení a rovněž velký mužský sbor z bývalých členů.

Dále vystoupení na jednom pódiu s houslovým virtuózem Václavem Hudečkem. Je to úžasná osobnost!

2) Platí pravidlo Nikdy neříkej nikdy…ale do budoucna bych se rád vyvaroval  vystupování pro organizace, které „chtějí dělat kulturu hlavně pro sponzory, kteří ji uhradí…" myslím si, že kultura je  pro všechny, i když zaplatit ji mohou jen někteří.

3) Účast na Světové sborové olympiádě v lotyšské Rize v červenci , které se zúčastní cca čtyři sta pěveckých sborů z celého světa. My budeme s Pány kluky soutěžit ve dvou kategoriích, tak doufám, že uspějeme!

Václav Hanč, sbormistr pěveckého sboru Páni kluci z Litoměřic

Alena Houšková, Benešov nad Ploučnicí

„Letos Zoo Děčín slaví
 65 let od svého otevření"

1) Jednoznačně to jsou podařené akce v děčínské zoo. Radost a spokojenost návštěvníků jsou totiž pro nás – organizátory – tou největší odměnou.

1) Jednoznačně to jsou podařené akce v děčínské zoo. Radost a spokojenost návštěvníků jsou totiž pro nás – organizátory – tou největší odměnou.

Pokud bych měla hovořit konkrétněji, tak jsme například po několika letech začali opět pořádat příměstský tábor, na němž si téměř dvacítka dětí užila báječné prázdniny mezi zvířaty. Báječná byla i akce „Na divokém západě v zoo" nebo „Čertovský rej".

2) Nemám ráda davové akce. Vím to o sobě, a přesto jsem se na konci roku 2013 nechala dětmi přemluvit k výpravě za vánočním kamionem Coca-cola u děčínského supermarketu. Toto setkání pro mě bylo jednoznačným zklamáním. Davy lidí, kolony aut a opravdu nepovedený program mě ujistil v tom, že příští rok se už dětmi „ukecat" nenechám.

3) Rok 2014 bude jedna velká oslava. Tedy alespoň co se mé práce týče. Zoo Děčín totiž letos slaví 65 let od svého otevření a my pro návštěvníky chystáme mnoho zajímavého.

Alena Houšková, Benešov nad Ploučnicí, Zoo Děčín – mluvčí

Jan Kalina, Praha

„Přesvědčil mě Brad Pitt ve filmu Světová válka – Z"

1) Mimořádně mě okouzlily dvě výstavy velmi odlišných výtvarníků – hyperrealisty Theodora Pištěka v Národní galerii a romantika Jakuba Schikanedra ve Valdštejnské jízdárně.

V kině mě přesvědčil Brad Pitt ve sci-fi  „Světová válka – Z", že je špičkovým hercem a nejen krasavcem.

Na divadelním pódiu mě dostala hra na motivy komiksového českého válečného supermana Pérák souboru Vosto5. Co se týče koncertů, asi jsem měl letos smůlu, ale nic mě nezaujalo.

2) Bohužel mě obě tyto věty napadaly vždy po přečtení titulních stran novin.

3) Lednová svatební cesta, koncertování Sto zvířat v rámci turné k albu „Tlustej chlapeček se včelou v kalhotách", Majálesy, festivaly, skládání nových songů a marná snaha o výchovu mých téměř dospělých dětí.

Jan Kalina, zpěvák i showman skupiny Sto zvířat a spoluautor i autor  hudby jejích písniček

Mini recenze alba, které mnozí chválí: HOUPACÍ KONĚ: „Everest"Obal alba.Výborné texty zpěváka Jiřího Imlaufa (ročník 1966), pocity na pár slov, promyšlená produkce Jana Brambůrka, jednoduchý ale netuctový obal alba s povídkou a příběhem. Dravost a syrovost rockové čtyřky z Ústí nad Labem se na jejím teprve šestém albu za víc než dvacet let existence potkává s něhou, texty nejsou na první poslech, člověk o nich musí přemýšlet. Melodie lezou pod kůži. Koně se na albu i zklidní, až ticho bolí a hladí zároveň. Touha, bolest, ideály, radost, láska. Zmařené naděje…

Síla kolektivu. Překvapivý gospel, genius loci Tajného studia z periferie. Zaprášené Ústí jinak. Kapela v životní formě, dál svá. Důrazná, naléhavá, poctivá k sobě i k nám. Pěkné klipy. Potlesk pro Ideamakers.

Věřím, že si album „Everest" (Yannick South Records, podzim 2013, vyšlo jako CD, vinyl i MP 3, více na webu shop.yannicksouth.com) užijí a docení ho i tam, kde Koně jako „lokální kapela ze severu Čech" zatím ještě nehráli. Budu rád, když jim Everest otevře cestu dál. Držím palce při vyhlašování cen Vinyla v únoru v brněnském klubu Fléda. Těším se na další koncert v Ústí. Tričko už na něj mám.

PS: Ledy se hnuly, Musicserver.cz hodnotil 10/10. Víc nemá!