Biskupství si v těchto dnech připomíná 65. výročí od jeho úmrtí. Po bohoslužbě byla představena publikace o Weberově životě a na místě, kde kdysi stával jeho rodný dům, byly položeny květiny. ČTK o tom informovala mluvčí Biskupství litoměřického Jana Michálková.

Weber byl posledním litoměřickým biskupem německé národnosti, stal se jím v roce 1931. Biskupství poukazuje na jeho morální postoje v 30. a 40. letech. Před válkou se odmítl zapojit do hnutí směřujících k henleinovské SdP. "Novokněze ročníku 1938 dokonce donutil ke slibu, že nevstoupí do řad této nacionální strany," uvedl archivář biskupství Martin Barus. Kněz podle něj naprosto odmítal nacistickou ideologii, zvláště pokud šlo o vyvyšování určitých národnostních či etnických skupin nad jiné.

Webera jako Němce již v červnu 1945 vyzvaly Revoluční gardy, aby opustil Československo, tomu se nakonec podařilo zabránit. Přesto byl novou československou vládou zbaven faktické výkonné moci v diecézi, která přešla do rukou jeho českého generálního vikáře. "Marně rovněž protestoval proti násilnému odsunu a zejména neopodstatněnému fyzickému týrání svých kněží německé národnosti," uvádí archivář.

Na podzim roku 1946 se biskup v bezvýchodné situaci rozhodl odstoupit ze svého úřadu, Vatikán jeho rezignaci přijal v lednu následujícího roku. "Následně byl pražský arcibiskup Josef Beran jmenován apoštolským administrátorem diecéze a na podzim téhož roku se novým litoměřickým biskupem stal Štěpán Trochta," dodává Barus. Weber zemřel 12. září 1948 v Litoměřicích v nedožitých 71 letech.

Mši v kapli Panny Marie Karmelské dnes sloužil generální vikář litoměřické diecéze Stanislav Přibyl. Vzpomínkové akce se zúčastnilo také vedení města Krásna Lípa, kam Vlčí Hora spadá, přišlo i několik pamětníků, kteří biskupa Webera či jeho rodinu zažili.

Před vchodem do kaple si lidé mohli koupit knihu Biskup Alois Anton Weber, kterou v 70. letech napsal dlouholetý sekretář duchovního Josef Rabas. Ten byl v roce 1946 odsunut do Německa, kniha tak vyšla nejprve v němčině. "Ve spolupráci s biskupstvím litoměřickým ji vydává Karmelitánské nakladatelství. Jedná se nejen o první české vydání této publikace, ale zároveň i o první monografii věnovanou tomuto biskupovi v českém jazyce," upozornila Michálková.