I když v této sezóně se jedná už o osmý přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku, každý přináší zcela nové a nezapomenutelné zážitky. Metropolitní opera uvádí nejen inscenace prověřené mnohaletým reprízováním, ale také nabízí své nejnovější tituly, a to v širokém záběru od baroka až po současná hudebně-dramatická díla. Jedno je všem inscenacím společné: špičková pěvecká kvalita spojená s moderním herectvím, vynikající orchestr, moderní jevištní technologie umožňující scénografické zázraky, perfektní kostýmy a nápadité režijní řešení, které ovšem může někdy vzbuzovat i diskuse, protože mnohá operní libreta doslova vybízí k novému a nezvyklému vidění.

Mezi repertoárové novinky Metropolitní opery patří také Soumrak bohů, závěrečný večer čtyřdílného monumentu Richarda Wagnera. Soumrakem bohů se uzavírá košatý příběh prastarých mýtů o Prstenu Nibelungově, který zprvu ovlivňoval jednání bohů, aby se nakonec stal osudovým i pro lidi. Jestliže předchozí díl opouští sám bůh Wotan už jako pouhý Poutník, pak jeho dcera Brünnhilda se vzdala božské nesmrtelnosti pro osudovou, ale veskrze člověčí lásku k Siegfriedovi. Tato dvojice prochází závěrečným dílem tetralogie, aby pocítila jak milostnou vášeň, tak i závist a nenávist světa lidí. Richard Wagner si sám napsal básnické libreto a zkomponoval hudební veledílo, které nás doslova zahltí proudem tónů i myšlenek. Proto také celá tetralogie nemůže patřit k běžnému repertoáru operních domů. K jeho inscenování se musí spojit mezinárodní tým zkušených inscenátorů, počínaje hudebním nastudováním (dirigent Fabio Luisi) a konče nevídanou scénografií, s níž doslova čaruje režisér Robert Lepage. Ovšem hlavní devízou je hvězdné obsazení všech rolí, z nich alespoň připomeňme skvělou sopranistku Deborah Voigt, kterou jsme obdivovali nejen jako Brünnhildu, ale také v Pucciniho Děvčeti ze zlatého západu či jako suverénní průvodkyni některých přenosů, a tenoristu Jay Huntera Morrise, skvělého Siegfrieda v předchozím dílu tetralogie. Sledování složitého příběhu usnadní nejen tištěný obsah opery, ale především české titulky a samozřejmě vždy profesionálně pohotová kamera, která v HD kvalitě přiblíží představitele jednotlivých rolí v detailních záběrech.

Přenos Soumraku bohů nabízí děčínské kino Sněžník v sobotu 11. února. Vzhledem k délce opery je začátek už v 17.45 hodin. –fF-