Hlavně Krásná Lípa a nově i saské lázeňské město Bad Schandau budou v pátek 11. a v sobotu 12. září centry Dnů Českého Švýcarska.

„Jejich stěžejními akcemi jsou páteční show Vaša Patejdla v Krásné Lípě a sobotní Parkmaraton z Bad Schandau do Krásné Lípy,“ prozradila Dana Štefáčková z obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko. Ta oslavy připravila a pořádá spolu s městem Krásná Lípa a občanským sdružením Agentura pro Lípu.

Show Vaša Patejdla od 19.00 hodin v Krásné Lípě v areálu nádvoří Továrny Dny zahájí. Jako host vystoupí muzikálová zpěvačka Iva Marešová. V sobotu se odehraje Parkmaraton 2009 – nultý ročník mezinárodního vytrvalostního běhu. Tratě otevřeného závodu budou připraveny pro profesionální běžce i amatéry.

„Národní park Saské Švýcarsko sídlí v Bad Schandau v SRN, jeho český příbuzný v Krásné Lípě. Krom symbolického spojení mezi sídlem správ parků České Švýcarsko a Saské Švýcarsko jsme využili, že vzdálenost mezi oběma městy je skutečně téměř přesně „maratonská“, uvedl Zbyněk Linhart, starosta Krásné Lípy.

V Krásné Lípě je na sobotu připraven program hlavně pro rodiny s dětmi – Originální krásnolipský rodinný maraton aneb putování za ledňáčkem.

Od 10.00 do 13.00 hodin tak lze absolvovat trasu okolím Krásné Lípy, na které bude připravena řada zábavných a zajímavých úkolů na trase 3 km. Všichni účastníci získají odměnu – drobné suvenýry, celý den budou na náměstí Krásné Lípy hrát regionální hudební kapely.