Po nedávném vystoupení v Mostě čeká bývalého obyvatele Ústí, ne však rodáka, na severu Čech vánoční koncert ve středu 9. prosince od 19.00 v duchcovském kině Lípa a 18. prosince v České Lípě.

Následovat bude 20. ledna 2016 koncert v Městském divadle Děčín na turné k Neckářově „vánoční" desce „Mezi námi".

S bratry Václavem a Janem Neckářovými jsme si tedy povídali o tomto albu, jehož jedinou vánoční písní je song Ježíšku z dávných dní. Důležitá je nálada alba; díky úžasné muzice a báječným textům nás dovede k zamyšlení, rozjímání a vzpomínkám…

Honzo, máte dospívajícího syna. Přes něj se na vaší novince ocitl dětský sbor Pueri gaudentes?
J. N.: Ano, v tomhle sboru zpíval. Ale je mu sedmnáct, tak už nezpívá. Hlasově by neodpovídal zvuku sboru…

Václave, už je to padesát let, co jste pořídil své první nahrávky pro Supraphon. A dostal jste k tomuto výročí medaili!
V. N.: Pražská mincovna a firma Supraphon se domluvily a výsledkem je krásná záležitost. Můj obličej je vyražen do stříbra i do zlata.
J. N.: Zlatý Vašek a stříbrný Vašek. Jaký je ve skutečnosti? To tedy nevím… (smích)

Hlídal jste si podobu na minci?
V. N.: Ano, ale nebylo to moc zapotřebí. Jaromír Švejdík, autor výtvarného návrhu, mě zná, ví, jak vypadám.

Vybavíte si své první nahrávky?
V. N.: První písničku pro Supraphon jsem točil v Kobylisích, dnes je to Salesiánské divadlo. Pan dirigent Vobruba mě přizval ke spolupráci s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu na písni Ze soboty na neděli („I vám jednou bylo sedmnáct"). Když jsem ji natočil, dirigent řekl: Mám tu ještě jednu. Sedl si ke klavíru a hrál Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě. Takže jsem hned na místě 3. května 1965 nazpíval druhou píseň.

Po necelých padesáti letech jste vydal první vánoční desku; proč jste si s ní dal tak na čas?
V. N.: Pořád byla spousta jiné práce, tak jsme vydání vánoční desky odkládali. A je to asi dobře. Teď se sešla opravdu výborná sestava autorů.
J. N.: Vašek už v 60. letech s kolegy nazpíval koledy pro TV cyklus Píseň pro Rudolfa III., později jsme pro něj napsali vánoční píseň Štědrý den. Jinak ale moc vánočních věcí nemá, i proto nepřišly dosud na vánoční desku myšlenky; až nás nakopla Půlnoční. Uvědomili jsme si, že Marta Kubišová, Karel Gott i Helena Vondráčková už na kontě mají víc vánočních desek a řekli jsme si, že by i Václav mohl vytvořit pro své bližní vánoční album.
V. N.: Nakonec jsme měli tolik skvělých písní, že se Půlnoční na desku nevešla.

Měla vypadat tak, jak vypadá?
J. N.: Měli jsme připravených šest nových původních písní a chtěli je doplnit coververzemi osvědčených záležitostí, které už Vašek zpíval, a vánočních hitů a la Purpura. Když ale ty věci slyšel Dušan Neuwerth, kterého jsem přizval ke spolupráci, řekl, že by stálo za to udělat celé album z původních písní. Nakonec se sešlo asi třicet krásných původních písní, bylo z čeho vybírat. Na albu jich je dvanáct.

U desky Mezi svými; mám pocit, že se okruh vašich spolupracovníků a přátel dál rozrůstá!
V. N.: Rozrůstá, a někteří autoři by generačně mohli být mými vnuky či vnučkami. Napsali krásné melodie i texty. Ta deska je impuls k zamyšlení i vzpomínkou na ty, kteří už s námi nejsou a chybí nám. Je jich více, letos nás opustil kytarista Bacilů Ota Petřina a zpěvák C&K Vocalu Ladislav Kantor. Bohužel…

Můžeme se těšit i na záznam vašeho koncertu k albu Mezi svými na CD a třeba i na DVD?
J. N.: Uvidíme. Vydavatelství Supraphon už nám tu možnost samo nabídlo a tak o té nabídce uvažujeme.