Každých 22 minut okupace platí Tibeťané jedním lidským životem. Každé tři dny jedním klášterem. Každou vteřinou svou lidskou důstojností za naše pohodlí a lhostejnost. Nejsme náhodou další na řadě?

Přesně tyto věty stály na plakátu, který zval do Mikulášovic na první ročník Koncertu pro Tibet. Psal se 9. říjen 1999.

V roce 1999 byli na prvním ročníku Festivalu free Tibet hlavní hvězdou Toxic People.„Chtěli jsme prostě udělat velký koncert, kam by na naši kapelu přišlo hodně lidí," usmíval se zpěvák místních Toxic People Jiří Marciňák. Právě on byl při zrodu tohoto legendárního festivalu.

Toxic People totiž chtěli pokřtít své nové CD, a tak vymýšleli, jak nalákat na koncert více lidí. „Náš baskytarista studoval zeměpis a vždy rád povídal o Tibetu, tak jsme se rozhodli festival věnovat právě této okupované zemi," dovysvětlil Marciňák.

K tomu pozvali další tři kapely: Nijak, UF a S.R.K. Hrálo se jen na velkém sále, ale přišlo 120 lidí. „Strašně nás to potěšilo a překvapilo. Atmosféra byla perfektní a to nám vlilo elán do dalších ročníků," doplnil Marciňák.

Pořadatelé si už tehdy říkali Attack from North a později založili stejnojmenné občanské sdružení. Na místě rozdali několik desítek letáků informujících o situaci v Tibetu. „Někdo tehdy ani nevěděl, že nějaký Tibet existuje, doufáme, že i díky nám se alespoň povědomost lidí o střeše světa zlepšila."

Proč se druhý ročník přestěhoval do Rumburka, kolik tam přišlo lidí a kdo jim zahrál? To a další zajímavosti se dozvíte v našem pátečním seriálu 9. srpna.

Festival free Tibet XV.

Festival se uskuteční na čtyřech scénách v sobotu 19. října v mikulášovickém kulturním domu. Vystoupí například kapely Rybičky 48, Koblížc!,Prague Conspiracy,Faces are Fiction, Toxic People nebo Hustej Wimpy. Více info na free-tibet.cz