Jako každý rok, i letos se rozzáří první jarní sobotu kopce na Děčínsku keltským telegrafem. Tedy propojením jednotlivých míst a těch, kteří se telegrafování zúčastní, pomocí světelného signálu. Navazuje se tak na pradávnou techniku využívající ohňů k přenosu zpráv z kopce na kopec.

V Evropě a tedy i u nás jej k dokonalosti dovedly keltské kmeny a využívalo se jej ještě ve středověku, kdy na vrcholcích kopců vyrostly strážní hrady a tvrze. V keltské komunitě se o signální místa na vrcholech kopců starali tzv. čerti, stejně i účastníci telegrafování jsou podle keltského vzoru nazývání čerty. Tak se říkalo strážcům posvátných a pro život keltských kmenů životně důležitých ohňů.

Keltský telegraf je otevřený a mohou se do něj zapojit další zájemci na dalších kopcích a trasách nejen v České republice.

Postupně se na Děčínsku a Šluknovsku rozsvítí téměř dvě desítky vrcholů dominant krajiny, světlo proletí celý okres za 40 minut. Jako první bude do tmy zářit ve 20:54 hodin Javorský vrch u Jílového, následovat bude Modřín a Děčínský Sněžník. Přes Chmelník, Chlum, Pastevní vrch nebo Studenec dorazí světlo ve 21:34 hodin na Hrazený.