Nikdo ze studentů přesně nevěděl, co ho čeká, přesto jich přišlo kolem sedmdesáti. Díky za to učitelům z EOA, Gymnázia Děčín, Zš Březová, Zš Na Stráni, SPŠ Děčín-Letná.

Studenti trpělivě čekali ve foyer divadla na vpuštění na jeviště a za velmi slabého osvětlení si hledali svá místa. Po pár vteřinách se ze tmy začala nořit Anne v podání Miřenky Čechové a rozehrála neuvěřitelné hodinové vyprávění ze svého deníku. Nevynechávala ani pasáže, které v minulosti odmítal vydat i její otec, neboť se týkaly citlivých témat dospívající dívky a problematického vztahu k matce.

Přestože na jevišti byla hlavní hrdinka úplně sama, rozehrála s dokonalou přesvědčivostí všechny osoby, které se skrývaly spolu s rodinou Anne. Mnohdy hrála jen prsty, svaly na zádech, často se scéna ponořila do naprosté tmy.

Vtipné momenty “ nespokojené mladé slečny, těšící se na konec války, na školu a přátele, střídaly kruté a děsivé situace bombardování, prozrazení, stesku a malosti. Když se úkryt ponořil do naprosté temnoty a jeho obyvatelé odjížděli vlakem ke svému nevyhnutelnému konci, hudba, která se rozezněla velmi hlasitě ze všech stran, lépe než jakékoli obrazy evokovala nesmyslnost a absurditu války.

Po tichu, které se „rozeznělo“ po jevišti, přišel nejprve velmi nesmělý, poté neuvěřitelně spontánní potlesk nadšených studentů.

Ti se mohli po představení odebrat do provizorně zřízené čajovny v zákulisí, aby se po chvíli opět vrátili na svá místa, neboť tvůrci představení Petr Boháč a Miřenka Čechová, spolu s hráčkou na čelo Hankou Suchanovou již byli připraveni na setkání se studenty.

Oficiální beseda trvala přibližně 40minut, ale po jejím skončení se na jevišti a v zákulísí ještě dále diskutovalo.

Atmosféra byla celý večer neuvěřitelně kultivovaná, projevy a vystupování studentů velmi vyspělé, za což patří poděkování rodičům, učitelům a v neposlední řadě samotným studentům.

Scénář, režie, dramaturgie: Petr Boháč, Miřenka Čechová

Choreografie: Miřenka Čechová

Hudba: violoncello Hanka Suchanová, reprohudba Varhan Orchestrovič Bauer

Light design: Martin Špetlík

VLADIMÍR JINDRA