Od roku 1999 se ve Šluknovském výběžku konal vždy v říjnu kultovní Festival free Tibet. Svou popularitu si získal zejména pestrým hudebním programem schovaným pod jednou střechou na třech různých scénách. Jednadvacátý ročník už ovšem nebude 19. října v Lidové zahradě Varnsdorf věnovaný Tibetu. Proč?

„Nyní chceme zaměřit pozornost přímo na náš region. My jsem se tu narodili, máme zde kořeny a máme Šluknovský výběžek stále v srdci,“ zdůvodnil změnu Jan Eminger z pořádajícího spolku Attack from North. „Nejsme rádi, že se nejsevernější výběžek republiky postupně vylidňuje a místní lidé zde mají málo vyžití. Na výběžek se „kašle“ ruší se rychlíky, rumburská nemocnice má na kahánku atd. Naším festivalem chceme na to upozornit, a hlavně pro to něco udělat,“ dodal Eminger s tím, že se pořadatelé stále budou řídit tibetským příslovím: „Slova jsou jen bubliny, činy jsou kapky zlata.“

Staronový festival tak dostal jméno Výběžek free L!IVE. „Slovo free zůstalo v názvu festivalu a ukazuje na naší tradici a má význam také v tom, že náš festival je multižánrový. Uslyšíte na něm, rock, punk, ska, metal i pop,“ upozorňuje další z pořadatelů Petr Bydžovský a doplňuje: „Live v názvu znamená, že chceme do Šluknovského výběžku přivést život.“

Co ovšem zůstane stejné jsou tři scény hlavní sál a na něm převážně rockové kapely, menší sál s dýdžeji. Jen třetí scéna se částečně promění.

„Zachováme výzdobu sálu s tibetskými praporky, abychom připomněli historii festivalu. Akci, z které nový festival vzešel. Naopak třetí scéna Výběžek stage bude věnována informacím a výstavě o Šluknovském výběžku (historie, obyvatelstvo, známí rodáci atd.). Každý rok chceme také dát prostor jedné obci z výběžku, aby se zde představila. Letos to bude obec Vilémov, protože právě odsud pořadatelé festivalu převážně pocházejí. Vilémov převezme nad akcí záštitu.“

Na třetí scéně by v budoucnu chtěli pořadatelé prodávat produkty vyrobené ve Šluknovském výběžku jídlo (čokoláda), pití (sirupy, mošty, cider) a různé výrobky (keramika).

Místo čajovny zde bude skvělá kavárna z Rumburka Bohemian Coffee House. Festivalu se potřetí za sebou uskuteční v Lidové zahradě Varnsdorf, letošní termín vychází na sobotu 19. října od 16. hodin. Na letošním festivalu například zahraje populární balkánské disco Circus Problem, pop-punkoví Jaksi Taksi a Madam Royal, z výběžku legendy Krleš a Toxic People.

„Se svou kapelou přijede zahrát i krásná zpěvačka Sabina Křováková, která se svým nádherným hlasem vyhrála televizní soutěž SuperStar a má k výběžku také blízko. Pochází z Děčína,“ upozornil Bydžovský. Na malém sále zahraje pět dýdžejů z ústeckého drum and bassového uskupení Basscoffee s živým bubeníkem.

Výběžek free L!VE 21
Kde: Lidová zahrada Varnsdorf
Kdy: sobota 19. října

Program:
16:00 otevření areálu
17:00 – 17:40 Madam Royal (punk-rock, Slaný)
18:05 – 18:55 Sabina Křováková (rock, Děčín)
19:20 – 20:20 Circus Problem (balkán disco, Praha)
20:50 – 21:40 Jaksi Taksi (pop-punková, Praha)
22:10 – 23:00 Toxic People (north-cross, Výběžek)
23:30 – 00:30 Krleš (heavy metal, Dolní Poustevna)

Dj scéna: Basscoffe, Alík (live drum), Massta, Fredy High a ABX.
Vstupné: předprodej 199 Kč (Knihkupectví Papírová loď Rumburk a Varnsdorf, na místě 249 Kč.
Více nawww.vybezek-live.cz

Ondřej Uherek