VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Shakespeare? Jeho hra může být drama i pěkný cirkus

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Jak a proč se stal režisérem Filip Nuckolls, umělecký šéf Činoherního studia (ČS) z Ústí? Proč soubor ČS náhle „objevil" světového dramatika Williama Shakespeara (1564 - 1616)? Dlouhá cesta, nebo samozřejmost?

10.10.2013
SDÍLEJ:

Zkrocení zlé ženy v Činoherním studiu.Foto: DENÍK/Karel Pech

Shakespearovo drama „Romeo a Julie" (v ČS 2012) korunovaly tři úžasné inscenace léta 2013 na zámku v Děčíně. Beznadějně vyprodané je „Zkrocení zlé ženy", další „Šejkspír" z Ústí. Premiéra je v pátek na Festivalu Kult. A Hamleta i Richarda III. už má Činoherní studio v plánu na další sezonu.

Takové jsou „šejkspírovské spády" Filipa Nuckollse (nar. 1979), rodáka z Ústí nad Orlicí i režiséra her Divadelního spolku Kašpar (Praha), Bezručova divadla (Ostrava), Západočeského divadla (Cheb), Činoherního studia v Ústí.

Ovšem Filip Nuckolls „začal" se „Shakespearem" o dost dříve, než když loni „po alžbětínsku" rozdal role v Romeovi a Julii „jen" osazenstvu pánské šatny Činoheráku…

DAMU? To ten sníh

Filipe, jak jste se stal režisérem?
To je taková vtipná historka. V listopadu 1996 jsem se jel podívat s jednou holkou na DAMU na herectví na den otevřených dveří. Měli tam plno a protože padal sníh, šel jsem dovnitř taky. Divadelní svět mě něčím lákal, ale o divadlo jsem se nezajímal.
Nakoukl jsem na DAMU na režii, kde bylo 17 lidí, zapsali si tam naše jména… Když to pak doma vyprávím mámě, říká, že jsem hloupej, že jsem podepsal, že se tam hlásím…
Ale během příprav na přijímačky mě to začalo bavit. Udělal jsem je a tím vzdal svoji slibně se rozvíjející dráhu filologa. Chtěl jsem jít studovat řečtinu; už na gymnáziu jsem měl celostátně úspěchy na olympiádách a ve Vysokém Mýtu brigádničil v muzeu: rovnal pozůstalost Otomara Vaňorného, překladatele z latiny i řečtiny. Z latiny už dnes mám jen na záchodě Příběhy světovládců, které si tam občas čtu. (úsměv)
A taky jsem došel ke zvláštnímu omylu. Říkal jsem si, že divadlo nebude o sicflajši, vysedávání po archivech, jako je latina a řečtina. Jenže teď prosedím minimálně osm hodin denně na zkouškách představení, na poradách…

Májový Shakespeare

Kdy jste začal se Shakespearem?
Poprvé jsem ho dělal ve druháku na DAMU s Johanou Součkovou. Bylo to klauzurní cvičení, asi 5 scén z Hamleta.
Moje první režie v profesionálním divadle byl Májový Shakespeare v Kašparu. Dělali jsme to tři režiséři: Jaroslava Šiktancová, má profesorka režie z DAMU, principál Jakub Špalek a já, ještě na škole. Byla to koláž z her Shakespeara, já dělal Othella a Sen noci svatojánské. V ní měl svou první roli v profesionálním divadle Marek Němec, tehdy ještě student, který později hrál v Činoheráku v Ústí. Noc nastartovala jeho zářnou kariéru…

Pak už pro vás přišla inscenace Romea a Julie v ČS v Ústí?
To ne. Když se Jakub Špalek pokoušel nastartovat letní sezónu v Kašparu, dělal jsem tam celý Sen noci svatojánské, text v hodně zkrácené, až punkové úpravě. Měnili jsme scény, to bylo dost moderní! (smích) Scénická hudba byli písničkář Záviš a Laibach…

Tak to byl hotový Sen…
To byl. A jak vše souvisí se vším, hrál v té inscenaci jednoho z milenců Honza Jankovský (dnes Činoherní studio), tehdy ještě kulisák- civilkář. A od září pak už šel sem do Ústí, do Činoheráku.
A tři čtyři roky nazpátek jsem v Západočeském divadle v Chebu dělal Mnoho povyku pro nic s Johanou Součkovou. V Chebu jsme za ni dostali cenu Nejoblíbenější inscenace roku. A pak už jsme tu dělali Romea a Julii a teď zkoušíme Zkrocení zlé ženy.

Shakespearomanie

A propadli jste šejkspírománii!
Ano. Byla to k ní zvláštní cesta. Dlouho jsme tu klasiku odmítali, dělali ji jen občas pro trénink, abychom v interpretaci klasicky nezakrněli.
Když jsme loni zkoušeli Romea a Julii, mysleli jsme, že je to jen „dárek pro pánskou šatnu", že si plníme sen k Vánocům. Ale Shakespeare, jeho poetika a drav, nesentimentálnost, tah na bránu, imaginace, dravost a na druhé straně křehkost, nás v tu chvíli naplnil. Pohltil, strhnul.

Bylo by troufalé, zbavit Shakespeara jeho poezie, veršů?
Dělá se to, ale je to hloupost. Všichni dobře známe hip hop a Shakespearův blankvers (nerýmovaný verš, sestávající z pěti jambických stop pozn . aut.) herce dobře drží. Někdy se mu brání, ale jsou v tu chvíli sami proti sobě. Protože rytmus, pokud ho přijmou a blankvers je dobře přeložený, dobře podrží, co se týče významu, smyslu, nálady. Dobře se učí, skáče vám do hlavy v rytmu jako písnička.

Máme dobré překladatele?
Máme velmi dobrou překladatelskou tradici Shakespeara. Kdysi Vrchlický či Saudek, dnes je hvězda Martin Hilský a nezapomínal bych na Jiřího Joska. Jeho Komedie omylů měla nedávno premiéru v divadle v Mostě.

Po kom jste sáhli vy?
Romea a Julii přeložil Jiří Josek , Zkrocení zlé ženy Břetislav Hodek ze starší generace. Velmi dobrý je i Milan Lukeš, už bohužel mrtvý překladatel.

Povinná úcta? Ne!

Když divadlo hraje Shakespeara, není to jen povinná úcta, že ne?
To vůbec ne. Chcete-li dát hercům tzv. „maso na kosti", dejte jim Shakespeara. Dává obrovskou svobodu i komplexní text. V jeho hrách jsou bohatí i chudí, staří i mladí, zápletky v hrách má vážnější, poetické, ale i komické… Střídá prostředí, alžbětinská konvence mu to dovolila. Stačí jediné slovo pro změnu prostředí, nepředepisuje žádnou realitu, je to jen velmi dobrá hra v dětském slovo smyslu; neomezuje nás. Proto je to velmi lákavá látka pro režii, herce i diváka. Nabízí svůj svět ve slovech a vy mu dodáte svůj svět v ostatních věcech.

O tom, že je to správná cesta, vás přesvědčil i úspěch Romea a Julie v Děčíně či vyprodané Zkrocení zlé ženy na říjen?
Úspěch Romea a Julie v Děčíně pro nás byl pěkný, protože jsme nikdy nezkoušeli hrát tři představení v jednom prostoru. Romeo nás překvapuje i tím, že byl určený na dvě tři reprízy kolem Vánoc. A že nás baví hrát a lidi že baví se na nás koukat, jak si hrajeme, to je bezvadný, optimistický.
Zájem o „Zkrocenku" je daný i tím, že doba kolem nás je teď hodně temná, není úplně radost žít v Ústí, v tomto kraji. Že tu radost musíme neustále někde nacházet. Buď v sobě, nebo v kolektivních zážitcích.
„Zkrocenka" vyslala do světa, že je komedií, že herci ukážou i něco ne úplně činoherního, že to bude velkej radostnej snovej poetickej mejdan. A to v publiku rezonuje natolik, že máme týden před premiérou všechna tři říjnová představení vyprodaná.

…a nafackuje jí

Zkrocení zlé ženy jste pojali jako komedii dell´arte, jako zábavný cirkus. Ale bude dál i soubojem mezi mužem a ženou, že?
Samozřejmě. Rozhodně. Dokonce má dlouhou fackovanou scénu mezi Honzou Jankovským a Klárou Krejzovou (oba hrají hlavní role). To uvidíte, co Klára všechno dokáže ustát!

A bude mít dost ostrý jazýček…
Jasně, Kateřina je asi jedna z nejostřejších rolí od Shakespeara. Zkrocení zlé ženy sice hrajeme teď a tady a zároveň pietně, ale naschvály neděláme. Sáhli jsme do cirkusového prostředí, protože chceme naznačit, že následující 4 roky by tu v Činoherním studiu měly být zábavné, víc hravé, otevřené. Mám dojem, že smutku, deprese a mrtvých si člověk venku „užije" až dost.

Autor: Radek Strnad

10.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Kameník 15 000 Kč

Kameníci, řezači a brusiči kamene Stavební kameník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: okres Děčín, , Výhodou řidičský průkaz sk. B, C, E, vítána znalost Ukrajinského jazyka. , Nabízíme prémie, osobní ohodnocení., , Kontakt: Radomil Macek, tel. +420 602 119 102, volat pondělí-pátek od 7:00 do 16:00, e-mail: ramack@seznam.cz. Pracoviště: Radomil macek(rumburk =malá), Malá, č.p. 322, 408 01 Rumburk. Informace: Radomil Macek, +420 602 119 102.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci Ostatní pomocníci a uklízeči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontkat: osobně na arese pracoviště, telefonicky na tel.: 602472255 kdykoliv v době od 7:00 do 20:00 , popř. e-mailem: sempra@avisusti.com. Pracoviště: Avis ústí s.r.o. - chata sempra, staré křečany, 407 61 Staré Křečany. Informace: Petra Janečková, +420 602 472 255.

Management - Management Ředitel 20 000 Kč

Řídící pracovníci v průmyslové výrobě Vedoucí výroby. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce:, KWL, s.r.o. , Nymburská č.p. 1321, 407 47 Varnsdorf 1, , Požadavky: , VŠ - technický směr, (alt. SŠ + praxe), Znalosti: řídící systém SAP nebo alter., řízení pracovního kolektivu, znalost systému jakosti, Náplň práce: řízení výrobní části společnosti, Jazykové znalosti: NJ slovem a písmem , , Nabízíme:, - perspektivní zaměstnání, - možnost dalšího vzdělávání, - příjem dle vzdělání a praxe v systému odměňování společnosti, - dobrý kolektiv a podporu u vedení společnosti, , Zájemci se mohou hlásit do 31.07.2017 na personálním oddělení:, Tel.:/ fax / e-mail : 412 354 111/ 412 354 124 / cizkova@kwlz.de. Pracoviště: Kwl, s.r.o. - 01 (sídlo), Nymburská, č.p. 1321, 407 47 Varnsdorf 1. Informace: Hana Čížková, +420 412 354 111.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Obchodní zástupci 22 000 Kč

Obchodní zástupci obchodní referent/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Folknářská 21, Děčín, , Poznámka k volnému místu:Hledáme vhodného kandidáta, který doplní tým na pobočce v Děčíně, Náplň práce:péče o stávající klienty, servis, zpracování hypotečních úvěrů, zpracování nabídek, příprava podkladů, administrativa, komunikace., Požadujeme:skvělé komunikační schopnosti, příjemné vystupování, aktivní přístup, pokročilá uživatelská znalost na PC ( Word, Excel, Power Point ), samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost., , Nabízíme: zázemí stabilní společnosti, zaměstnanecké benefity, zaškolení, profesní růst, prostor pro uplatnění vlastních nápadů., , Kontakt: Martina Postlová, na e-mail martina.postlova-cmss@outlook.com, výběrové řízení proběhne na konci měsíce července 2018. Pracoviště: Martin staňo - 02 (českomoravská stavební spořitelna), Folknářská, č.p. 1246, 405 02 Děčín 2. Informace: Martina Postlová, +420 732 450 321.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závody v hasičském sportu o pohár primátorky.
50

FOTO: Hasiči z celého kraje se utkali v Děčíně při požárním útoku

Ilustrační foto.

Nezaměstnanost na Děčínsku opět klesla. Firmám chybí lidi

Klíšťata nakazí člověka za dvě hodiny, nutná je častá kontrola

Severní Čechy - Přisáté klíště nakazí člověka encefalitidou za dvě hodiny, boreliózou za 24 hodin. Nutná je proto podle odborníků častá kontrola míst jako jsou podpaží, třísla a podkolenní jamky, kde se klíšťata vyskytují nejčastěji.

FOTO: Do Chřibské se sletěly rockové kapely z Děčínska

Chřibská - Pořádný rockový nářez zažili v sobotu obyvatelé Chřibské. Do města se totiž sjely rockové kapely převážně z Děčínska, aby ukázaly, jak to umí roztočit.

V Děčíně muž napadl ochranku hotelu. Ta střílela

Děčín - V sobotu krátce po devatenácté hodině došlo v sobotu k incidentu u hotelu Faust v Děčíně. Agresor zde napadl ochranku hotelu.

Hitem léta je nová bobová dráha na Klínech. Za pár dní se svezly tisíce lidí

Krušné hory - Cestovní ruch oživují unikátní dráha, zámek a kemp se závody.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT