VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Shakespeare? Jeho hra může být drama i pěkný cirkus

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Jak a proč se stal režisérem Filip Nuckolls, umělecký šéf Činoherního studia (ČS) z Ústí? Proč soubor ČS náhle „objevil" světového dramatika Williama Shakespeara (1564 - 1616)? Dlouhá cesta, nebo samozřejmost?

10.10.2013
SDÍLEJ:

Zkrocení zlé ženy v Činoherním studiu.Foto: DENÍK/Karel Pech

Shakespearovo drama „Romeo a Julie" (v ČS 2012) korunovaly tři úžasné inscenace léta 2013 na zámku v Děčíně. Beznadějně vyprodané je „Zkrocení zlé ženy", další „Šejkspír" z Ústí. Premiéra je v pátek na Festivalu Kult. A Hamleta i Richarda III. už má Činoherní studio v plánu na další sezonu.

Takové jsou „šejkspírovské spády" Filipa Nuckollse (nar. 1979), rodáka z Ústí nad Orlicí i režiséra her Divadelního spolku Kašpar (Praha), Bezručova divadla (Ostrava), Západočeského divadla (Cheb), Činoherního studia v Ústí.

Ovšem Filip Nuckolls „začal" se „Shakespearem" o dost dříve, než když loni „po alžbětínsku" rozdal role v Romeovi a Julii „jen" osazenstvu pánské šatny Činoheráku…

DAMU? To ten sníh

Filipe, jak jste se stal režisérem?
To je taková vtipná historka. V listopadu 1996 jsem se jel podívat s jednou holkou na DAMU na herectví na den otevřených dveří. Měli tam plno a protože padal sníh, šel jsem dovnitř taky. Divadelní svět mě něčím lákal, ale o divadlo jsem se nezajímal.
Nakoukl jsem na DAMU na režii, kde bylo 17 lidí, zapsali si tam naše jména… Když to pak doma vyprávím mámě, říká, že jsem hloupej, že jsem podepsal, že se tam hlásím…
Ale během příprav na přijímačky mě to začalo bavit. Udělal jsem je a tím vzdal svoji slibně se rozvíjející dráhu filologa. Chtěl jsem jít studovat řečtinu; už na gymnáziu jsem měl celostátně úspěchy na olympiádách a ve Vysokém Mýtu brigádničil v muzeu: rovnal pozůstalost Otomara Vaňorného, překladatele z latiny i řečtiny. Z latiny už dnes mám jen na záchodě Příběhy světovládců, které si tam občas čtu. (úsměv)
A taky jsem došel ke zvláštnímu omylu. Říkal jsem si, že divadlo nebude o sicflajši, vysedávání po archivech, jako je latina a řečtina. Jenže teď prosedím minimálně osm hodin denně na zkouškách představení, na poradách…

Májový Shakespeare

Kdy jste začal se Shakespearem?
Poprvé jsem ho dělal ve druháku na DAMU s Johanou Součkovou. Bylo to klauzurní cvičení, asi 5 scén z Hamleta.
Moje první režie v profesionálním divadle byl Májový Shakespeare v Kašparu. Dělali jsme to tři režiséři: Jaroslava Šiktancová, má profesorka režie z DAMU, principál Jakub Špalek a já, ještě na škole. Byla to koláž z her Shakespeara, já dělal Othella a Sen noci svatojánské. V ní měl svou první roli v profesionálním divadle Marek Němec, tehdy ještě student, který později hrál v Činoheráku v Ústí. Noc nastartovala jeho zářnou kariéru…

Pak už pro vás přišla inscenace Romea a Julie v ČS v Ústí?
To ne. Když se Jakub Špalek pokoušel nastartovat letní sezónu v Kašparu, dělal jsem tam celý Sen noci svatojánské, text v hodně zkrácené, až punkové úpravě. Měnili jsme scény, to bylo dost moderní! (smích) Scénická hudba byli písničkář Záviš a Laibach…

Tak to byl hotový Sen…
To byl. A jak vše souvisí se vším, hrál v té inscenaci jednoho z milenců Honza Jankovský (dnes Činoherní studio), tehdy ještě kulisák- civilkář. A od září pak už šel sem do Ústí, do Činoheráku.
A tři čtyři roky nazpátek jsem v Západočeském divadle v Chebu dělal Mnoho povyku pro nic s Johanou Součkovou. V Chebu jsme za ni dostali cenu Nejoblíbenější inscenace roku. A pak už jsme tu dělali Romea a Julii a teď zkoušíme Zkrocení zlé ženy.

Shakespearomanie

A propadli jste šejkspírománii!
Ano. Byla to k ní zvláštní cesta. Dlouho jsme tu klasiku odmítali, dělali ji jen občas pro trénink, abychom v interpretaci klasicky nezakrněli.
Když jsme loni zkoušeli Romea a Julii, mysleli jsme, že je to jen „dárek pro pánskou šatnu", že si plníme sen k Vánocům. Ale Shakespeare, jeho poetika a drav, nesentimentálnost, tah na bránu, imaginace, dravost a na druhé straně křehkost, nás v tu chvíli naplnil. Pohltil, strhnul.

Bylo by troufalé, zbavit Shakespeara jeho poezie, veršů?
Dělá se to, ale je to hloupost. Všichni dobře známe hip hop a Shakespearův blankvers (nerýmovaný verš, sestávající z pěti jambických stop pozn . aut.) herce dobře drží. Někdy se mu brání, ale jsou v tu chvíli sami proti sobě. Protože rytmus, pokud ho přijmou a blankvers je dobře přeložený, dobře podrží, co se týče významu, smyslu, nálady. Dobře se učí, skáče vám do hlavy v rytmu jako písnička.

Máme dobré překladatele?
Máme velmi dobrou překladatelskou tradici Shakespeara. Kdysi Vrchlický či Saudek, dnes je hvězda Martin Hilský a nezapomínal bych na Jiřího Joska. Jeho Komedie omylů měla nedávno premiéru v divadle v Mostě.

Po kom jste sáhli vy?
Romea a Julii přeložil Jiří Josek , Zkrocení zlé ženy Břetislav Hodek ze starší generace. Velmi dobrý je i Milan Lukeš, už bohužel mrtvý překladatel.

Povinná úcta? Ne!

Když divadlo hraje Shakespeara, není to jen povinná úcta, že ne?
To vůbec ne. Chcete-li dát hercům tzv. „maso na kosti", dejte jim Shakespeara. Dává obrovskou svobodu i komplexní text. V jeho hrách jsou bohatí i chudí, staří i mladí, zápletky v hrách má vážnější, poetické, ale i komické… Střídá prostředí, alžbětinská konvence mu to dovolila. Stačí jediné slovo pro změnu prostředí, nepředepisuje žádnou realitu, je to jen velmi dobrá hra v dětském slovo smyslu; neomezuje nás. Proto je to velmi lákavá látka pro režii, herce i diváka. Nabízí svůj svět ve slovech a vy mu dodáte svůj svět v ostatních věcech.

O tom, že je to správná cesta, vás přesvědčil i úspěch Romea a Julie v Děčíně či vyprodané Zkrocení zlé ženy na říjen?
Úspěch Romea a Julie v Děčíně pro nás byl pěkný, protože jsme nikdy nezkoušeli hrát tři představení v jednom prostoru. Romeo nás překvapuje i tím, že byl určený na dvě tři reprízy kolem Vánoc. A že nás baví hrát a lidi že baví se na nás koukat, jak si hrajeme, to je bezvadný, optimistický.
Zájem o „Zkrocenku" je daný i tím, že doba kolem nás je teď hodně temná, není úplně radost žít v Ústí, v tomto kraji. Že tu radost musíme neustále někde nacházet. Buď v sobě, nebo v kolektivních zážitcích.
„Zkrocenka" vyslala do světa, že je komedií, že herci ukážou i něco ne úplně činoherního, že to bude velkej radostnej snovej poetickej mejdan. A to v publiku rezonuje natolik, že máme týden před premiérou všechna tři říjnová představení vyprodaná.

…a nafackuje jí

Zkrocení zlé ženy jste pojali jako komedii dell´arte, jako zábavný cirkus. Ale bude dál i soubojem mezi mužem a ženou, že?
Samozřejmě. Rozhodně. Dokonce má dlouhou fackovanou scénu mezi Honzou Jankovským a Klárou Krejzovou (oba hrají hlavní role). To uvidíte, co Klára všechno dokáže ustát!

A bude mít dost ostrý jazýček…
Jasně, Kateřina je asi jedna z nejostřejších rolí od Shakespeara. Zkrocení zlé ženy sice hrajeme teď a tady a zároveň pietně, ale naschvály neděláme. Sáhli jsme do cirkusového prostředí, protože chceme naznačit, že následující 4 roky by tu v Činoherním studiu měly být zábavné, víc hravé, otevřené. Mám dojem, že smutku, deprese a mrtvých si člověk venku „užije" až dost.

Autor: Radek Strnad

10.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol učitelé českého jazyka na 2. stupni ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *, místo výkonu práce:, Základní škola Varnsdorf, náměstí E. Beneše 469, , , Požadavky:, Kvalifikovaný pedagog pro výuku českého jazyka na 2. stupni ZŠ., Kontakt: telefonicky. Pracoviště: Základní škola varnsdorf, náměstí e.beneše 469, okres děčín, příspěvková organizace, Nám. E. Beneše, č.p. 469, 407 47 Varnsdorf 1. Informace: Václav Zemler, +420 737 236 953.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 13 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Pracovník ostrahy - strážný, strážná - recepce (Velký Šenov). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Varndorf, VHODNÉ PRO OZP, , Požadavky:, - trestní bezúhonost, - dobrý zdravotní stav, - znalost na pc, - časová flexibilita, spolehlivost, poctivost, - komunikativnost, slušné vystupování, pracovní nasazení, ochota učit se novým věcem, - PRAXE V OBORU A ZKOUŠKY ODBORNÉ ZPŮSOBILOSTI PRO DÍLČÍ KVALIFIKACI - VÝHODOU, - ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ SKUPINY B (aktivní řidič), , Kontakt: na e-mail zaslat životopis + aktuální foto !!!, mobil +420 603 879 711. Pracoviště: Petr tomeš, Poštovní, č.p. 1796, 407 47 Varnsdorf 1. Informace: Petr Tomeš, .

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 18 810 Kč

Odborní pracovníci organizace a řízení Vedoucí odboru místního hospodářství MěÚ Jílové. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: [i] Místo výkonu práce:, Teplická č.p. 180, 407 01 Jílové u Děčína, , Předpoklady pro vznik pracovního poměru dle §4 zák. 312/2002 Sb:, • státní občanství ČR, popř. občanství cizího státu s trvalým pobytem v České republice, • věk minimálně 18 let, • způsobilost k právním úkonům, • znalost jednacího jazyka, • bezúhonnost ve smyslu ustanovení § 4 odst. 2 zákona č. 312/2002 Sb., • splnění dalších předpokladů stanovených zvláštním zákonem (zák. č. 451/1991 Sb., kterým se stanoví některé další před-poklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích České a Slovenské Federativní Republiky, České republiky a Slovenské republiky, ve znění pozdějších předpisů (lustrační zákon)., , Jiné požadavky pro vznik pracovního poměru (§6 odst. 2 písm. d) zák. č. 312/2002 Sb. ):, • min. vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu nebo vyšší odborné vzdělání, • základní orientace v níže uvedených právních předpisech:, zák. 128/2000 Sb., o obcích; zák. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích; zák. 13/1997 Sb., o pozemních komunika-cích; zák. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny; zák. 262/2006 Sb., zákoník práce; zák. 256/2001 Sb., o pohřebnictví; zák. 258/2000 Sb., ochraně veřejného zdraví; dále: občanský zákoník, základní právní předpisy upravující ochranu jednotlivých složek životního prostředí, základní právní předpisy vztahující se k problematice BOZP a PO , • výborné organizační a komunikační schopnosti, • znalost práce s PC, • řidičské oprávnění skupiny B , • psychická odolnost, časová flexibilita, • schopnost koncepčně a analyticky myslet , • zkušenost s řízením pracovních kolektivů, , Výhodou:, • vzdělání stavebně technického směru, • místní znalost, • praxe v oboru (komunální služby) , • zvláštní odborná způsobilost pro některou ze souvisejících agend, uvedených ve vyhl. 512/2002 Sb. , • znalost AJ, NJ , , Přihláška uchazeče musí obsahovat tyto náležitosti:, • jméno, příjmení a titul uchazeče, , • datum a místo narození uchazeče, , • státní příslušnost uchazeče, , • místo trvalého pobytu uchazeče, , • číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, , • datum a podpis uchazeče, Do přihlášky uveďte prosím též Vaší e-mailovou adresu a telefonický kontakt., , K přihlášce doloží uchazeč tyto doklady:, • životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech týkajících se správ-ních činností, • výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší 3 měsíců, u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhon-nost vydaný domovským státem, • ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, • osvědčení vydané Ministerstvem vnitra ČR o splňování předpokladů podle ustanovení § 2 odst. 1 písm a) a b) zákona č. 451/1991 Sb. a čestné prohlášení o splnění předpokladu podle ustanovení § 2 odst. 1 písm. d) až h) zákona č. 451/1991 Sb. (§ 4 zákona č. 451/1991 Sb.), , Platové podmínky:, - se řídí nařízením vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů a dalšími souvisejícími předpisy, - pracovní pozice je zařazena do 10. platové třídy (v závislosti na dosaženém vzdělání a zařazení vykonávané práce dle nař. vlády č. 222/2010 Sb.), , Lhůta pro podání přihlášky: do pondělí 9. 4. 2018 - do 10.00 hodin, , Další informace: Ing. Radka Tomanová, tajemnice MěÚ Jílové, tel: 412 557 724, e-mail: taj@mujilove.cz, , Místo a způsob podání přihlášky:, Přihlášku s požadovan. Pracoviště: Město jílové - 03, Teplická, č.p. 180, 407 01 Jílové u Děčína. Informace: Radka Tomanová, +420 775 878 087,412 557 724.

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 28 000 Kč

Obchodní zástupci Obchodní zástupce. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 38000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce:, Přemyslova č.p. 300, Kamenná, 407 01 Jílové u Děčína, , Hledám obchodní zástupce do nově otevíraného obchodního místa České pojišťovny v Jílovém. Náplň práce je odborné poradenství a servis pro stávající klienty České pojišťovny. Požadavky příjemné vystupování a proklientský přístup. Nabízím vícesložkové odměňování: fix + provize, doživotní následné provize, odměny, bonusy, bezplatné profesionální zaškolení / odborné vzdělávání, vozidlo na operativní leasing a stálá podpora manažera obchodního týmu. Výhodou je předání stávajícího kmene. Ideální práce pro zájemce z okolí a výhodné podmínky i pro matky na rodičovské dovolené. Nástup možný od 1.4. 2018, , Kontaktní osoba: Šárka Vrabcová, e-mail: sarka.vrabcova@ceskapojistovna.cz. Pracoviště: Šárka vrabcová - 02, Přemyslova, č.p. 300, 407 01 Jílové u Děčína. Informace: Šárka Vrabcová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Olomoucko proti Děčínu
15

FOTO: Válečníky zachránila obroučka. Rozhodl jediný bod

Biatlonistka Gabriela Koukalová.
15

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Jeden svět začíná, zahájí jej film o zmaru ze Šluknovska

Děčín - Přehlídka nabídne během čtyř dní sedm snímků.

OBRAZEM: Děčínským divadlem zněly hity slavných Beatles

Děčín - The Backwards, slovenská kapela imitující nesmrtelné Beatles, vystoupila v děčínském divadle. Podívejte se na fotografie z koncertu.

Rumburskou vzpouru připomene při jejím stém výročí i Legiovlak

Rumburk - Květnové oslavy spojí Rumburk se vznikem Československa.    

Naše školka: Už ve středu představíme děti z MŠ Huntířov

Děčínsko – Odstartoval nový seriál Deníku: Moje první tablo ze školky. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých tříd mateřských škol na Děčínsku. Ve středu 21. března přinese tištěný Děčínský deník čtenářům další díl tohoto seriálu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT