Po náměstí korzují vážení měšťané. Celé město je prodchnuto slavnostní náladou. Přípravy na květinový bál vrcholí. Třípatrová budova poštovního úřadu svědčí o důležitosti místa.

Tak nějak si to celé představuji, sedíc ve stínu kavárenské zahrádky na náměstí dnešní Sebnitz. Panuje zde prázdninová nálada. V místních uličkách a pasážích korzují turisté. Poštovní úřad neztratil nic ze své důležitosti a světe div se, uprostřed náměstí trh. Prodává se zde zboží z regionu - ovoce, zelenina, vzorované ubrusy, květiny. A nejen ty čerstvé… Také ty hedvábné, protože fabrika Seidenblumenmanufaktur žije! Vyrábí, prodává, a hlavně ukazuje. Ukazuje turistům jemné kvítí, květinové pugéty a jiné dekorace. Zrcadlí se ve slávě a lesku dvacátých let. Fascinující představení na třech patrech o celkové ploše 800 m².

Právě zde můžeme shlédnout jedinečnou krásu tohoto zapomenutého řemesla. Tisíce pečlivě setříděných železných formiček lístků a květů nás čeká ve sklepě této budovy. O patro výše zase ukázková výrobna. Staré dubové parkety vržou pod nohama návštěvníků, kteří s němým úžasem pozorují jemnou práci místních řemeslnic. A všude plno květin. Ve svatební místnosti se radí, jak vyzdobit nevěstu, ženicha a vlastně celou hostinu.

A to už vstupujeme do honosné, lakovaným dřevem obložené místnosti, které vévodí masivní stůl a drahou látkou potažená křesla. Pendlovky odbíjí celou a kroky tlumí tlusté koberce. Zde probíhala obchodní jednání o dodávkách zboží do celého světa. Stovky a stovky vzorků květin se blyští za skleněnými dveřmi dřevěných skříní.

Na závěr všeho - květinářství. Největší, nejbarevnější a nejrozmanitější, jaké jsem kdy viděl. Růže, fialky, slunečnice, orchideje, vlčí máky, karafiáty. Květiny kam oko dohlédne. Stačí si vybrat. Němečtí turisté nakupují. Ti japonští fotí a přičichávají k jednotlivým kvítkům… co kdyby.

Turistické městečko Sebnitz je položeno v kopcovité krajině na pomezí Šluknovského výběžku a Národního parku Saské Švýcarsko. Šluknovští to sem mají kousek. V Dolní Poustevně stačí přejít chodník a nezakopnout o hraniční patník.

Ale nejhezčí cesta stejně vede po historické železniční trati Semmeringbahn z Bad Schandau. Jen to považte. Horská dráha z roku 1877 překoná na 15 km délky, 200 m výškového rozdílu. Celkem dvacet osm mostů a viaduktů vystřídá sedm tunelů. Koleje stoupají hlubokou nepřístupnou roklí kolem skalních věží s překrásnými výhledy.

Neskutečná nádhera, tak blízko od nás! V Děčíně na hl. nádraží nastoupíme na vlak do Bad Schandau, zde přestoupíme a přesně po 62 minutách jízdy vystupujeme na nádraží v Sebnitz. Celou dobu tichounce plujeme v pohodlí moderních vozů Siemens Desiro. Za vysokými okny se střídá romantická krajina Labských pískovců. Všude čisto, klid a voňavo – aby ne, když se vlak jmenuje „Růže ze Sebnitz“. Zkrátka ideální tip na pohodový nedělní výlet pro celou rodinu - mámy, táty, děti, babičky a dědy.

P.S.: Kromě manufaktury na výrobu hedvábných květin tu mají museum modelových železnic Tillig Modellbahnen, expozici Afrikahaus s nejobsáhlejší sbírkou exponátů a knih z afrického kontinentu, zážitkový Urzeitpark plný pravěkých ještěrů a příšer a kryté i venkovní bazény v lázních Dr. Petzolda.

Vlakové spojení
Děčín hl. nádraží, odjezd:
8:40h/10:40h/12:40h
Bad Schandau nádraží, přestup na SB71, odjezd: 9:19h/11:19h/13:19h
Sebnitz nádraží, příjezd: 9:42h/11:42h/13:42h
Zpět do Děčína, odjezd Sebnitz:
12:16h/14:16h/18:16h
Čas na přestup v Bad Schandau v obou směrech vždy 10 min.
Na této trati platí jízdenka Elbe Labe Ticket. Další informace, jízdní řády, tipy na výlety na Verkehrsverbund Oberelbe (Svaz dopravců horního Labe): www.vvo-online.de

Autor: Jiří Šťastný