Ve znamení historické exkurze Hrady v údolí Labe III., poslední letošní noční prohlídky Státního zámku Velké Březno i výstavy jiřin tamtéž, bude nadcházející sobota 3. října.

Na historickou exkurzi do Labského údolí u Těchlovic na Děčínsku zve občanské sdružení Středohoří sobě a Iniciativa pro děčínský zámek. „Tentokrát se zaměříme na zříceninu hradu Vrabince a pozůstatky zajímavé středověké lokality Ratenstein, známé také jako hrad Vraty,“ uvedl Jiří Šedivý, autor studie o hradech v údolí Labe mezi Ústím a Děčínem a předseda akci pořádajícího ústeckého sdružení.

Exkurze začne v sobotu v 8.30 u kostela v Těchlovicích.

„Vlak z Ústí (hl. nádraží) jede v 7.27, z Děčína (hl. nádr.) směr Děčín východ je v 8.01 a do Těchlovic dorazí v 8.21 hodin,“ upřesnil šéf sdružení.

Trasa exkurze dlouhá 9 km vede převážně po silnici a zpevněných lesních cestách, částečně ale i náročným terénem. „Je tedy nezbytná vhodná obuv a oblečení,“ upozornili ještě pořadatelé. Více o celé akci lze nalézt na webu http://stredohorisobe.wz.cz/

Poslední noční prohlídka velkobřezenského zámku začne v sobotu ve 20.00 hodin. Šanci vidět interiéry bývalého sídla Chotků po setmění dává zámek jen několikrát do roka a vždy je to zážitek.

Podobný případ je i chystaná víkendová výstava květin na zámku. Akce, která objekt vždy provoní, je pokaždé záležitostí sezónní, ani výstava jiřin tedy není výjimkou. Jiřinková slavnost v čase běžných víkendových prohlídek zámku ukáže na 60 druhů podzimních jiřin.