„Myslím, že jsme se dost poučili. Do příští sezóny chceme posílit především zvukařskou stránku a přivézt zajímavé kapely,“ říká dramaturg klubu Jakub Bureš.

V minulosti si lidé poměrně často stěžovali na kvalitu zvuku v Garáži. Podařilo se to již odstranit?
Po koncertě Psích vojáků, který byl už dost vyhrocený, lidé zatleskali kapele a pak se otočili ke zvukaři a začali pískat. Při odchodu lidí jsme se s Martinem Poštou postavili k východu a omlouvali jsme se lidem. Tímto se jim omlouvám ještě jednou. To byl poslední kopanec, kdy jsme si řekli, že už je nutné s kvalitou zvuku něco udělat. Vím, že to bylo asi pozdě, ale už to muselo přijít. Řekli jsme si, že už se nikdy nic takového nesmí stát. Že raději investujeme trochu více do zvukaře a výbavy, když nestačí ta naše. Já jsem se na to konto poptal po schopných zvukařích a byl mi doporučen jeden člověk z České Kamenice. Ten bude nyní zvučit dvě akce v Garáži. A pak samozřejmě pan Svoboda, který u nás bude i nadále zvučit. Plus to chci doplnit o nějaké minimálně dva nebo tři další šikovné lidi. Může se totiž stát, že nebude moci ten a pak ani onen. A já chci mít zajištěno, že vždy bude k dispozici kvalitní zvukař.

Zvuk byl asi největším problémem Garáže, že?
No, když jsme začínali, tak jich bylo samozřejmě víc. Po čase se nám je ale podařilo postupně odstranit. Na bar si lidé hodně stěžovali. To se nám snad podařilo zlepšit a pořád pracujeme na tom, aby to bylo ještě lepší. Spousta věcí byla horších, ale ten zvuk bohužel přetrval doteď. A nám se přes veškerou snahu nepodařilo jeho kvalitu stabilizovat. Přesto věřím, že díky přijatým opatřením budou stížnosti na kvalitu zvuku od příští sezóny minulostí. Do budoucna uvažujeme také o nové aparatuře. Pozvali jsme si také zvukové inženýry, kteří nám poradí, jak třeba ten prostor upravit, aby tolik neničil zvuk, zvukařovy nervy a hlavně uši návštěvníků.

Za poslední rok, kdy je v divadle, pod které Garáž patří, nové vedení, prošel hudební klub značnou obměnou. V čem spočívala především?
Hlavně se hned po prázdninách udělal „personální audit“ a všichni zaměstnanci včetně barmanů a provozních odešli. Já jsem byl vlastně jediný, kdo tu zůstal. A to byl takový první velký zlom. Ze začátku se říkalo, že nový ředitel pan Trnka vůbec nechce Garáž. Což mi velmi rychle vyvrátil. Ne přímými slovy, ale zkrátka má zápal pro věc. Jen s tím chce mít co nejméně starostí. První věc, kterou mi řekl, že po mně chce větší zodpovědnost, že chce být jen jakýsi dozor. Což myslím, že se nám podařilo. Ano, také jsme spolu měli několik bouřlivějších diskuzí. Ale bylo to k něčemu. Já na Jirkovi oceňuji, že dokáže být věcný a například se omluvit, když zjistí, že neměl pravdu. A to ne každý dokáže, obzvlášť v takovém postavení. Dalším požadavkem byla finanční samostatnost. Garáž nesmí být prodělečná ve vztahu vstupného a honorářů. Někdy se nám dokonce podařilo i vydělat. Pokud jsme v minusu pár stovek, tak se to dá nahnat na baru. A to i přes to, že se nám daří držet vstupné poměrně dost nízko. Obzvlášť v porovnání se stejně velkými městy.

A co chystá Garáž do budoucna?
Již tento pátek k nám přijede opravdu velmi zajímavá sestava Prokop, Andršt, Hrubý, kterou by si rozhodně neměli nechat ujít milovníci kvalitní hudby. Červen bude docela dost zajímavý. Snažíme se nejít po laciných, a to nemyslím penězi, kapelách. Chceme do Děčína přivézt zajímavé muzikanty, kteří mají co říct. V červnu tak do Děčína přijede Xaver Baumaxa,

Pokud přežije šílenou cyklojízdu…
Mohu jeho fanoušky uklidnit, stále je mezi živými a tuhle brutální jízdu zvládá. Ale ještě k tomu, co bude v červnu. Dorazí Honza Budař s Eliščiným bandem, což bude asi docela legrace. On těch koncertů moc nemá, ale nám se podařilo jej získat i pro tak malý klub, jakým je Garáž. A pak samozřejmě bude benefice. Bude se jmenovat Akce Kryštof a její výtěžek půjde na podporu Kryštofa Peteleho. To je ten kluk, co si zlomil vaz, když spadl z mostu. To bude taková sasion děčínských kapel a chybět samozřejmě nebude stand-up comedy. Do nové sezóny chceme program ještě více zpestřit a již nyní už máme představu o některých kapelách. Já nevím, jestli to mohu říkat, protože Martin Pošta je takový tajnůstkář. Ale já mohu říct, že bych chtěl ještě rozšířit filmový klub a dělat filmové maratóny. Mým snem je udělat třeba Star Wars maratón a lidé, kteří by přišli v kostýmech, by měli třeba vstupné zadarmo. A především by to byl sraz fanoušků té dané filmové série. Ale vím, že je velký problém s právy. Takže je to spíš hudba budoucnosti, pokud vůbec kdy. Z kapel máme rozjednané nějaké zahraniční kapely, ale zatím bych o tom nerad mluvil. Ale jsou to docela zajímavá a velká zahraniční jména.

Na červen prý chystá Garáž jedno velké překvapení.
Ano, to bych málem zapomněl. V červnu dorazí Roads, kteří u nás 11. června zahrají zadarmo. Garáž totiž vyhrála soutěž o nejhlučnější klub na jejich turné. Porazili jsme tak nejen české kluby, ale dostali jsme třeba i velké berlínské kluby. A protože u nás budou hrát zadarmo, bude i vstupné zadarmo.