Helena Vondráčková: Svou voskovou figurínu budu mít vedle Gotta a Havla

S Helenou o desce Touhy, hitu Malovaný džbánku, komedii Jen ho nechte, ať se bojí, polských fanoušcích i naději českého popu Davidu Deylovi z Ústí. Toho chválí i Gott.

Ústí nad Labem - Po třech letech se na Ples severočeských patriotů, na akci letos v italském stylu, vrací zpěvačka Helena Vondráčková. Letos sice ne jako hlavní hvězda, tou bude italský pop zpěvák Umberto Tozzi na své historicky první české show. Ale také Vondráčková se chystá patrioty roztančit, navíc je okolo ní pár novinek, třeba ji už brzo svět uvidí z vosku.

Řekněte, jaké to je mít vlastní voskovou sochu v muzeu?
Nabídka pařížského muzea voskových figurín Grénin mne mile překvapila a velmi potěšila. Když jsem si prohlédla všechny materiály, které mi muzeum zaslalo, byla jsem nadšena z toho, jak jsou jednotlivé postavy profesionálně a velmi realisticky vytvořeny. Je to pro mne velká čest být zařazena mezi nejvýznamnější osobnosti České republiky. To je výrazem úcty a velmi si toho vážím.

Ale já tam netrpěla

Byl vznik vaší sochy něčím nepříjemný? Musela jste mu něco obětovat, něco si kvůli své voskové soše vytrpět?
Naopak, byla to velmi příjemná spolupráce. Měla jsem možnost vidět celý ten skutečně pracný proces realizace zblízka. Velmi mě zaujal moderní způsob snímání, který je na velmi vysoké technologické úrovni, a přesto zábavný a mnohdy i úsměvný. Jediné snad jen to, že se u toho hodně nastojíte! (úsměv)

V jak dobré společnosti v muzeu budete a od kdy? Už dnes víte, vedle koho budete stát?
V muzeu, otevírají ho 28. dubna 2014, bude řada výrazných osobností z Čech z oblasti kultury, ale i sportu, politiky nebo z historie. Například Karel Gott, Emil Zátopek, mistr Jan Hus, Václav Havel a mnoho dalších, také zahraničních, postav.

S písní Malovaný džbánku, svým hitem ze sedmdesátých let, jste vyhrála festival Sopoty 1977. Máte v Polsku tento hit dodnes na koncertech „povinný"?
Máte pravdu, že víceméně každá moje návštěva Polska je spojena s písní Malovaný džbánku, která se stala díky sopotskému festivalu velkým hitem. No a ten teď nesmí chybět při žádném mém vystoupení. Bylo tomu tak i loni na galakoncertu v Sopotech. Prezentovali jsme tam píseň z mého alba „Helena On Broadway", písnička Call Me, které vyšlo nejen u nás, ale i v Polsku. Ale Džbánek nesměl absentovat.

Zmínila jste velký hit americké skupiny Blondie s blondýnkou sexy symbolem Debbie Harry u mikrofonu. Řekněte, může si na takové akci jako jsou Sopoty, zpěvačka sama říci, co zazpívá? Nebo jsou v tomto pořadatelé festivalu „neúprosní"?
Výběr písní není diktován pořadateli. Je to vždy po dohodě s umělcem.

Hvězda TozziÚstí n/L - Hvězdou plesu, který je i charitativní, je italská pop legenda Umberto Tozzi, laureát ceny ze San Rema 1987. Autora i interpreta hitů Tu, Ti amo, Gloria i Stela stai doprovodí jeho vlastní kapela.
Letošní Ples severočeských patriotů navazuje na předešlé úspěšné ročníky. Na akci už vystoupili například úspěšní slovenští interpreti Pavol Habera, No Name a Peter Nagy, ale i skupina Turbo, Michal David, Hana Zagorová, populární duo Petr Kotvald a Standa Hložek, úspěšný i ironický Xindl X a v roce 2012 také legendární německá pop rocková skupina Alphaville.

V komedii Jen ho nechte, ať se bojí jste hrála hlavní roli s Luďkem Sobotou. Jak na ty časy vzpomínáte? Vybaví se vám i nějaký „příběh z natáčení"?
Ráda vzpomínám na všechny filmy, které jsem natočila. Při natáčení komedie Jen ho nechte, ať se bojí bylo hodně legrace nejen dané scénářem, ale i situacemi kolem. Postarali se o to herci jako Vladimír Menšík, Jaroslav Krampol, Luděk Sobota, Petr Nárožný nebo Miroslav Šimek.

Na jednu stranu dnes i mladí umělci plánují či točí s orchestry (David Deyl, Vojtěch Dyk), na stranu druhou také Karla Gotta či swingaře Ladislava Kerndla doprovázejí „jen" studiové kapely. Je dnes orchestr luxus?
Samozřejmě je velký finanční rozdíl mezi malou kapelou a bigbandem, a pokud si interpret nebo jeho management nesežene sponzora, je to velmi těžké a takřka nemožné.

Na ústeckém Plese severočeských patriotů, tedy na akci v italském stylu, zazpíváte také italský song. Řeč je o písni „Nemůžu bez tebe žít" z vaší loňské novinkové desky „Touhy"?
Na Plese severočeských patriotů v Ústí zazní moje velké hity, ale těším se, že publiku představím i něco z mého posledního alba Touhy. A ano, píseň „Nemůžu bez tebe žít" od italských autorů tam nebude chybět.

Šťastná třináctka

Ve výroční kulturní anketě Deníku se umělci ohlíželi za rokem 2013. A co vy, byla pro vás ta třináctka šťastná, či nešťastná?
Byla šťastná, nestěžuji si. Album Touhy má veliký ohlas a dokonce po týdnu v prodeji se v žebříčku prodeje objevilo na 2. místě, dostala jsem velmi zajímavou nabídku z Polska, absolvovala jsem nádherné koncerty, narozeninový v divadle Broadway, předvánoční v plzeňské synagoze, na Slovensku a vše naprosto vyprodané včetně ve švech praskající Lucerny (3 900 diváků) s hostem Vašo Patejdlem a k tomu jsem ještě dostala k narozeninám nádhernou kuchyň od fanouška pana Pelce.

Máte z loňska zážitek, na který jen tak nezapomenete?
Ano! Standing ovation v Opeře lesní v Sopotech!

Vaše album „Touhy" obsahuje čtyři zahraniční hity i písně domácích autorů. Ale jen od autorského páru Ondřej Brzo-bohatý/ Václav Kopta tu máte dvě písničky. Jsou ti dva jednou z jistot české populární hudby?
Při výběru skladeb na nové album jsem poznala, že mám opravdu talentované mladé autory. Ondřej i Václav patří bezesporu ke špičkám české populární hudby.

Psal vám mladý Ústečan David Deyl pro desku „Touhy" písničku „Máš sílu vstát" přímo „na tělo"?
S Davidem jsme se stali přáteli během naší roční spolupráce, byl hostem mého recitálu, a tak jsem měla radost, že mi nabídl píseň. Je velmi krásná, baladická… A ano, je to tak, je psaná přímo na tělo.

Pomohla jste Davidovi se soutěží v běloruském Vitebsku, i díky vám byl druhý. Karel Gott Davida loni dost chválil, jak ho vnímáte vy? Je v něm potenciál, je nadějí českého popu?
David Deyl je velmi talentovaný, vysoce muzikální kluk, zdravě ambiciózní a pracovitý. Měla jsem radost, že v soutěži ve Vitebsku doslova zazářil díky svému talentu. Určitě o něm ještě budeme slyšet! Držím mu palce.

Na „Touhy" vám písně psali zpěváci Deyl, Noid i Brzobohatý. Překvapilo mě, že jste ani s jedním nenazpívala duet…
Co není, to může v budoucnu být!

Mohu se i mýlit

Na „Touhách" je i hit „Málo mám lásky tvé", to ale není novinka. Je podle vás na CD i jeho následovník? Které z těch písni věštíte zářivou budoucnost?
Píseň „Málo mám lásky tvé" je už z roku 1977 a napsal mi ji maďarský zpěvák Peter Maté. Takže jsem si vlastně natočila svůj vlastí remake!

A která novinka by mohla být hit?
Má letní italská „Nemůžu bez tebe žít", ale i „Máš sílu vstát" (ano, ta je od Davida Deyla) nebo třeba „Modré z nebe". Ale mohu se i mýlit.

A co vás letos čeká? Na co se těšíte, co si užijete?
Na koncerty, kde budu reprezentovat krom hitů z minulosti i nové písně z mého alba „Touhy". Ale v zásobě mám ještě i překvapení.

Italský týden: Ústecký Ples patriotů zve i do restaurací na speciality

Ústí nad Labem - Ples patriotů poprvé láká i na jídla, s nimiž je úzce spojen. Jeho téma je „Itálie", tedy italské speciality na plese, italské předtančení i italská hudba v čele se zpěvákem Umbertem Tozzim.

„Pátý Ples severočeských patriotů je ve znamení Italské noci s podtitulem ,od La Scaly po San Remo'. U této příležitosti vyhlásily Restaurace Hotelu Větruše a Pivovaru Na Rychtě Týden italských specialit.

Oba podniky pro své hosty připravily speciální italské menu v týdnu od pondělí 10. do neděle 16. února 2014," uvedla Bára Šrejberová z ústecké produkční agentury Crazy Production, která také letos ples pořádá.

Restaurace Na Rychtě

Italské speciality

předkrm: Tartar z čerstvých rajčatse sýrem mozzarella, lisovaným olivovým olejem, balzamicem a opečeným toastem

hlavní jídlo: Kuřecí prsíčko pečené v bylinkách, servírované na carpaccio z pečených rajčat s cibulovým salátem, tapenádou z černých oliv a brambůrky grenaille
Fettuccine s kousky grilované zeleniny, bílým vínem, smetanou, pošírovaným vajíčkem, a lístky čerstvé rucoly
Telecí ossobuco, pečené v červeném víně s kořenovou zeleninou a čerstvými bylinkami, podávané na mačkaných chedarových bramborech

dezert: Originální Italské mille feuille s višňovým coulis a čerstvou mátou (vrstvené pláty jemného těsta s tiramisu krémem z mascarpone)

Restaurace Větruše

polévka: Silný hovězí vývar z oháňky s tortellinami, plněnými hovězím masem

předkrm: Ravioly plněné bataty s kozím sýrem, ochucené rukolovým pestem

hlavní chod: Ragú z mladého divokého prasete na jalovci a tymiánu, k tomu jako příloha domácí těstoviny papperdelle