VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavel Brycz: Ten divočák je alkohol i moje černý svědomí

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Román „Muž bez ženy není člověk" (Mladá fronta, 2014) je osmnáctou knihou spisovatele Pavla Brycze, jeho práce byly přeloženy do několika jazyků.

27.5.2015
SDÍLEJ:

Spisovatel Pavel Brycz.Foto: archiv autora

Narodil se v Roudnici nad Labem necelý měsíc před tím, než k nám v srpnu 1968 přijely ruské tanky, patří k uznávaným osobnostem české literatury. I proto si jej Collegium Bohemicum zve ve středu 27. května od 19.00 do Zoo Ústí, kde bude jedním z účinkujících VII. Ústecké noci literatury. Také o ní jsme si s Pavlem Bryczem povídali.

Ano, jsem nomád

Narodil jste se v Roudnici, studoval v Ústí nad Labem, žil v Mostě a pak v Jablonci. Dnes jste opět v Ústí. To kvůli práci, kvůli obživě? Takový světoběžnický život člověku moc vyhovovat nemůže, nebo ano?
Ano, doplnil bych Prahu, kde jsem studoval dramaturgii na DAMU, po škole tam zůstal a vlastně tam žil a pracoval devět let. Stále jsem přes redakce nakladatelství, televizi a rozhlas s Prahou pracovně volně spojený, ale nechtěl jsem potit krev, pot a slzy v reklamě jako copywriter do konce svých dní, takže hypotéku jsem si vzal v Jablonci. Ale ano, jsem nomád. Na DAMU nám na jednom semináři dramatička Daniela Fischerová dala za úkol zavřít oči a představovat si místo, kde nám je nejlépe a kde se cítíme nejbezpečněji. Pak jsme to měli ostatním prozradit. A já se viděl vysoko nad dálnicí v kabině tiráku, stromy ubíhaly do dáli. Ostatní docela zírali. V Praze a Ústí, což jsou na české poměry metropole, je taky dynamika a pohyb. To mám rád.

Obal knihy Pavla Brycze: Muž bez ženy není člověk.Soudím, že je vaše zatím poslední kniha „Muž bez ženy není člověk" pro vás zlomová, až osudová. Pletu se?
Je to jízda. Spousta mužů, kamarádů po mně chtěla, abych se stal kronikářem jejich trápení po rozvodu, ztrátě zaměstnání atd.

A co vy na to? Bylo to pokušení?
Přiznám se, že mě to lákalo. Stačí se mrknout, v jakém matrixu žijeme, a ctižádostivého vypravěče to musí popíchnout. Ale na konec je to vlastně příběh velkého přátelství a víry mezi muži. Vždycky mě fascinoval Epos o Gilgamešovi, hlavní hrdina onemocní úzkostí ze smrti, když mu umře přítel Enkidu. Mimochodem Enkidu je zvířecí člověk, kterého polidštila žena. A není důležité, jestli tu pravou ženu, za kterou Martin Samko přeskočí z jednoho eskalátoru metra na druhý, aby ho zachránila, budou čtenáři považovat za reálnou ženu, anebo za ženskou stránku muže, bez které nemůže být nikdy úplný.

Jak na tu knihu reagovali lidé, na kterých vám záleží? Třeba vaše žena, další vaši blízcí…? Psal jste ji i kvůli nim a kvůli ní?
Má žena si první dvě třetiny románu odtrpěla. Měla děsivé sny a bylo jí až fyzicky špatně. Taky mi říkala: „Proč jsi tak sprostý?" Přitom je to asi tak málo vulgární jako Lolita Nabokova. Ale ano, silné kafe to je. Pak se však nemohla odtrhnout. A nakonec byla nadšená. Ano, svým způsobem jsem to psal pro ni.

Byla vaší hlavní motivací vypsat se ze starostí, problémů? Někomu něco vysvětlit…?
Mou hlavní motivací bylo představit skutečného mužského hrdinu dnešní doby. Měl jsem dost karikatur chlapství z médií. A tu naši složitou dobu s plnou parádou vykreslit. Ale jsem vypravěč a nikdy bych nepřipustil, aby příběh neměl zvrat, naději a humor, byť sarkastický a černý. Takže jsem představil cestu muže a la Dante: „Peklo, Očistec, Ráj." A projít Peklem a Očistcem, na to musí mít čtenář odvahu.

Můžeme tuto knihu vnímat i jako vaši obhajobu? Způsob, jak dojít ke katarzi?
Ano, bez katarze nemá vyprávění smysl. To podepíšu.

Metylalkohol a zrak

Kdybyste si měl vybrat úryvek z ní pro autorské čtení, který by to byl? Lišilo by se to dost podle druhu publika a prostředí?
Četl jsem z románu třikrát. Vždy jsem sklenul oblouk, aby vyprávění uvedlo charakteristiku postav, zápletku a konečně katarzi: Prozření Vikinga Svena přes zázračné navrácení zraku mladému Švédovi, kterému český metylalkohol vypálil zrak. Ale vždycky bych zařadil scénu, kdy Martin Samko v open space prohodí svého šéfa skleněnou kukaní.

Ten černý divočák, který pronásleduje hlavního hrdinu, to je osud, alkohol i svědomí?
Archetyp stínu, tedy ta temná nevědomá stránka muže. Jeho pudovost, vydrážděná sexualita, agresivita, jednou namířená ven, podruhé do sebe. Ano i alkohol a černé svědomí. Hrdina, který má koule, musí toho divočáka přemoct a vědomě zpracovat, jinak mu pořád bude dělat ze života peklo.

Kniha nabízí i vojenské termíny, ale jak to tak počítám, do revoluce jste ji už nestihl, že? Ale být o něco starší, bylo by to jinak na „modrou"?
Vojnu jsem si odkroutil na vojenské katedře, a protože jsem po pajďáku studoval ještě DAMU, tak dlouho jsem dostával odklady, až povinnou vojnu zrušili. Nevím tedy, jestli bych byl jako vojín Kefalín, nebo můj otec Roland u PTP.

Řekl bych, že máte autorská čtení rád, nebo alespoň se jim nebráníte. Je to tak? A proč?
Píšu moc rád, ale je to přece jen osamělá záležitost. Všichni se někde baví a vy sedíte a bušíte do klávesnice. Ano, někdy se zasmějete, jindy máte knedlík v krku, někdy úplně žasnete, co se to z vás řine. Ale nemůžete to sdílet. Proto rád čtu, tam se konečně setkáte s lidmi. Je to výzva. A taky je ve mně trochu komedianta.

Na VIII. ústecké noci literatury budete číst z německé literatury. Můžete si vybrat, přinést do ústecké zoo svůj oblíbený román, nebo to tak zkrátka nechodí?
Tematicky jsem dostal přiděleného Bernharda Grzimka. Je to Wasserpolák jako já, tak mi je blízký. Navíc psal o divokých zvířatech, takže se čtení váže k zoo.

Jak zajímavé pro vás bude číst přímo v Zoo Ústí nad Labem? Zvlášť, dostane-li se tam člověk v noci jen mimořádně…
Mě zajímá v psaní magično, rituály a různé iniciace, jak se z chlapců stávají muži. A kdysi mi v Revolver Revue vyšla povídka Kristián, muž z pravěku. Je o mladíkovi, který se rozhodne postavit vlkovi. Vyzbrojí se nožem a vleze v noci do zoo. Prvně v životě prozrazuju, že to byla ta ústecká. Rozhodně se těším.

Lenka mi mluví z duše

Těšíte se i na koncert Lenky Dusilové, která zde bude zpívat v netradičním prostředí? Její hudba, poezie a poetika, je to váš šálek kávy?
V románu „Muž bez ženy není člověk" hlavní hrdina s nadšením poslouchá její Baromantiku a charakterizuje ji jako zvláštní kočku, zatoulanou na pomezí rocku a šansonu. Mluví mi z duše.

Máte k někomu z lidí, kteří budou v zoo číst, blíž? Třeba k Jaroslavu Achabu Haidlerovi?
Považuju si za čest, že jsme spolu psali těsně po revoluci do Severočeského deníku a že jsem mu jednou pomáhal se scénou k jeho úžasné adaptaci Pana Theodora Mundstocka. Jinak s nadšením vzpomínám na jeho Ivana Karamazova v úžasném představení Činoheráku. A pak docela často čtu židovské anekdoty.

Zpět k divočákům, kterých teď v našem okolí nebezpečně přibývá, byť těch živých. Neviděl byste to čtení v zoo na rizikový příplatek, nebo do toho dobrodružství zvaného zoo a literatura jdete s tím rizikem a rád?
Víte, Grzimek by se nebál, a když jsem vzal na sebe jeho text, vezmu si i zaječí pacičku, nebo jiný fetiš pro štěstí.

Přesto: Mít jako finále kariéry plodného autora románů, básní i dvou Večerníčků „Poslední akcí jeho života bylo čtení v zoo" by bylo zajímavé i ochuzením pro Česko. Na čem právě pracujete?
Odevzdal jsem první sérii fantasy seriálu pro rozhlas „Ptakoještěří letka". A píšu román „Střídavá péče pro Kukačku". Vidíte, že ze zoo se teprve rozletím! (smích)

A když na úvod románu „Muž bez ženy není člověk" čteme báseň „Na pí sí píšu svoje sí ví/ a civím, kam se poděly/ ty maliny a trpký roky/ a holky v mini v mojí posteli…", je to text mostecké kapely Zdarr i vaše slova pro ni. Je to jeden z vtípků knížky? Navíc vedle citátu z Dantovy Božské komedie…
Ano, mám rád takové vtípky. A moc rád pro kluky píšu. Když měl kapelník Zdeněk Souček krizi středního věku, požádal mě o text na to téma. A tak jsem kvůli němu prošel tou krizí taky. Co bych pro kamaráda neudělal!

Autor: Radek Strnad

27.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 15 500 Kč

Pracovníci osobní péče ve zdravotní a sociální oblasti jinde neuvedení Pracovník/pracovnice v sociálních službách. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Tyršova č.p. 350, 407 21 Česká Kamenice, , Požadujeme: Výpiy z TR, komunikativní empatickou osobnost, schopnou samostatného rozhodování, spolehlivost, znalost práce na PC. , Praxe je vítána, není však podmínkou. Kurz pracovníka v sociálních službách je předností., Jedná se o práci v přímé péči s klienty. , , Práce trvale ve stoje, převážně chůze. Občasné zvedání břemen v pracovní době. Pracoviště není bezbariérové. Práce může být vykonávána pod tlakem termínů, změn požadavků (dle klientů)., , Kontakt: Iva Davidová, tel. 735 172 152, e-mail: personalista.1@seznam.cz. Pracoviště: Oblastní charita česká kamenice - 01 (sídlo), Tyršova, č.p. 350, 407 21 Česká Kamenice. Informace: Iva Davidová, +420 735 172 152.

Výroba - Výroba Nástrojař 25 500 Kč

Nástrojaři Nástrojař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25500 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Benteler Automotive Rumburk s.r.o. - 01 (sídlo), Bentelerova 460/2, 408 01 Rumburk, Vaším úkolem bude:, - ruční dopracovávání obrobků, - závitování, značení, kompletace, - dovrtávání otvorů, grotování, - ruční doměřování, pasování, - čištění a opravy lisovacích nástrojů, - zlepšování funkčnosti a jejich optimalizace, , Požadujeme:, - ukončené SOU v oboru nástrojař (strojní zámečník nebo obráběč kovů), - praxi 2 roky v oboru, - praxe ve strojírenství, nejlépe údržba lisovacích nástrojů, - znalost čtení technické dokumentace podmínkou, - znalost technických materiálů - druhy ocelí, jejich použití, neželezné kovy, slitiny, - znalost technologických postupů zpracování oceli - frézování, soustružení, broušení atd ., - časovou flexibilitu, , Uvítáme:, - jeřábnický a vazačský průkaz, - zkušenosti se svářením, zejména metoda TIG, - částečnou znalost anglického, nebo německého jazyka, - ochotu cestovat a učit se nové věci, , Nabízíme:, - práce ve směnném provozu:, o 2- směnný- za odpolední směnu příplatek 8 Kč/ hod., o nepřetržitý- příplatek 1800,- Kč/měsíc, - perspektivní zaměstnání v zázemí prosperující mezinárodní společnosti, - široké možnosti vzdělávání a rozvoje, , Zaměstnanecké výhody:, 5 týdnů dovolené, odměna za hospodářský výsledek, možnost stravování v závodní jídelně, stravenky v hodnotě 100,- Kč, vitamínové balíčky, ochranné nápoje, docházková prémie, sportovní a společenské aktivity (dětský tábor, Mikulášská besídka) aj., , Způsob prvního kontaktu zájemce o VM: , telefonicky 6:00-12:00 hod., 13:00-14:30 hod., popř. e-mailem. Pracoviště: Benteler automotive rumburk s.r.o. - 01 (sídlo), 408 01 Rumburk. Informace: Lucie Colmer Kolomazníková, +420 482 358 314.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební truhlář 20 000 Kč

Tesaři a stavební truhláři Stavební tesař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Severní Čechy, Nástup možný ihned., , Požadavky: praxe ve stavebnictví výhodou, , Kontakt: , pan Kapic. Pracoviště: Sam silnice a mosty děčín a.s. - 01 (sídlo), Oblouková, č.p. 416, 405 02 Děčín 2. Informace: Kapic, +420 606 600 023.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 24 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Zdravotní sestra do terénu (s registrací nebo s vyšším vzděláním). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčín, , Nástup možný ihned., , Požadavky: , ŘP sk.B, spolehlivost, vstřícnost a obětavost, , Nabízíme:, 25 dní dovolená, služební auto, mobil, , Kontakt:, Alena Tekeljaková, tel. 777 045 233, e-mail: cck.decin@seznam.cz. Pracoviště: Oblastní spolek ččk děčín - 01 (sídlo), Mírové nám., č.p. 234, 405 02 Děčín 2. Informace: Alena Tekeljaková, +420 777 045 233.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči podniku Synthos Kralupy nad Vltavou v akci (ilustrační snímek)
SLEDUJEME ON-LINE

Při výbuchu v chemičce v Kralupech zemřelo šest lidí, nebezpečí nyní nehrozí

Požár domu v Hrbovické ulici v Předlicích.
18

Velký požár zuřil v Předlicích. Policie evakuovala na dvě desítky lidí

Obce trápí přemnožené kočky. Děčínský útulek přišel s novým řešením

Děčín - Na kastraci zvířat mohou nově finančně přispět sami lidé.

Tresty pro důchodce-únosce a dopadení lupiče-cyklisty: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 21. března 2018.

FOTO: Válečníky zachránila obroučka. Rozhodl jediný bod

Prostějov – Těsné vítězství. Děčínští basketbalisté tentokráte ukočírovali ofenzivní tým Olomoucka. V Prostějově tým Pavla Budínského vyhrál 69:68. A k tomu, aby Válečníci začínali play-off doma, chybí opravdu málo.

Jeden svět začíná, zahájí jej film o zmaru ze Šluknovska

Děčín - Přehlídka nabídne během čtyř dní sedm snímků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT