VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavel Brycz: Ten divočák je alkohol i moje černý svědomí

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Román „Muž bez ženy není člověk" (Mladá fronta, 2014) je osmnáctou knihou spisovatele Pavla Brycze, jeho práce byly přeloženy do několika jazyků.

27.5.2015
SDÍLEJ:

Spisovatel Pavel Brycz.Foto: archiv autora

Narodil se v Roudnici nad Labem necelý měsíc před tím, než k nám v srpnu 1968 přijely ruské tanky, patří k uznávaným osobnostem české literatury. I proto si jej Collegium Bohemicum zve ve středu 27. května od 19.00 do Zoo Ústí, kde bude jedním z účinkujících VII. Ústecké noci literatury. Také o ní jsme si s Pavlem Bryczem povídali.

Ano, jsem nomád

Narodil jste se v Roudnici, studoval v Ústí nad Labem, žil v Mostě a pak v Jablonci. Dnes jste opět v Ústí. To kvůli práci, kvůli obživě? Takový světoběžnický život člověku moc vyhovovat nemůže, nebo ano?
Ano, doplnil bych Prahu, kde jsem studoval dramaturgii na DAMU, po škole tam zůstal a vlastně tam žil a pracoval devět let. Stále jsem přes redakce nakladatelství, televizi a rozhlas s Prahou pracovně volně spojený, ale nechtěl jsem potit krev, pot a slzy v reklamě jako copywriter do konce svých dní, takže hypotéku jsem si vzal v Jablonci. Ale ano, jsem nomád. Na DAMU nám na jednom semináři dramatička Daniela Fischerová dala za úkol zavřít oči a představovat si místo, kde nám je nejlépe a kde se cítíme nejbezpečněji. Pak jsme to měli ostatním prozradit. A já se viděl vysoko nad dálnicí v kabině tiráku, stromy ubíhaly do dáli. Ostatní docela zírali. V Praze a Ústí, což jsou na české poměry metropole, je taky dynamika a pohyb. To mám rád.

Obal knihy Pavla Brycze: Muž bez ženy není člověk.Soudím, že je vaše zatím poslední kniha „Muž bez ženy není člověk" pro vás zlomová, až osudová. Pletu se?
Je to jízda. Spousta mužů, kamarádů po mně chtěla, abych se stal kronikářem jejich trápení po rozvodu, ztrátě zaměstnání atd.

A co vy na to? Bylo to pokušení?
Přiznám se, že mě to lákalo. Stačí se mrknout, v jakém matrixu žijeme, a ctižádostivého vypravěče to musí popíchnout. Ale na konec je to vlastně příběh velkého přátelství a víry mezi muži. Vždycky mě fascinoval Epos o Gilgamešovi, hlavní hrdina onemocní úzkostí ze smrti, když mu umře přítel Enkidu. Mimochodem Enkidu je zvířecí člověk, kterého polidštila žena. A není důležité, jestli tu pravou ženu, za kterou Martin Samko přeskočí z jednoho eskalátoru metra na druhý, aby ho zachránila, budou čtenáři považovat za reálnou ženu, anebo za ženskou stránku muže, bez které nemůže být nikdy úplný.

Jak na tu knihu reagovali lidé, na kterých vám záleží? Třeba vaše žena, další vaši blízcí…? Psal jste ji i kvůli nim a kvůli ní?
Má žena si první dvě třetiny románu odtrpěla. Měla děsivé sny a bylo jí až fyzicky špatně. Taky mi říkala: „Proč jsi tak sprostý?" Přitom je to asi tak málo vulgární jako Lolita Nabokova. Ale ano, silné kafe to je. Pak se však nemohla odtrhnout. A nakonec byla nadšená. Ano, svým způsobem jsem to psal pro ni.

Byla vaší hlavní motivací vypsat se ze starostí, problémů? Někomu něco vysvětlit…?
Mou hlavní motivací bylo představit skutečného mužského hrdinu dnešní doby. Měl jsem dost karikatur chlapství z médií. A tu naši složitou dobu s plnou parádou vykreslit. Ale jsem vypravěč a nikdy bych nepřipustil, aby příběh neměl zvrat, naději a humor, byť sarkastický a černý. Takže jsem představil cestu muže a la Dante: „Peklo, Očistec, Ráj." A projít Peklem a Očistcem, na to musí mít čtenář odvahu.

Můžeme tuto knihu vnímat i jako vaši obhajobu? Způsob, jak dojít ke katarzi?
Ano, bez katarze nemá vyprávění smysl. To podepíšu.

Metylalkohol a zrak

Kdybyste si měl vybrat úryvek z ní pro autorské čtení, který by to byl? Lišilo by se to dost podle druhu publika a prostředí?
Četl jsem z románu třikrát. Vždy jsem sklenul oblouk, aby vyprávění uvedlo charakteristiku postav, zápletku a konečně katarzi: Prozření Vikinga Svena přes zázračné navrácení zraku mladému Švédovi, kterému český metylalkohol vypálil zrak. Ale vždycky bych zařadil scénu, kdy Martin Samko v open space prohodí svého šéfa skleněnou kukaní.

Ten černý divočák, který pronásleduje hlavního hrdinu, to je osud, alkohol i svědomí?
Archetyp stínu, tedy ta temná nevědomá stránka muže. Jeho pudovost, vydrážděná sexualita, agresivita, jednou namířená ven, podruhé do sebe. Ano i alkohol a černé svědomí. Hrdina, který má koule, musí toho divočáka přemoct a vědomě zpracovat, jinak mu pořád bude dělat ze života peklo.

Kniha nabízí i vojenské termíny, ale jak to tak počítám, do revoluce jste ji už nestihl, že? Ale být o něco starší, bylo by to jinak na „modrou"?
Vojnu jsem si odkroutil na vojenské katedře, a protože jsem po pajďáku studoval ještě DAMU, tak dlouho jsem dostával odklady, až povinnou vojnu zrušili. Nevím tedy, jestli bych byl jako vojín Kefalín, nebo můj otec Roland u PTP.

Řekl bych, že máte autorská čtení rád, nebo alespoň se jim nebráníte. Je to tak? A proč?
Píšu moc rád, ale je to přece jen osamělá záležitost. Všichni se někde baví a vy sedíte a bušíte do klávesnice. Ano, někdy se zasmějete, jindy máte knedlík v krku, někdy úplně žasnete, co se to z vás řine. Ale nemůžete to sdílet. Proto rád čtu, tam se konečně setkáte s lidmi. Je to výzva. A taky je ve mně trochu komedianta.

Na VIII. ústecké noci literatury budete číst z německé literatury. Můžete si vybrat, přinést do ústecké zoo svůj oblíbený román, nebo to tak zkrátka nechodí?
Tematicky jsem dostal přiděleného Bernharda Grzimka. Je to Wasserpolák jako já, tak mi je blízký. Navíc psal o divokých zvířatech, takže se čtení váže k zoo.

Jak zajímavé pro vás bude číst přímo v Zoo Ústí nad Labem? Zvlášť, dostane-li se tam člověk v noci jen mimořádně…
Mě zajímá v psaní magično, rituály a různé iniciace, jak se z chlapců stávají muži. A kdysi mi v Revolver Revue vyšla povídka Kristián, muž z pravěku. Je o mladíkovi, který se rozhodne postavit vlkovi. Vyzbrojí se nožem a vleze v noci do zoo. Prvně v životě prozrazuju, že to byla ta ústecká. Rozhodně se těším.

Lenka mi mluví z duše

Těšíte se i na koncert Lenky Dusilové, která zde bude zpívat v netradičním prostředí? Její hudba, poezie a poetika, je to váš šálek kávy?
V románu „Muž bez ženy není člověk" hlavní hrdina s nadšením poslouchá její Baromantiku a charakterizuje ji jako zvláštní kočku, zatoulanou na pomezí rocku a šansonu. Mluví mi z duše.

Máte k někomu z lidí, kteří budou v zoo číst, blíž? Třeba k Jaroslavu Achabu Haidlerovi?
Považuju si za čest, že jsme spolu psali těsně po revoluci do Severočeského deníku a že jsem mu jednou pomáhal se scénou k jeho úžasné adaptaci Pana Theodora Mundstocka. Jinak s nadšením vzpomínám na jeho Ivana Karamazova v úžasném představení Činoheráku. A pak docela často čtu židovské anekdoty.

Zpět k divočákům, kterých teď v našem okolí nebezpečně přibývá, byť těch živých. Neviděl byste to čtení v zoo na rizikový příplatek, nebo do toho dobrodružství zvaného zoo a literatura jdete s tím rizikem a rád?
Víte, Grzimek by se nebál, a když jsem vzal na sebe jeho text, vezmu si i zaječí pacičku, nebo jiný fetiš pro štěstí.

Přesto: Mít jako finále kariéry plodného autora románů, básní i dvou Večerníčků „Poslední akcí jeho života bylo čtení v zoo" by bylo zajímavé i ochuzením pro Česko. Na čem právě pracujete?
Odevzdal jsem první sérii fantasy seriálu pro rozhlas „Ptakoještěří letka". A píšu román „Střídavá péče pro Kukačku". Vidíte, že ze zoo se teprve rozletím! (smích)

A když na úvod románu „Muž bez ženy není člověk" čteme báseň „Na pí sí píšu svoje sí ví/ a civím, kam se poděly/ ty maliny a trpký roky/ a holky v mini v mojí posteli…", je to text mostecké kapely Zdarr i vaše slova pro ni. Je to jeden z vtípků knížky? Navíc vedle citátu z Dantovy Božské komedie…
Ano, mám rád takové vtípky. A moc rád pro kluky píšu. Když měl kapelník Zdeněk Souček krizi středního věku, požádal mě o text na to téma. A tak jsem kvůli němu prošel tou krizí taky. Co bych pro kamaráda neudělal!

Autor: Radek Strnad

27.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 23 000 Kč Technici elektronici kontroly kvality, laboranti Výstupní kontrolor kvality. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Pod Chlumem č.p. 209/3, Děčín III-Staré Město, 405 02 Děčín 2, , Nástup možný ihned., Mzda dle praxe a kvalifikace, , Požadavky:, * vzdělání strojírenského zaměření , * praxe v oboru strojírenství a zámečnictví jako výstupní kontrolor kvality nutností (provádění výrobní kontroly na výstupu, řešení interních neshod a spolupráce při nápravných opatřeních), * znalost německého jazyka výhodou, * práce na PC, * pečlivost, přesnost a zodpovědnost, * čtení výkresové dokumentace, * výhodou znalost systému jakosti, , Nabídka:, příspěvek na penzijní, životní pojištění, 25 dnů dovolené, benefity při pracovních událostech,, příspěvek na stravu, prémie za 100 % docházku, mimořádné odměny na dovolenou, Vánoce, , Kontakt:, Lenka Rybářová, tel. 412 518 792, e-mail: decin@sempra.cz, upřednostňujeme osobní jednání - možné na výše uvedené adrese.. Pracoviště: Sempra praha a. s. - 02: strojírenský závod děčín, Pod Chlumem, č.p. 209, 405 02 Děčín 2. Informace: Lenka Rybářová, +420 412 518 792. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 000 Kč Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) učitelka na prvním stupni ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce:, Základní škola Varnsdorf, náměstí E. Beneše 469, , , Požadavky:, Kvalifikovaný pedagog pro 1. stupeň ZŠ, Kontakt: telefonicky. Pracoviště: Základní škola varnsdorf, náměstí e.beneše 469, okres děčín, příspěvková organizace, Nám. E. Beneše, č.p. 469, 407 47 Varnsdorf 1. Informace: Václav Zemler, +420 737 236 953. Zákaznický servis - Zákaznický servis Pracovníci v zákaznických 20 000 Kč Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Pracovník(ce) oddělení služeb zákazníkům pro CZ/SK. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: -- D: N -- , Místo výkonu práce:, Ústecká č.p. 1335/30, Děčín V-Rozbělesy, 405 02 Děčín 2, oddělení Customer Service Support , , Hlavní odpovědnosti:, • Obsluha zákaznické linky v rámci České a Slovenské republiky , • Analýza a řešení požadavků a potřeb zákazníků (telefon, e-mail, práce s nepersonální e-mailovou schránkou), • Zabezpečení zákaznických očekávání, budování dlouhodobého partnerství a loajality, • Proaktivní kontaktování zákazníků při řešení požadavků, • Interní komunikace v rámci společnosti, • Zaznamenávání dat do podpůrných systémů, • Příjem reklamací, • Zodpovědnost za dodržování všech interních předpisů, , Profil vhodného kandidáta:, • SŠ vzdělání ukončené maturitou, • Příjemné vystupování a orientace na zákazníka a jeho potřeby, • Výborné komunikační a organizační schopnosti, • Iniciativní přístup k práci, zodpovědnost, samostatnost, • Anglický jazyk – komunikativně (slovem i písmem), • Znalost práce na PC (MS Office, SAP výhodou) , • Odolnost vůči stresu, • Smysl pro týmovou práci, , Co můžeme nabídnout:, • Samostatnou práci v úspěšné mezinárodní společnosti, • Řadu zaměstnaneckých benefitů (dovolená navíc, stravenky, vzdělávání, sick days, doplatek v době nemoci…), • Práci v příjemném prostředí a přátelském kolektivu, , Pokud Vás zaujala nabízená pracovní pozice, kontaktujte personální oddělení:, , Mgr. Radek Snášel, snaselr@airproducts.com - zašlete CV, uchazeči budou pozváni k pohovoru.. Pracoviště: Air products spol. s r.o. - 01 (sídlo), Ústecká, č.p. 1335, 405 02 Děčín 2. Informace: Radek Snášel, +420 412 703 171. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 13 000 Kč Pracovníci ostrahy, strážní Pracovníci ostrahy, strážní - Krásná Lípa. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: JEN PRO OZP (OZZ), Místo výkonu práce:. Krásná Lípa., Požadavky:, Trestní bezúhonnost., Náplň práce : vstup a evidence návštěv, evidence vjezdu a výjezdu vozidel, kontrola objektu., Nabízíme fyzicky nenáročnou práci, stálé zaměstnání na dobu neurčitou,ve stabilní společnosti, pravidelný měsíční příjem. Příplatky ke stanovené mzdě., , Nabízíme náborový příspěvek 5 000 Kč, příspěvek na dopravu, možnost záloh. , Poskytnutí firemního oděvu., , Hlásit se telefonicky nebo e-mailem: Martina Sedliaková, tel.: 770163314, kariera@1lb.cz,, (Adresa pro osobní jednání: Čechova 9/7, Liberec 7 - Horní Růžodol, Liberec 7, 460 07). Pracoviště: 1. liberecká bezpečnostní, s.r.o. - krásná lípa, 407 46 Krásná Lípa u Rumburka. Informace: Martina Sedliaková, +420 770 163 314.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rok 1938 na Děčínsku.

Seriál Jak jsme žili pokračuje. Tentokrát na téma Předvolební kampaně

Ilustrační foto.

Děsivá nehoda ve Vilémově. Auto srazilo malé dítě

Výzva čtenářům: Posílejte nám fotografie svých výpěstků

Severní Čechy - Pěstujete ovoce, zeleninu či květiny? Posílejte nám snímky vašich výpěstků.

Kraj hledá machry na inovace

Ústecký kraj - Soutěž o nejinovativnější firmu regionu za rok 2018 společně vyhlásily Ústecký kraj a Inovační centrum Ústeckého kraje.

Spisovatel Ladislav Muška slavil 90 let s přáteli

Ústecký kraj /FOTO/ – Na oslavu kulatého výročí, 90 let ústeckého spisovatele a předsedy Severočeského klubu spisovatelů Ladislava Mušky, pozvala v sobotu odpoledne Severočeská knihovna spolu se zmíněným literárním klubem.

Roučková titul neobhájila. Ale smutná nejsem, řekla

Děčín - V Portugalsku se posledním dílem uzavřela kapitola motoristického FIM Europe Baja. Děčínská dáma na čtyřkolce Olga Roučková sice svůj titul neobhájila, přesto získala skvělé druhé místo. A završila tak nejlepší závodní sezónu v životě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT