Jedenáct měst po Česku si užije společné šňůry kapel, které se zatím potkaly jen na festivalech. Třeba v Ústí, ale o tom víc dál. Turné 2015 začíná dnes v Olomouci. Zazní hity Jelen, Vteřina, Než se rozední, Padáky, Magdaléna, Co bylo dál?

V rozhovoru odpovídali Jindra Polák, frontman folk rockového Jelena (aktuální CD „Jelen", Universal Music 2014) a Petr Harazin (druhé album „Než se rozední", Universal Music 2014), frontman havířovského pop rockového Nebe. Spolu pobaví děčínský klub Le Garage Noir (pátek 20. 2., od 22.00) a jablonecký klub Na Rampě (sobota 21. 2., od 22.00).

Světlo a Vteřina

Kterou písničku máte od té druhé kapely nejradši? A proč?
Petr Harazin: Od Jelenů mám nejradši píseň Světlo ve tmě. Srší z ní ryzí čistota, je líznutá country, a když Jeleni začnou refrén, zavřu oči a okamžitě mi naskočí léto, západ slunce, láska. Když ji slyším, směju se od ucha k uchu, mám chuť tancovat a zpívat.
Jindra Polák: Mně se líbí všechny písničky, které jsem od kluků slyšel. Aktuálně asi nejvíc baví „Vteřina", je v ní obrovská naléhavost a napětí.

Mají i takovou, že si při jejím poslechu říkáte: „Geniálně jednoduché! Že mě to nenapadlo!?"
Petr: To mi přijde skoro u všech písní skupiny Jelen. Nemyslím, že jsou složité. Pro mě je nejtěžší ve skládání napsat píseň jednoduchou, ale ne kýčovitou. Pro mě je Jindra (neví, zda u Jelenů skládá i někdo jiný) velký vzor. A to znám Jelena necelý rok.
Jindra: Mně se líbí, jak kluci umí větou, jedním sloganem říct celý příběh. Z kraje písně Slzy: „Neděle ráno, od oken mráz, nejistá v kramflecích…"

Co obě vaše kapely sbližuje? V čem si rozumíte?
Petr: Myslím si, že je to otázka, na kterou lépe odpovíme za dva měsíce, až nám skončí turné. Padli jsme si do noty a všichni se těšíme, až se na cestách rozkecáme o všem možném, až si poslechnu všechny hudební vzory od kluků a společně budeme trávit večery s našimi fanoušky. Krom toho, že jsme si sedli lidsky, navzájem se respektujeme i hudebně.
Jindra: Jsme schopni si vyjít vstříc, máme společný smysl pro šibeniční humor a lásku pro břinkající kytary i hodně halu na zpěvu.

Krajčo nám pomohl

A čím se naopak zásadně liší? Třeba i v oblíbeném alkoholu, literatuře a barvy vlasů dívek? Nebo i v tom, že jedné při startu nepomáhal Richard Krajčo?
Petr: Právě to jsou věci, na které můžeme pořádně odpovědět po nějakém čase. Zatím jsme se jen potkávali na festivalech a když se potkáme teď, je tak málo času, že stíháme akorát plnit si povinné úkoly ohledně turné. V narážce na Richarda musím říct, že byla jeho pomocná ruka stěžejně důležitá pro život naší kapely.

Jak Richarda Krajča vnímáte?
Petr: Je to pro mě člověk, od kterého by se měl učit každý, kdo chce mít velkou úspěšnou kapelu. Jelen má podle mě také velmi silného pomocníka, Martina Ledvinu. Stará se o chod kapely a natočil jí fantastickou desku. Jen se o tom nemluví, jako o nás ve spojitosti s Richardem Krajčem.
Jindra: V čem se zásadně lišíme, to my víme už teď naprosto přesně: „Kluci fandí Havířovu, my Spartě!" (smích)

Tuhle jsem spekuloval, že nápad společného turné vznikl koncem léta v Ústí na festivalu Labské léto 2014. Obě vaše kapely tu hrály a před plným amfiteátrem. Jsem daleko od pravdy?
Petr: Daleko od pravdy určitě nejste. Ústí bylo poslední srpnový den a jen pár týdnů poté jsme si plácli, že do toho půjdeme společně.
Jindra: Labské léto bylo v podstatě naše první stadionové vystoupení a tam nám došlo, že myšlenka klubového turné je víc než reálná. To, že budeme turné začínat vyprodaným koncertem v Olomouci, bylo ale tenkrát mimo naší představivost. Ale zpět k té spekulaci: Na tomhle koncertě spojení Nebe a Jelen v podstatě poprvé proběhlo.

Nemohlo by se stát, že si obě kapely vjedou do vlasů? Rocková historie je toho plná…
Petr: Stát se může všechno. Přijde dost lidí, mnohem více, než jsme čekali a jak uvidíme ty prachy, třeba se popereme i mezi sebou. A třeba já budu příští rok zpívat v Jelenovi a Jindra povede Nebe?
Jindra: Já bych to tak černě neviděl, když budu mluvit za Jeleny. Jsme parta chlápků, kteří dělají muziku při práci a při škole a každý z diváků, kdo si koupil vstupenku, nám naši tvorbu velmi usnadňuje. Žádné vjíždění do vlasů neplánujeme, ale na případné nájezdy jsme připraveni.

I tak, bylo by i v tom pozitivum?
Petr: Já nad takovou věcí vůbec nepřemýšlím. Jeli jsme už tři velká turné jako předkapela, s každým si rozuměli. Když s kapelou člověk stojí na pódiu a zpívá lidem své písně a oni si je zpívají taky, je to tak šílená extáze, při které nejde přemýšlet nad negativními věcmi. To se od rána do večera smějeme, užíváme si, že jsme jedni z mála lidí na světě, kteří zažívají tyhle pocity.
Jindra: Jasně, chlapi se občas v hospodě poperou, ale my jsme si lidsky fakt sedli. Vím, kam těmi otázkami míříš, ale prostě tě nepotěšíme.

Jen ze dvou desek

Mohou se fanoušci na koncertech těšit i na nové písničky?
Petr: Od nás zatím ne. Máme dvě desky, které nejsou až tak staré a určitě na koncertech bude dost lidí, kteří neznají všechny naše písně.
Jindra: Zahrajeme písně, Až příště přijdeš a Z kola ven, které jsme naživo nehráli. Jako speciální host s námi na celém turné bude vystupovat naše kamarádka, zpěvačka Kateřina Marie Tichá, se kterou zahrajeme novou písničku z její právě připravované desky. Také máme připravené krásné intro, které svojí ambientně-mysliveckou náladou uvede celý koncert.

A co nějaká společná věc?
Petr: Něco určitě proběhne, ale to si necháme jako překvapení. Přijdete?
Jindra: Je to tak.

Ve kterém sportu byste na sto procent tu druhou kapelu porazili? A proč si jste tak jistí?
Petr: Určitě ve fotbale, nevypadají, že to jsou zrovna fotbalové typy ? V basketu bychom od Jelena asi dostali výprask. Možná…
Jindra: Náš banjista Honzík dělá MMA (Smíšená bojová umění pozn. autora), takže výběr sportu necháváme na Nebi. Jen budeme rádi, když to nebudou šachy.

Co plánujete na období, až na turné odehrajete i poslední koncert v Havlíčkově Brodě?
Petr: Po turné plánujeme hrát co nejvíce koncertů po všech různých slavnostech a festivalech, na to se těšíme úplně nejvíc. Za Nebe můžu říct, že připravujeme nový materiál a po turné se pustíme i do nějakých nových věcí.
Jindra: Plynule přejdeme z turné do festivalové sezony, už máme plný kalendář. Průběžně pracujeme na nových písních, když vše půjde dobře, rádi bychom se na podzim zavřeli na chvíli do studia a začali pomalu pracovat na druhé desce. Taky se těšíme na čas strávený s našimi rodinami, někteří máme malé děti.