Nebudete se nudit! To slibují kulturní domy, divadla, haly i další místa kraje na říjen a listopad. Slibují pop, kvalitní jazz, blues, rock, folkové a další žánry.

Petra Janů: 60

Časově je prvním koncertem na řadě už zítra od 19.30 v Domě kultury v Ústí show Petry Janů a Golemu. Zlatá slavice Petra tu startuje republikové turné ke svým šedesátým narozeninám a ke čtyřiceti letům působení na pódiích. Asi do toho počítá i roli Bludičky v divadle Semafor v muzikálu Kytice pánů Suchého, Erbena a Havlíka, kde nahradila v 70. letech Hanu Zagorovou.

Hurá, Vltava!

Dobří holubi se vracejí! To platí v případě beatové kapely Vltava, souboru okolo herce, zpěváka, muzikanta, autora textů a reklamního kreativce Roberta Nebřenského. Máte-li rádi osobitou poetiku jazzem 
a naivitou nasáklé party, přijeďte na její koncert v pátek 12. října v litoměřickém klubu Baronka. Jako support zahraje ústecká skupina Sníh na schodišti, která slavila v sobotu Doma v klubu Circus 10. narozeniny. A učarovalo-li vám od Vltavy po letech nové CD „Komedianti se vracejí domů" (label 100PROmotion, 2011) tak, jako autorovi tohoto článku, máte účast na té show skoro jako „povinnost".

Pozor, Neruda

Kdo rád hudbu bláznivou až šílenou, ale přesto tvrdou a s texty o životě, čeká ho v pátek 12. října slušné dilema. Ten den totiž není v kraji jen koncert milé Vltavy, ale též v děčínském klubu La Garage Noire zahraje dost drsná parta Neruda. Tedy soubor okolo šéfa Monkey Business Romana Holého a zpěváka téže kapely Matěje Rupperta. Jejich texty nejsou zrovna pro děti ani pro zlatou diskotékovou mládež, ale možná se pletu a překvapeni budeme všichni. A věřte – klubem to slušně zaduní! Kdepak pop a funky Mankáčů! Pěkně slova česky, syrovost a intenzita. Prostě Neruda!

Na světový jazz do Teplic

Vstupné 160 Kč je na světovou kapelu Roger Dodger & John Vaughan v pátek 12. října v Jazz Clubu Teplice. Muzikanti jsou ze čtyř kontinentů (Asie – Jižní Amerika – Evropa – Severní Amerika), „velí" jim saxofonista Joe Kučera, rodák z Prahy. Nabídnou temperamentní jazz i blues se vzácným hostem, hudebním básníkem Johnem Vaughanem (USA/Berlín). „Ze symbiózy, spojující zasněnou poezii a nakažlivý rytmus Latinské Ameriky, jazzu a blues, jakož i slovanské či židovské prvky, ale třeba i japonskou Sakuru, vzniká hudební styl, který je vřelý a upřímný. Zde není posluchač nucen tleskat šikovnému kutilovi, jenž se nazpaměť nadřel pár slavných sól Charlie Parkera… Žádný cirkus a umělá senzace," zve Jazz Club Teplice na dobrodružství.

Nová Špinarová?

Přízeň svému severu zachovává také zpěvačka-legenda Věra Špinarová. S kapelou svého syna Adama Pavlíka už vystoupila ve čtvrtek 4. října na Střelnici v Děčíně, ale ještě se ráda vrátí. Tentokrát od ní Jawu 350, Meteor lásky nebo filmový hit Jednoho dne se vrátíš (Tenkrát na západě) uslyší také Krušnohorské divadlo v Teplicích. Zazpívá zde již v úterý 16. října. A je-li pravda, že je nyní rockera Věra bez partnera, tak pánové do gala, ať si pohled do sálu užije i sama „Špinarka"!

Petra Börnerová Trio

Pátek 19. října bude v Jazz Clubu Teplice patří koncertu Petry Börnerové a jejímu Triu, Vstupné je 100 Kč, zazní krom bluesových písní 50. let i skladby s moderním a současným zvukem. Zpěvačka se nechává inspirovat i folkovými, jazzovými a rockovými podněty, výsledkem je kultivované, z jazzu a blues vycházející písničkářství na špičkové instrumentální úrovni. Vystoupí v sestavě Petra Börnerová (zpěv, akordeon), Tomáš Bobrovniczky (perkuse, kytara, zpěv) a fenomenální slovenský jazzový kytarista Miloš Železňák (kytara, banjo a mandolína). Video lze shlédnout na http://www.jazzteplice.cz/?…

Lipa a spol.

Za velký svátek jazzu a blues lze označit XVI. Jazz and blues festival v Ústí. Hostí jej Národní dům v pátek 19. i v sobotu 20. října, lístky jsou k mání v předprodejích včetně pokladny v ústeckém Domě kultury. Sobota tu patří světovým hvězdám jazzu a blues (George Kay Band (Ch/ USA), Bernard Allison Group (USA) plus Maggie Bell & Miller Anderson & Pete Brown (GB) & Hamburg Blues Band /D/). Hvězdy ale hrají a zpívají i v pátek. Také bluesman Peter Lipa (SR) a jazzový saxofonista Jaroslav Jakubovič z Ústí, žijící v New Yorku. Muž, který v 70. letech doprovázel Milese Daviese i sourozence Jacksonovy včetně pozdější pop ikony Michaela.

Akce vyvrcholí v Ústí ve středu 24. října Ozvěny jazz & blues festivalu 2012 vystoupením John Vaughan & Rogera Dodgera opět v Nároďáku.

Nohavica a Viehweg

Velká folková událost čeká sever ve čtvrtek 25. října. Od 19.00 zde vystoupí slavný moravský písničkář Jarek Nohavica, koncert pořádá ústecká obecně prospěšná společnost Collegium Bohemicum v rámci tradiční akce, již 14. Dnů česko-německého přátelství. Proto také s Jaromírem vystoupí ve společném programu „Dokud se zpívá" populární německý písničkář Frank Viehweg z Berlína. Ten totiž Nohavicovy písně nejen že překládá do němčiny, ale také po svém zpívá. Společně se oba 25. října představí nejen v Severočeském divadle v Ústí nad Labem, ale také den poté v Drážďanech.

…a Janů podruhé

Byla řeč o tom, že koncert Petry Janů v Ústí je součást většího republikového turné. Není tedy divu, že se zpěvačka ještě na sever vrátí. Ale až v úterý 30. října, kdy od 19.00 vystoupí v Krušnohorském divadle v Teplicích. A nezapomeňte: Protože je to show k narozeninám, ke kulatinám, dámu květinami neurazíte. Navíc je to možná pro nás letos poslední šance ji živě vidět. Kdo ví, zda na sever Čech bude opět pamatovat také sesvým vánočním koncertem?!

Tedy Gott. Bože!

Jediný samostatný koncert v kraji do konce roku má pro své fanynky mnohanásobný Zlatý slavík Karel Gott. A to vystoupení v pondělí 29. října na ústeckém Zimním stadionu, tradičním ístě svých setkání s místními příznivci. Co dodat? Snad že zde s ním vystoupí i zpěvačka Monika Absolonová a že se můžeme těšit na skladby z jeho nové desky Dotek lásky, alba většinou zahraničních převzatých hitů. Karel Gott vzkázal, že se na publikum do Ústí těší. „Jako vždy, jako vždy," sluší se k tomu dodat.

Dan Bárta se smyčci

Unikátní koncert unikátní sestavy Dan Bárta + Illustratosphere a Epoque Quartet hostí 14. listopadu Městské divadlo v Děčíně. Cit, emoce a rozum se v Bártových písních vyvažují, s tak výbornou jazzovou kapelou jako jsou Illustratosphere to snad ani jinak být nemůže. A navrch Epoque Quartet, pražské smyčcové kvarteto, které vzniklo na počátku roku 1999 a natočilo například i osobité verze hitů rockové skupiny Stromboli, kapely Michala Pavlíčka a Báry Basikové.

Přijede i pěkná Kristina

Je pohledná, že se za ní i gay či slečna otočí, na jevišti směle (i svými hity) konkuruje svým slavným kolegům No Name. Přesně tak to předvedla letos v úvodní Slovenské noci na festivalu Benátská noc 2012 v Liberci. Pro nový klip si pak zaflirtovala v cadillacu Waldemara Matušky, jak praví legenda a dokazuje to i její nové video. Zkrátka, slovenská zpěvačka Kristina i s „Jablíčkem" dorazí do Domu kultury v Ústí 22. listopadu v rámci svého mezinárodního Horehronie Tour 2012.