Divadlo rozmanitostí v Mostě (DRM) pro dětské publikum chystá na čtvrtek od 9.00 a 10.30 předpremiéry hravé australské „Pohádky z klokaní kapsy" z pera herečky Dáši Bláhové. Na premiéru, již o týden odloženou, se mohou diváci těšit v sobotu 9. března od 16.00. Na představení naváže 8. maškarní bál s diskotékou.

Autorka knižní předlohy se mostecké premiéry bohužel nezúčastní. Sever Čech, konkrétně dům kultury v Ústí, ale na ni a její Intimní divadlo zve ve středu 3. dubna. Uvede zde lehce kontroverzní i úsměvnou a dramatickou inscenaci Monology vagíny.

Mosteckou „klokaní" novinku v Divadle rozmanitostí nastudovala režisérka Irena Marečková. A použila do ní nejen australské hudební nástroje, ale také taneční divadlo v maskách či stínohru.

Na pohádky původních australských obyvatel Aboriginců se režisérka dívá očima Evropanů. „První dvě vypráví evropská máma a táta, druhé dvě australští rodiče," prozradila. Pohádky Žabák Tiddalik a Austrálie herci ztvárňují pomocí loutek podobných hračkám. Ve třetí mají stínohru, ve čtvrté tančí v maskách. Pohádky jsou dle tvůrců představení hodně hudební, využívají i tradiční australský nástroj didgeridoo.

„Pohádky vždy souvisí se vztahem člověka k přírodě. Australané vidí ve všem živé bytosti," uvedla režisérka. Postavy se podle ní proměňují podle toho, jak se chovají. Buď jsou odměňovány nebo trestány. Padesát minut dlouhé představení je vhodné pro děti od čtyř let. Divadlo podle Alferiho v minulosti nastudovalo africké pohádky a delší dobu už nic podobného nehrálo, takže se australské pohádky nabízely ke ztvárnění.

Jak uvedl Tomáš Alferi, šéf Divadla rozmanitostí, Dáša Bláhová, herečka, která v Austrálii 18 let žila, chtěla své australské pohádky podle něj inscenovat sama, nakonec se tak ale nestalo. Mostecké divadlo je tak první, které je převedlo na jeviště.