VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Martin Pošta: S dalajlámou jsem nemluvil

Ústí nad Labem - Martina Poštu, rodáka z Mostu, známe už jako zpěváka skupiny Laura a její tygři i ze dvaceti muzikálů.

25.5.2015
SDÍLEJ:

MARTIN POŠTA A DALAJLÁMA, severní Indie, oblast Ladakh, srpen 2013. No ano, viděli se, ale jak to bylo dál? Foto: archiv Martina Pošty

Je úspěšný kouč osobního i firemního rozvoje, pomůže vám naplnit vaše představy o životě na mnoha úrovních.

V neděli je v Ústí hostem talk show teplického moderátora Antonína Moravce, která bude v neděli 25. května do 19.00 v hotelu Clarion. Znají se z muzikálu Kleopatra. „Hrál jsem Caesara, Tonda střídal různé role. Také spolu jezdíme na vodu," prozradil Pošta.

V Clarionu bude muž, který předloni radikálně změnil svůj život a dál zpívá ve funky rockových Poste Restante. „Kapela nás neživí, nikam se netlačíme, nemáme manažera. Hrajeme pro radost, není to naše priorita," říká Pošta.

A co je pro vás dnes priorita?
Šoubyznys mě živil 27 let, zpíval jsem od 19 let s kapelou Laura a její tygři, nazpíval pár duetů s Lucií Bílou, nejznámější je Novamba. Spolupracoval jsem na desce Citová investice pánů Hapky a Horáčka, poslední léta mě živily hlavně muzikály. Ale předloni jsem si uvědomil, že mě šoubyznys přestává naplňovat, ta práce mě přestala bavit. Prioritou mého života je dnes koučink. Tato práce mě absolutně, v nejlepším slova smyslu, pohltila.

Víno, ženy, zpěv…?!

Jak jste se ke koučinku dostal?
Mělo to svůj vývoj…Když jsem zpíval s Laurou, žil jsem velmi bohémský život „ženy, víno, zpěv". Po revoluci jsme jezdili po celé Evropě i mimo ni. Do toho jsem měl dvě děti, každé s jinou ženou, a když jsem odcházel od svého druhého dítěte, od Žanetky, ptal jsem se: „Opravdu tak chci žít?" V té době jsem potřeboval změnu, chtěl jsem se šoubyznysem končit. Dokonce jsem si domluvil práci na jedné horské chatě, ale krátce poté mi zavolala Lucka Bílá, jestli bych se nechtěl vrátit do muzikálu Johanka z Arku.

Kolik vám tehdy bylo?
Třiatřicet. Vzal jsem si čas na rozmyšlenou a nakonec do Johanky šel. Tím pro mě začala po Draculovi nová éra muzikálů. Ale přesto jsem se od 33 let začal zabývat něčím, což lze zjednodušeně nazvat osobním rozvojem. Začal jsem se zabývat svými hodnotami, svým životem. Četl jsem motivační i duchovní knihy, ale dál žil nezodpovědný život. Když totiž člověk chce změnu, potřebuje k tomu myšlenku, slovo a čin. Z knih jsem měl myšlenky a slova, chyběly mi činy. Podle knih jsem se dlouhou dobu nechoval. Už jsem dost věděl a dokázal kdekomu poradit, ale žil jsem velmi mrzutý život. Činy jsem začal dělat před třemi, čtyřmi roky…Díky tomu jsem si začal uvědomovat své hodnoty a vzdaloval se hodnotám šoubyznysu. Došel jsem k tomu, že ho dělat nechci, ale netušil jsem, co dělat jiného. Došlo mi ale, že vlastně sám sebe už spoustu let koučuji, a tak jsem se tím začal zabývat víc, ta myšlenka mě chytla. Nastudoval jsem Results Coaching Systém, složil zásadní zkoušku ICF, což je Mezinárodní koučinková federace a začal jsem koučovat. Koučuji přes dva roky a to je pro mě teď v mém životě zásadní.

Tak rychlý konec…

To jste se šoubyznysem „praštil" ze dne na den?
Rozhodnutí přišlo přes noc, kdy jsem nemohl usnout. Ráno jsem psal do všech muzikálových produkcí: „Končím, můžete si za mě najít do tří měsíců náhradu?" Dal jsem si cíl, že do tří let budu vyhledávaný kouč. Můj plán ve zkratce zní takto: „První rok se budu učit, druhý se dostanu do firmy a třetí rok se zviditelním, aby se o mně vědělo." V té fázi jsem teď.

Bylo těžké, všechno opustit a začít úplně jinde?
Bylo. První rok jsem šel razantně dolů s penězi, až do dluhů. Investoval jsem do studia a měl velké měsíční náklady. Tehdy jsem nevěděl, jak to dopadne, ale díky tomu, že jsem za sebou zabouchl dveře, nezbývalo, než abych to dal. Dnes se to celé otáčí, už koučuji v jedné významné firmě a ta práce mě neskutečně baví. Na konci roku 2014 jsem se rozhodl vrátit do muzikálů. Uvědomil jsem si, že divadlo k životu potřebuji a že potřebuju i peníze. Nyní hraji v muzikálech Dracula i Tři mušketýři, nejbližší mi je ale Tajemství. A dál koučuji.

Jste tedy nyní zpět v muzikálech bohatší o zkušenosti v umění i v tom jak se uživit?
To není o uživení, ale o naplnění. Když mě muzikály přestaly naplňovat, našel jsem si jiný smysl života, který mě opravdu naplňuje, a muzikály mám jako doplněk. Nezaměřuji pozornost myšlení na uživení. V tu chvíli bych se zaměřil na strach o přežití. V takové chvíli by nebylo možné život žít, ale přežívat.

O čem je tedy koučování? Může za vámi přijít kdokoli?
Každý žijeme podle svých přesvědčení. Přesvědčení je realita, kterou vidíme. Ale to, co vidíme, není pravda, protože každý realitu vidí jinak. K přesvědčení docházíme díky emoční paměti a návykům, které jsme si během života osvojili. Zkuste si představit, že mozek je jako velkokapacitní počítač. Naše přesvědčení je tedy program, podle kterého žijeme. Chci-li svůj život žít jinak, lépe, je třeba se přeprogramovat. To se může stát za pomoci uvědomování a činů, uvědomění je pořád málo. Abych změnil návyky, je třeba dělat činy, protože návyky se vytváří opakováním. Kouč pomáhá klientovi podívat se na svou situaci ještě z jiných úhlů, aby došel k jinému přesvědčení. Pak ho podporuje, aby dělal akce, které ho dovedou ke změně návyků a k jiným vzorcům chování. Nejnepříjemnější přesvědčení je, že nejsem dost dobrý. Za mnou, jako za koučem může přijít kdokoli.

S deseti tisíci lidmi

Ale prozradíte, o čem jste tedy povídali s dalajlámou?
Nemluvil jsem přímo s ním. Byl jsem na jeho meetingu, kde bylo desetitisíce lidí. Zásadní pro mě byla celá cesta do Indie. Byl jsem v Dillí a v Ladakhu. Uvědomil jsem si tam, že když člověk umírá, není důležité kým je a co má, ale jak si každý den prožil. Tím se v životě řídím. Nenechávám se strhnout okolím a okolními vlivy, žiji tak, abych se každý den cítil dobře. Mám své cíle a znám smysl svého života, ale důležitější než cíl, je cesta k němu. Cesta je přítomnost a tu prožíváme teď.

Autor: Radek Strnad

25.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 24 000 Kč

Obchodní zástupci Obchodní zástupce. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: [i] Místo výkonu práce: Děčín, , Jaká Tě čeká práce: , Dostaneš ke správě region, ve kterém budeš mít portfolio aktivních zákazníků, které budeš zároveň rozšiřovat. , Budeš prezentovat naši společnost, produkty a služby, zpracovávat cenové nabídky. , Očekávej také obchodní administrativu. , , Co očekáváme: , Jsi 100% obchodník, máš tah na branku a pro dosažení "cílové čáry" uděláš cokoliv. , Máš vynikající komunikační a prezentační schopnosti a příjemné vystupování. , Bydlíš v příslušném regionu. , Řidičský průkaz sk. B je samozřejmostí. , , Na co se můžeš těšit: , Zázemí úspěšné české společnosti. , Přátelskou partu kolegů, kteří dokáží nejen oslavit skvělé výsledky, ale také povzbudit a poradit, když se nedaří. , Budeš mít možnost vzdělávat se, jak v produktech, tak ve svých dovednostech. , Firemní akce, na které se dlouho vzpomíná. , Flexibilní pracovní dobu. , Dostaneš automobil pro služební a soukromé účely. , Samozřejmostí je mobilní telefon s neomezeným tarifem. , Motivovat tě chceme i finančně, dokážeme ocenit skvělé výsledky. , PODPORU, sami víme, že každý začátek je těžký. , Jsi-li absolvent, neváhej a využij příležitosti. , , Jdeš do toho s námi? , Jestli tě pracovní pozice zaujala, pošli nám životopis na vladislava.masova@papera.cz a my tě budeme kontaktovat.. Pracoviště: Papera s.r.o. - 02 (děčín), 405 02 Děčín 2. Informace: Vladislava Mášová, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 15 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář ve výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: EWM HIGHTEC WELDING s.r.o., 9. května č.p. 718/31, 407 53 Jiříkov, Požadavky: vyučení v oboru elektro., Kontakt: zaslání životopisu, telefonické sjednání termínu osobního pohovoru. Pracoviště: Ewm hightec welding s.r.o. - 01 (sídlo), 9. května, č.p. 718, 407 53 Jiříkov. Informace: Michaela Relichová, +420 412 358 509.

Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 95 Kč

Vedoucí provozu v ubytování, stravování a pohostinství (kromě školních jídelen a menz) Provozní restaurace. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 95 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Lázeňská č.p. 7/4, Děčín I-Děčín, 405 02 Děčín 2, , Požadujeme znalost práce v oboru (vyučení není podmínkou). , Částečná znalost angličtiny nebo němčiny., Práce na PC., , Nabízíme zvýhodněné personální obědy., Nástup možný ihned., , Kontaktní osoba: pan Procházka, tel. 602 665 447 (volat po-pá, 8:00 - 15:00 hod.), e-mail: upekare@gmail.com, osobní jednání v Restauraci U Pekaře, po-pá, 8:30 - 12:00 hod.). Pracoviště: Iva švejdová - 02: u pekaře (restaurace & cukrárna & pekárna & ubytování), Lázeňská, č.p. 7, 405 02 Děčín 2. Informace: Procházka, +420 602 665 447.

Výroba - Výroba Ruční balič 17 000 Kč

Ruční baliči Balič/ka hotových výrobků, expedice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Rubex Czech, s.r.o. - 01 (sídlo), Dolní Podluží č.p. 501, 407 55 Dolní Podluží, Náplň práce: balení a kontrola hotových výrobků, následná příprava k expedici, Nabízíme: práci ve stabilní společnosti, dlouhodobou perspektivu uplatnění, zajímavou práci v oblasti výroby obuvi, motivující finanční ohodnocení., Kontakt: telefonicky v době mezi 9,00 - 16,00 hod., osobně v areálu společnosti Rubex, v době mezi 9-16 hod., popř. e-mailem.. Pracoviště: Rubex czech, s.r.o. - 01 (sídlo), 407 55 Dolní Podluží. Informace: Tomáš Kyncl, +420 412 379 234.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kontejner na textil. Ilustrační foto.

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Videosouhrn 16.–17. června 2018

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Varnsdorf slavil 150 let od povýšení na město

Varnsdorf - Přesně 150 let uplynulo letos od povýšení Varnsdorfu na město, před půl druhým stoletím mu bylo přezdíváno největší vesnicí v Rakousko – Uhersku. A právě toto významné jubileum si připomínali ve Varnsdorfu po celý víkend během městských slavností. 

Obce chtějí přilákat více lidí do Lužických a Žitavských hor

Krásná Lípa - Ústecký a Liberecký kraj mají propojit běžkařské trasy.

FOTO: Takový byl letošní Den záchranářů Ústeckého kraje

Ústecký kraj – Složky krajského integrovaného záchranného systému se v sobotu představily v Litoměřicích. Podívejte se, jak to tam vypadalo.

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Děčínsko - Máme pro vás zprávy z Hřenska, Děčína, České Kamenice, Mikulášovic, Benešova nad Ploučnicí, Varnsdorfu, Jílového a Krásné Lípy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT