VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Martin Pošta: S dalajlámou jsem nemluvil

Ústí nad Labem - Martina Poštu, rodáka z Mostu, známe už jako zpěváka skupiny Laura a její tygři i ze dvaceti muzikálů.

25.5.2015
SDÍLEJ:

MARTIN POŠTA A DALAJLÁMA, severní Indie, oblast Ladakh, srpen 2013. No ano, viděli se, ale jak to bylo dál? Foto: archiv Martina Pošty

Je úspěšný kouč osobního i firemního rozvoje, pomůže vám naplnit vaše představy o životě na mnoha úrovních.

V neděli je v Ústí hostem talk show teplického moderátora Antonína Moravce, která bude v neděli 25. května do 19.00 v hotelu Clarion. Znají se z muzikálu Kleopatra. „Hrál jsem Caesara, Tonda střídal různé role. Také spolu jezdíme na vodu," prozradil Pošta.

V Clarionu bude muž, který předloni radikálně změnil svůj život a dál zpívá ve funky rockových Poste Restante. „Kapela nás neživí, nikam se netlačíme, nemáme manažera. Hrajeme pro radost, není to naše priorita," říká Pošta.

A co je pro vás dnes priorita?
Šoubyznys mě živil 27 let, zpíval jsem od 19 let s kapelou Laura a její tygři, nazpíval pár duetů s Lucií Bílou, nejznámější je Novamba. Spolupracoval jsem na desce Citová investice pánů Hapky a Horáčka, poslední léta mě živily hlavně muzikály. Ale předloni jsem si uvědomil, že mě šoubyznys přestává naplňovat, ta práce mě přestala bavit. Prioritou mého života je dnes koučink. Tato práce mě absolutně, v nejlepším slova smyslu, pohltila.

Víno, ženy, zpěv…?!

Jak jste se ke koučinku dostal?
Mělo to svůj vývoj…Když jsem zpíval s Laurou, žil jsem velmi bohémský život „ženy, víno, zpěv". Po revoluci jsme jezdili po celé Evropě i mimo ni. Do toho jsem měl dvě děti, každé s jinou ženou, a když jsem odcházel od svého druhého dítěte, od Žanetky, ptal jsem se: „Opravdu tak chci žít?" V té době jsem potřeboval změnu, chtěl jsem se šoubyznysem končit. Dokonce jsem si domluvil práci na jedné horské chatě, ale krátce poté mi zavolala Lucka Bílá, jestli bych se nechtěl vrátit do muzikálu Johanka z Arku.

Kolik vám tehdy bylo?
Třiatřicet. Vzal jsem si čas na rozmyšlenou a nakonec do Johanky šel. Tím pro mě začala po Draculovi nová éra muzikálů. Ale přesto jsem se od 33 let začal zabývat něčím, což lze zjednodušeně nazvat osobním rozvojem. Začal jsem se zabývat svými hodnotami, svým životem. Četl jsem motivační i duchovní knihy, ale dál žil nezodpovědný život. Když totiž člověk chce změnu, potřebuje k tomu myšlenku, slovo a čin. Z knih jsem měl myšlenky a slova, chyběly mi činy. Podle knih jsem se dlouhou dobu nechoval. Už jsem dost věděl a dokázal kdekomu poradit, ale žil jsem velmi mrzutý život. Činy jsem začal dělat před třemi, čtyřmi roky…Díky tomu jsem si začal uvědomovat své hodnoty a vzdaloval se hodnotám šoubyznysu. Došel jsem k tomu, že ho dělat nechci, ale netušil jsem, co dělat jiného. Došlo mi ale, že vlastně sám sebe už spoustu let koučuji, a tak jsem se tím začal zabývat víc, ta myšlenka mě chytla. Nastudoval jsem Results Coaching Systém, složil zásadní zkoušku ICF, což je Mezinárodní koučinková federace a začal jsem koučovat. Koučuji přes dva roky a to je pro mě teď v mém životě zásadní.

Tak rychlý konec…

To jste se šoubyznysem „praštil" ze dne na den?
Rozhodnutí přišlo přes noc, kdy jsem nemohl usnout. Ráno jsem psal do všech muzikálových produkcí: „Končím, můžete si za mě najít do tří měsíců náhradu?" Dal jsem si cíl, že do tří let budu vyhledávaný kouč. Můj plán ve zkratce zní takto: „První rok se budu učit, druhý se dostanu do firmy a třetí rok se zviditelním, aby se o mně vědělo." V té fázi jsem teď.

Bylo těžké, všechno opustit a začít úplně jinde?
Bylo. První rok jsem šel razantně dolů s penězi, až do dluhů. Investoval jsem do studia a měl velké měsíční náklady. Tehdy jsem nevěděl, jak to dopadne, ale díky tomu, že jsem za sebou zabouchl dveře, nezbývalo, než abych to dal. Dnes se to celé otáčí, už koučuji v jedné významné firmě a ta práce mě neskutečně baví. Na konci roku 2014 jsem se rozhodl vrátit do muzikálů. Uvědomil jsem si, že divadlo k životu potřebuji a že potřebuju i peníze. Nyní hraji v muzikálech Dracula i Tři mušketýři, nejbližší mi je ale Tajemství. A dál koučuji.

Jste tedy nyní zpět v muzikálech bohatší o zkušenosti v umění i v tom jak se uživit?
To není o uživení, ale o naplnění. Když mě muzikály přestaly naplňovat, našel jsem si jiný smysl života, který mě opravdu naplňuje, a muzikály mám jako doplněk. Nezaměřuji pozornost myšlení na uživení. V tu chvíli bych se zaměřil na strach o přežití. V takové chvíli by nebylo možné život žít, ale přežívat.

O čem je tedy koučování? Může za vámi přijít kdokoli?
Každý žijeme podle svých přesvědčení. Přesvědčení je realita, kterou vidíme. Ale to, co vidíme, není pravda, protože každý realitu vidí jinak. K přesvědčení docházíme díky emoční paměti a návykům, které jsme si během života osvojili. Zkuste si představit, že mozek je jako velkokapacitní počítač. Naše přesvědčení je tedy program, podle kterého žijeme. Chci-li svůj život žít jinak, lépe, je třeba se přeprogramovat. To se může stát za pomoci uvědomování a činů, uvědomění je pořád málo. Abych změnil návyky, je třeba dělat činy, protože návyky se vytváří opakováním. Kouč pomáhá klientovi podívat se na svou situaci ještě z jiných úhlů, aby došel k jinému přesvědčení. Pak ho podporuje, aby dělal akce, které ho dovedou ke změně návyků a k jiným vzorcům chování. Nejnepříjemnější přesvědčení je, že nejsem dost dobrý. Za mnou, jako za koučem může přijít kdokoli.

S deseti tisíci lidmi

Ale prozradíte, o čem jste tedy povídali s dalajlámou?
Nemluvil jsem přímo s ním. Byl jsem na jeho meetingu, kde bylo desetitisíce lidí. Zásadní pro mě byla celá cesta do Indie. Byl jsem v Dillí a v Ladakhu. Uvědomil jsem si tam, že když člověk umírá, není důležité kým je a co má, ale jak si každý den prožil. Tím se v životě řídím. Nenechávám se strhnout okolím a okolními vlivy, žiji tak, abych se každý den cítil dobře. Mám své cíle a znám smysl svého života, ale důležitější než cíl, je cesta k němu. Cesta je přítomnost a tu prožíváme teď.

Autor: Radek Strnad

25.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 13 000 Kč Vrátní Vrátný. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM. [JM], , Místo výkonu práce:, Pražská č.p. 612, 407 21 Česká Kamenice, , Požadujeme: , znalost práce na PC., , Práce převážně vsedě, občas spojeno s chůzí. Noční provoz., , Nástup možný ihned., , Kontaktní osoba: Cihlářová Stanislava, první kontakt telefonicky na tel. 412 151 184 nebo e-mailem: cihlarova@azpo.eu. , Osobní jednání po domluvě na výše uvedené adrese.. Pracoviště: Azpo group s.r.o. - 01 (sídlo), Pražská, č.p. 612, 407 21 Česká Kamenice. Informace: Stanislava Cihlářová, +420 412 151 184. Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 18 000 Kč Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POUZE PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM [JM], Místo výkonu práce: Hostel Děčín, , Evidence a ubytování hostů, o víkendech práce pokojské. Nutná znalost angličtiny., , Možnost plného i zkráceného úvazku, který preferujeme. , Zkrácený úvazek 20 hod = mzda od 12 000Kč/měsíc., , Práce vykonávána převážně vsedě, možnost střídání pracovních pozic. Pracoviště není bezbariérové. , , Kontakt:, Alice Štěbetáková, tel. 777 286 963, e-mail: obchod@skloaporcelan.cz. Pracoviště: Hostel děčín s. r. o. - 02, Na Skřivance, č.p. 343, 405 02 Děčín 2. Informace: Alice Štěbetáková, +420 777 286 963. Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč Obsluha kovacích lisů a bucharů Lisař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce:, Krokova č.p. 794/10, Děčín I-Děčín, 405 02 Děčín 2, , Nástup možný ihned., , Požadavky:, Seřizování a opravy strojů a nástrojů., , Nabízíme:, Stravenky, penzijní připojištění. , , Kontakt: Ludmila Crhová, e-mail: ludmila.crhova@power-cast.com, osobní jednání možné od úterý do čtvrtka na uvedné adrese v 8 hodin ráno.. Pracoviště: Power-cast ortmann s.r.o. - 01 (sídlo), Krokova, č.p. 794, 405 02 Děčín 2. Informace: Ludmila Crhová, +420 412 709 172. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Místo výkonu práce: Okres Děčín, , Požadavky:, praxe v oboru minimálně 2 roky podmínkou, řidičský a svářecí průkaz výhodou, , Kontaktní osoba:, Vasyl Popovych, tel.: 777 670 709, e-mail: druzstvometrostroj@post.cz, První kontakt telefonický nebo e-mailem - volat úterý, čtvrtek od 10:00 do 12:00 hod.. Pracoviště: Družstvo metrostroj - 01 (sídlo), Na Stráni, č.p. 545, 405 02 Děčín 2. Informace: Vasyl Popovych, +420 777 670 709.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DAVID OULEHLA - trenér FK Varnsdorf.

Že je Třinec poslední? Na to nesmíme koukat, říká Oulehla

Ilustrační foto

O hlasy usiluje 23 lidí. Každý sám za sebe

Kluby seniorů dostanou odměny, potěšeni budou i v Rumburku

Ústecký kraj - Celkem 30 tisíc korun rozdělí Ústecký kraj vítězům letošní soutěže „Nejaktivnější klub seniorů Ústeckého kraje“. O poskytnutí daru rozhodli krajští radní.

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

FOTO: Válečníci si v generálce poradili s Ústím

Děčín - Generálku na ostré pohárové, ale i ligové boje mají za sebou basketbalisté BK ARMEX Děčín. Svěřenci Pavla Budínského doma porazili Ústí nad Labem 86:65.

FOTO: Posudek NPÚ: Oprava zničí knihovnu

Děčín - Za záchranu vnitřní podoby budovy bývalé podmokelské knihovny vznikla už druhá petice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT