Pozpátku. Právě tak se bude před očima diváků odvíjet příběh neobvyklého milostného trojúhelníku v inscenaci „Zrada" od Harolda Pintera. Hru uvedou ve čtvrtek v Činoherním studiu v Ústí Kašpaři z Prahy.

„Zrada patří mezi nejznámější texty dramatika Harolda Pintera, držitele Nobelovy ceny za literaturu, básníka," řekl Filip Nuckolls, režisér Zrady. „S jednoaktovkou Starý časy tvoří celek. Ale v Časech hraje Petra Špalková, která je v jiném stavu, Zradu uvedeme samotnou," řekl.

Čím je Zrada zajímavá?
Ten text, asi 30 až 40 let starý, je jen pro tři herce. Jedná se o několik témat zrady, vše je napsané velice rafinovaně.
V inscenaci jsou dva nerozluční přátelé, a jeden muž druhého podvádí s jeho ženou. Podvádí jí dlouho, ale my vše, asi devět obrazů, vyprávíme retrospektivně. Poslední obraz je začátek, kde se milenci seznámí na svatbě. Jerry jde Robertovi za svědka a při svatební noci „sbalí" jeho ženu.

„Pozpátku" je trochu styl temného krimi filmu Memento, že?
Přesně, ale je rafinovanější v tom, že to není co obraz, to skok. Jsou tu i časové skoky dozadu, ale pak se děj zase rozvíjí lineárně… Možná si vzpomenete na film Zrada (Velká Británie 1993, nominace na Oscara), ve kterém hráli Jeremy Irons a Ben Kingsley. Odehrává se v Anglii, ale jeden obraz v Benátkách.

Podle čeho jste si jako režisér, host Kašparů, vybíral herce? Byli už svým způsobem daní?
Jen Adrian Jastraban, kterého text nadchl. Do Kašparu ho přinesl před mnoha lety, že by ho rád dělal. Když tedy bylo třeba udělat něco, co je výsostně herecké on to totiž není režijní text, jsou to neustále velice dramatické dialogy tak jsem Zradu udělal.

Celý rozhovor čtěte v tištěném středečním Deníku!