Pro děti i rodiče byly připraveny divadelní a filmové pohádky, ukázky historické hudby, sborového zpěvu i folklórních tanců a tvoření ve výtvarných dílnách. Zájemci se podívali do jinak nepřístupných prostor a seznámili se s činností chráněných dílen ze Šluknovska.

Loretánské slavnosti 2009 v Rumburku pořádá v rámci Dnů evropského dědictví Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk a Město Rumburk za přispění Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien. Propagace akce je podpořena z Regionálního operačního programu soudržnosti Severozápad, opatření 4.3. Podpora marketingu a tvorby a rozvoje produktů cestovního ruchu.

„Loretánské slavnosti v Rumburku se pořádají od roku 1997 jako součást Dnů evropského dědictví (European Heritage Days). Ty každoročně v měsíci září otevírají veřejnosti brány nejzajímavějších památek a dalších objektů, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. V rumburské Loretě budou moci zájemci spolu s průvodci, např. nahlédnout pod střechu Svaté chýše, do sklepení pod Svatými schody, nebo do tzv. kapucínského chóru v klášterním kostele sv. Vavřince. Dozví se také podrobnosti o probíhajících restaurátorských pracích,“ vysvětlila průvodkyně v rumburské Loretě Barbora Hildebrandtová.

Celoevropské Dny evropského dědictví EHD se konají od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy. V České republice je koordinuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. V ČR letos proběhnou ve dnech 12. až 20. září. Národní téma pro rok 2009 je Památky měřené časem. Doprovodný program má návštěvníky nejen pobavit ale i poučit a zpřístupněnou památku pak zviditelnit. Na Děčínsku se k EHD připojuje Rumburk, Šluknov, Česká Kamenice a Benešov nad Ploučnicí. V celém Ústeckém kraji bude ve 30 městech zpřístupněno více než 100 památek.

„Rumburská loretánská kaple s milostnou sochou Černé madony patří mezi významná mariánská poutní místa v oblasti severních Čech a Horní Lužice. Loretánské slavnosti se pořádají jako připomínka dostavby a posvěcení loretánské kaple P. Marie v září roku 1707. Výroční slavnost posvěcení bude 12. 9. 2009 od 10.00 hod. v klášterním kostele sv. Vavřince celebrovat litoměřický biskup Mons. Jan Baxant,“ uvedl páter Jozef Kujan ze salesiánské komunity, která spravuje římskokatolické farnosti v Rumburku a okolí.

KLÁRA MÁGROVÁ