Jsou rockoví, ke svému domovskému Děčínu patriotičtí. Vládnou smyslem pro humor i sebeironii. Právě tak lze charakterizovat členy kapely Led Sezelim, do hudebních škatulek téměř nezařaditelné pro pestrost tvorby a chuti experimentovat.

Muzikanti současné sestavy s hostujícími bývalými členy se sejdou v pátek 18. května od 22 hodin v největším děčínském klubu Le Garage Noir (v budově kina Sněžník). Doběhnou do této pomyslné cílové pásky na den přesně v den svého pětadvacátého výročí.

HRAJÍ UŽ 25 LET

Když si na jaře 1993 Miloslav Kliment, Martin Zíka a Richard Musil nezávazně přehrávali své nové hudební motivy, netušili, že ta „chvilka“ kapele s lehce parodujícím názvem vydrží celých pětadvacet let.

„Nejdřív jsme tehdy secvičili přes léto pár písniček s bubeníkem Honzou Gorejem a přišla na podzim naše první chvíle na malém festivalu. Už tehdy měla kapela představu o hudebním směřování s vlastní tvorbou. Pak přicházela další vystoupení, euforické začátky byly asi nejkrásnější. Je to jako když najdete svoji první lásku,“ vzpomíná Richard Musil, tenkrát baskytarista, nyní zpěvák a frontman.

Tomáš Klus a Mig21 zahájili v Děčíně Labefest 2018.
OBRAZEM: Klus s Migy rozjel letošní Labefest

Dnes skupinu tvoří mimo něj kytarista Adam Musil, basák Milan Douda i častý host kytarista Tomáš Nargy Veselý. Za bicími se střídají Honza Gorej a Pepinno Pech, ti dva alternují od začátku. „Jiné bubeníky jsme nikdy neměli,“ tvrdí Musil.

Na otázku, proč se kapela jmenuje právě tak, členové skupiny neradi odpovídají. Slyšeli ji už tolikrát, že vždy raději stočí téma jinam. Přesto důrazně tvrdí, že neparodují slavnou legendu, ani se nesnaží být její revival. Stylově se k éře britských kapel Cream, Led Zeppelin, The Yardbirds a dalších zpočátku připodobňovali, ale výhradně vlastní tvorbou na prvních třech rythm´n´bluesových a hardrockových albech S knedlikem v kapse (1994), Úplně mimo (1995), V příštím století snad… (živě) (1996).

Pak přišel nečekaný žánrový úkrok s folkrockovou kolekcí Dům ztracených her (1997) a 90. léta završili pubrockovou směsicí Nekonečné noci v hostinci U drevokocúra (1999). Singl Už toho mám dost se v roce 1995 objevil na kompilaci českých rockových kapel Rock Box No. 2, vydaný na labelu N musiq. Hrál se jak v soukromých rockových rádiích, tak v Českém rozhlase Sever v Ústí, kde byl nasazen do soutěže Krocky.

STOJÍME SI ZA DNEŠKEM

„Hudebních počinů bylo samozřejmě více, třeba reprezentativní výběr ve stylu the best of na CD Od začátku do konce…? 1993 1999 (2000). Ale řekl bych, že osobitý hudební a textový cejch jsme po sobě nechali až na posledních dvou albech Park Viktoria (2015) a elektronikou decentně podbarveném a tematicky laděném V Českém moři (2016),“ ohlíží se Musil. Nyní děčínská kapela natáčí už od konce roku 2016 nové album.

„Jelikož se snažíme na jeho dokončení a míchačky zbytečně nespěchat, je ve hvězdách, zda placka vypadne ještě do konce roku 2018,“ naznačuje mladší z dvojice Musilů v kapele, Adam, s tím, že název nového počinu i pro kapelu příznačné stylové experimenty na něm jsou zatím tajemstvím.

Děčínské slavnosti 2018 začaly velkolepým ohňostrojem.
OBRAZEM: Děčínské slavnosti zahájil velkolepý ohňostroj

Krom ujištění, že se výročního koncertu zúčastní také bývalí členové Led Sezelim a vystoupení bude mít délku kolem dvou a půl hodiny, nejsou organizátoři chystané akce moc sdílní k případným překvapením.

„Co by to bylo za překvapení, kdybychom jej prozradili dopředu?“ uculují se trochu záhadně.

A FANOUŠCI HLASOVALI…

K playlistu ale svorně potvrzují: „Naši fanoušci měli za poslední víc jak rok možnost hlasovat v anketě na našem oficiálním webu o tom, kterých 25 písní z našeho bohatého repertoáru chtějí na téhle „hitparádě“ slyšet. Tak se také stalo a vyhovíme jim. Museli jsme nacvičovat i skladby, o kterých jsme třeba ani nevěděli, zda jsme je vůbec někdy hráli naživo. Ale dostojíme slibu, bude to takové malé dobrodružství s průřezem naší tvorbou.“

Večer se má nést v duchu rekapitulace uplynulých let souboru, ale bude i příležitostí vzpomínat na rozpuk svobodné alternativní scény na počátku 90. let. Tehdy se rockovému undergroundu dařilo docela dobře.

„Prvních 25 příchozích obdrží ke vstupence zdarma některé z posledních CD skupiny,“ slibuje Richard Musil. Končí výzvou: „Všechny zveme, uděláme z mejdanu pořádnou show a vynasnažíme se, aby se všichni cítili fajn!“

Vernisáž výstavy proběhla ve středu 9. května.
FOTO: Vernisáž výstavy obrazů Jany Čápové proběhla v Café Galerii