Třináctka není smolné číslo! Aspoň to tvrdí pořadatelé letošního největšího festivalu pod jednou střechou na severu Čech – Free Tibet, jehož právě třináctý ročník se uskuteční v Mikulášovicích ve Šluknovském výběžku.

Kultovní festival na čtyřech scénách se odehraje v místním kulturním domě dnes od 17.00 hodin.

Návrat legendy

„Když jsme před třinácti lety festival zakládali, nevěřili jsme, že by před námi bylo ještě tolik ročníků. Na třinácté pokračování se moc těšíme,“ uvedl za pořádající občanské sdružení Attack from North Hugo Eminger. „Festival má skvělou a neopakovatelnou atmosféru,“ usmál se Eminger.

Hlavními letošními taháky budou kapely The Switch, The Spankers, Anarchuz, Spínací špendlík, Hentai Corporation, místní Toxic People a By No Means. „Tančit se bude hlavně na ska-regae kapelu The Spankers s charismatickou zpěvačkou, pobaví vás rockový Hentai Corporation a uzemní emo crossover The Switch,“ vyjmenovává jeden z pořadatelů Petr Bydžovský, jinak také zpěvák kapely Toxic People. „Punk nesmí chybět a v podobě Spínacího špendlíku z Mostu bude hodně slušný,“ dodal.

Nelze také zapomenout na tvrďáky z Litoměřic, znovuzrození Anarchuz. „V devadesátých letech byli na severu Čech hodně populární, pak se ale rozpadli. Nyní se po deseti letech dali opět dohromady a my jsme moc rádi, že jsme je na náš festival dokázali přilákat,“ pochlubil se Eminger.

Jednou z největších hvězd bude kapela Te Switch, která patří ke špičce českého crossoveru a také má za sebou předskakování slavným americkým Korn. „Nyní moc nekoncertujeme, ale když jsme dostali nabídku zahrát si na Festivalu free Tibet, tak jsme neváhali ani na minutu. Tibet přijedeme rádi podpořit,“ uvedl kytarista The Switch Majkláč.

Mladí mniši

Druhá scéna bude tradičně patřit hip hopu a dýdžejům. „Naživo zahrají ústečtí rapeři Kodex, bude jim sekundovat Dj Ghost a různé styly dále představí další dýdžejové, jako Kewin, Tommy.D, Streach a Liquid Kid,“ vyjmenoval Eminger.

Nedílnou součástí festivalu je scéna nazvaná: Tibet info. Najdete tam veškeré informace o Tibetu, promítání fotografií a děčínskou čajovnu Ve Vlnách. „Náš festival pořádáme hlavně na podporu boje tibetského lidu za svobodu. Stále existuje hodně lidí, kteří vůbec neví, kde vůbec tato země leží, natož aby věděli, co se tam děje,“ připomněl motto Hugo Eminger.

Festival free Tibet XIII.
j Místo: KD Mikulášovice
j Kdy: sobota 15. října 2011 od 17.00 hod.
j Kdo: The Switch, The Spankers, Hentai Corporation, Anarchuz, Toxic People, By No Means, Spínací špendlík, Kodex, dj Ghost, dj Kewin, dj Steach, dj Liquid kid, Mikulky crew atd.
j Stage: Hlavní sál, malý sál, chill out, dj bar, restaurace
j Vstupenky: Předprodej 199 Kč na míste
j Web: free-tibet.cz

Proto se také na letošním ročníku představí Radka Hášová. „Právě jsem se vrátila z Indie, kde jsem působila v organizaci s o.s. M.O.S.T., která se zabývá pomocí tibetským uprchlíkům v Indii a pomocí malým buddhistickým mnichům a mniškám v indických Himalájích. Na Festival přivezu fotografie z cesty, které lidem ukáží, jak žijí tibetští uprchlíci,“ uvedla studentka žurnalistiky.

Co na to fanoušci? „Já jsem nadšená! Letošní kapely vypadají hodně našlapaně a já nechyběla skoro na žádném ročníku. Třináctka bude v tomto případě určitě šťastná,“ řekla například Jitka Brousková z Rumburka.