O patnáctém ročníku Kultu, festivalu, který má smysl, jsme si povídali s Janem Kvasničkou, jeho zakladatelem i pořadatelem.

Letos se vše odehraje v Činoherním studiu. Nechtělo by to ale pro Slapstick Sonatu známé La Putyky větší prostor?
Slapstick Sonata je technicky náročná, v současné době jiný prostor v Ústí neumožňuje bez nákladné stavby konstrukcí a techniky realizaci tohoto představení. Navíc La Putyka chtěla hrát v Činoheráku, protože ho mají její herci rádi a chtějí si vyzkoušet komornější prostředí. Pro diváka to bude o to intenzivnější zážitek.

Může se ještě někdo přihlásit na Slam Poetry? Nebo musí?
Ano, hlaste se! Kdo má své vlastní poetické texty nebo ho baví hra se slovy a troufne si dát 2x 3 minuty před nažhaveným publikem, může vyhrát ústecký bonus 2012 Kč a postup do celonárodního finále. Přihlásit se může na adrese /info@festivalkult.cz/. Na stránkách www.festivalkult.cz jsou také ukázky slamů borců z různých koutů ČR.

Bude některé představení unikátní či premiérové?
Pokud vím, v Ústí budou premiérová všechna představení. Světovou premiéru chystá Spolek Kašpar s inscenací Léčitel od Briana Friela, jednoho z nejvýznamnějších současných dramatiků.

Z La Putyky do putyky

Je už něco vyprodaného? Popřípadě už se to rychle blíží?
Podle posledních informací to vypadá, že už je vyprodané páteční představení La Putyky a Federer s Nadalem. Pár lístků zbývá na sobotní La Putyku a na Kouli. Nejaktuálnější informace získají diváci na našem profilu www.facebook.com/kultfestival.

U čeho budeme řvát smíchy?
V rolích bavičů to budou především sportovci. Federer, Nadal, koulařka Milena a další. Nepodceňoval bych ani šermířskou čtyřku.

Viděl jste některé představení?
Upřímně, mou hlavní motivací, proč dělám Kult, je, abych nemusel platit za vstupný a nemusel nikam jezdit. Takže většinu představení předem nevidím, těším se na ně do Ústí. Ostatně, výběr a testování dělá především Filip Nuckolls, umělecký šéf i režisér Činoherního studia. Protřelý znalec republikové scény je dramaturgem festivalu, hraje tu zásadní roli.

Nechte se překvapit

Pokud vím, pravidelné Kultovní publikum už jen tak něco nepřekvapí. Letos ano?
Nechte se překvapit.

Ač jsem viděl fotky, moc netuším, co nás ve hře o Voskovci a Werichovi čeká. To asi nebude typické představení pro fandy do Osvobozeného divadla, že?
Osobně se úplně nejvíce těším právě na toto představení a přitom nejsem fanouškem Osvobozeného divadla. I když nepopírám genialitu Voskovce a Wericha, není to má krevní skupina. Přesto z pár ukázek a rozhovoru s autory inscenace si troufám odhadnout, že nás čeká takový ten zářez pod kůži. Zážitek, který jen tak nevyženeme z hlavy.

Při minulé návštěvě La Putyky v Ústí jsem měl dojem, že skáču a cvičím s nimi, tak to bylo rozpohybované a sugestivní. Může mě něco podobného potkat u představení Federer Nadal?
Možná kdybyste jim chtěl podávat míčky.

Kult opět myslí na děti. Bude to letos tak, že představení pro ně „skousnou" i dospělí? Anebo mohou být ještě nadšenější?
Četl jsem v jedné recenzi, že si kritik na maňáskové představení Tři mušketýři vzal s sebou své děti. Na plakátu stálo „Pro rodiče s dětmi". I přesto, že jim bylo skoro dvacet, skvěle si to všichni užili.

Kontroverzní? Doba

Soudím, že asi nejkontroverznější představení Kultu letos bude Koule. Souhlasíte?
Kontroverzní byla ta nadopovaná atletika a ta doba, tohle bude legrace. Oproti rozhlasové hře přibylo figur např. Ivo Vozemba, doktor Cvach, reportérka Sára Tlachecí, Václav Klaun I. a další.

Veškeré informace o Kultu: www.festivalkult.cz.