Křest nového alba spisovatele i písničkáře Jaroslava Velinského alias Kapitána Kida, prvního šéfredaktora časopisu Portýr, zažijí ve čtvrtek 23. července návštěvníci Trampského potlachu – nedílné součásti festivalu Porta v Domě kultury Ústí.

Nejspíš Kapitánu Kidovi cédéčko Dum–dum–dumky pokřtí Jiří Suchý, s nímž na Potlachu vystoupí.

„Na společném portovním pódiu to bude poprvé a mně samotnému to připadá kuriózní. Jinak jsme se setkali třeba u Jiřího Suchého doma a vedli dlouhé diskuse okolo ladění uke-banja, George Formbyho, Pradědečkovy noční košile,“ ohlédl se písničkář, žijící a tvořící v Libouchci na Ústecku.

A jak došlo ke společnému projektu dvou legend naší hudby? „To tenkrát, v roce 1998 to bylo, zavinil Petr Benesch ze Studia Bevox,“ vzpomínal Kid s úsměvem na rtech. „Já u něj nahrával, Jiří Suchý zase jindy a něco jiného… a Petra napadlo dát nás dohromady. K tomu se našel i ochotný nakladatel… Nakonec Jiří Suchý přesvědčil ještě i Jitku Molavcovou a společně jsme natočili moje autorské CD Zpověď unaveného clowna,“ popsal Jaroslav Velinský v rozhovoru, který dnes otiskne časopis Portýr.

Co oba spojuje? Kid soudí, že snad už ten čas, v němž byli počati. „A potom Formbyho banjo, které nám učarovalo jako čtrnáctiletým klukům v poválečných anglických filmech. A taky divadlo malých forem, jazz,“ vypočítával.

Spolupráci si chválí: „Je to po všech stránkách profík. Jitka Molavcová je stejně fajn, navíc oba srandisti – co víc jsem si mohl přát?!,“ ptal se. A vysvětlil, že za jejich dnešní společnou show „může“ Josef Vejlupek, jeden z pořadatelů Porty. „Někde zaslechl, že jsme spolu dělali, připadlo mu to kuriózní a napadlo ho, že by to mohlo zajímat i porťáky. Pan Suchý pak projevil hlavně zájem o to, co na tom jevišti vlastně budeme dělat?!“ řekl.

„Je to fajn pocit, že taky jednou bude vedle mě na place někdo slavnější než já,“ dodal pak ještě skromně severočeský tramp Kapitán Kid.

HANKA HOSNEDLOVÁ