Je na čase seznámit se s kompletním programem, který tradičně staví na žánrové pestrosti. Na své si přijdou milovníci kvalitního rocku, taneční hudby, ska i reggae.

Z Londýna přiletí The Freestylers, legendy taneční hudby, kteří očarovali svět hned svým debutem We Rock Hard (1998). Další partou z britských ostrovů jsou Dub Pistols, kapela mixující ska, rock a hip hop, jež obdržela cenu časopisu DJ Mag za nejlepší koncertní počin v roce 2011. Z dalekého Nového Zélandu dorazí senzace tamní hudební scény, kapela NZ Shapeshifter, která je pravidelným headlinerem festivalů u protinožců a jejich energický drum'n'bass heavy soul slavil úspěch také na respektovaných evropských festivalech Glastonbury a Womad.

K dobré atmosféře festivalu přispěje jamajský reggae zpěvák Horace Andy (u nás také známý jako hlas Massive Attack), jenž svým sametovým vokálem okouzluje fanoušky na celém světě už více než 35 let. Zárukou hodně divokého večírku budou bezesporu Mexičani Panteón Rococó se svou výbušnou směsí ska, punku a reggae. Příznivci ostrých kytarových riffů se pak mohou těšit na zemitý hard rock americko-mexické party Tito & Tarantula.

Za zmínku stojí také talentovaný zpěvák s egyptsko-tuniskými kořeny jménem Ucee, kterého doprovodí skupina Flavour Band složená z muzikantů populárních United Flavour.

Osvědčené kapely i nováčci na scéně

Kapely z českých luhů a hájů asi netřeba podrobně představovat. Party jako Tři sestry, Vypsaná fiXa, Wohnout, Sto zvířat, Vltava, Skylinea další patří mezi vyhledávané koncertní kapely a řadí se ke špičce české klubové scény. Rock For Churchill dává ale příležitost každoročně i mladým nadějným kapelám, mezi které letos patří bezesporu pražské trio A-Banquet a Andělem oceněný objev roku skupina Goodfellas.

Tradičně nebude chybět ani druhá scéna věnovaná DJům, letos poprvé ve slušivém cirkusovém šapitó. Pod ním se představí slovenský DJ a producent B-Complex, jamajský zpěvák Bongo Chilliza doprovodu DJ Damalistika, Suki, Pixie a spousta dalších.

Festival nabídne větší komfort

Pořadatelé Rock For Churchill letos nachystali řadu změn oproti minulému ročníku. „Vnímáme ohlasy návštěvníků a snažíme se změnit případné nedostatky, pokud je to v našich silách. Letos jsme zvětšili areál, aby měli návštěvníci větší komfort, přesunuli DJ stage dovnitř areálu a rozšířili nabídku jídla a pití. I když zvětšujeme místo, tak prioritou zůstává, aby zůstala zachována skvělá atmosféra Churchilla, kvůli které k nám jezdí lidé z celé republiky. Nemáme ambice z toho dělat velkou akci," popsal změny hlavní organizátor Kamil Šír.

Kempování zůstává i nadále zdarma. A jak to tak vypadá, na pohodovou akci na závěr sezony se letos těší i počasí. Předpovědi hlásí teplo a slunečno, takže nezapomeňte plážové sety a bikiny doma!

Kde a za kolik koupit vstupenky?

Vstupenky v předprodeji sítí TicketPortal a SazkaTicket jsou za 600 Kč + poplatky na oba dny. Bez poplatků na pokladně pražského Lucerna Music Baru a ve vybraných regionálních předprodejích.

Na stránkách www.rfch.cz si můžete zarezervovat vstupenky bez poplatků a vyzvednout na místě. Jednodenní vstupenky za 450 Kč budou k dostání na místě.(tz)

ROCK FOR CHURCH(ILL) 2012

HLAVNÍ STAGE
Pátek 24. srpna
12.00 Gang Ala Basta
13.00 Goodfellas
14.00 Tleskač
15.20 Vltava
16.50 Vypsaná fiXa
18.20 Wohnout
19.50 Tři sestry
21.20 Horace Andy (JAM)
23.00 Panteón Rococó (MEX)
00.40 NZ Shapeshifter (NZ)

Sobota 25. srpna
12.00 A-Banquet
13.00 Loco Loco
14.00 Prague Conspiracy
15.20 Navigators
16.40 Sto zvířat
18.00 Skyline
19.30 Ucee & Flavour Band (INT)
21.20 Dub Pistols
Světlo pro Etiopii
22.40 Tito & Tarantula (USA/MEX)
00.20 The Freestylers sound system (UK)

GROWSHOP DJ'S STAGE
Pátek 24. srpna
16.00 Babylon Rocka
17.30 Lucky Dub
19.00 Friky
20.30 Bifidus Aktif + Akira
22.30 Bongo Chilli + Damalistik (JAM/FR)
00.00 Suki
01.30 B-Complex (SK)
03.00 Pixie

Sobota 25. srpna
16.00 Jahmusic Lightaz (Herbyboy + Admirál)
18.00 Robot
20.00 Suki
22.00 Dave Substance-D
00.00 ER
02.00 Pixie & Rich

Horace Andy, NZ Shapeshifter a další pecky

HORACE ANDY /JAM

Tento jamajský zpěvák je v Evropě známý hlavně jako hlas Massive Attack. Horace Andy spolupracoval na všech jejich albech a pravidelně s nimi i koncertuje. Možná ale nevíte, že má za sebou víc než 35 let sólové tvorby, kterou odstartoval v kultovním jamajském Studio One, kde začínal i Bob Marley. Mr. Bassie, jak se Andymu občas přezdívá podle jednoho z jeho velkých hitů, má za sebou od roku 1972 skoro čtyřicet alb a stále si udržuje vysokou hudební i textovou kvalitu svých nahrávek. A až jej uslyšíte zpívat naživo, budete mít pocit, že už jste v nebi… Mr. Andy, o jehož hlasu se říká, že je „sweet like a candy", dorazí na Rock for Church(ill) za doprovodu svojí skvělé kapely.

PANTEÓN ROCOCÓ /MEX

Tahle banda pochází z největšího města na světě Mexico City, a tak je jasné, že se s ničím moc neupejpaj. A to ať už v politických názorech nebo v ráznosti, s jakou tepou své hudební nástroje. Jejich doménou je řízný a energický ska, ale do své muziky integrovali i vlivy rocku, salsy, reggae, cumbia, mariachi i mestické hudby. Když pomineme, že je v Evropě vydávají Übersee Records a Sony-BMG, na černém trhu (tedy přímo na ulicích) se prodaly stovky tisíc nahrávek a nejen doma v Mexiku jsou kluci fakt velké hvězdy!

NZ SHAPESHIFTER /NZ

Kapela vznikla v roce 1999, kdy se čtyři zakládající členové potkali v jazzové škole. Vedle jazzu měli všichni blízko k dubu, hiphopu, funku, elektronice i metalu a tak to dali dohromady, až z toho vznikl našláplý breakbeat. Debutová deska Realtime vyšla v roce 2001 a získala cenu „Best Electronic Release". O rok později se kluci přestěhovali do Melbourne a v roce 2003 se k nim přidal Paora Apera (aka P Digsss) na mikrofon, což kluky nakoplo ještě dál. Jmenujme třeba alba Riddim Wise (2004), Soulstice (2006) nebo The System Is A Vampire (2009). Posledně zmiňovaná platinová deska se navíc dočkala o rok později reedice od prestižního britského labelu Hospital Records, který Shapeshifter nabídl smlouvu.

TITO & TARANTULA /USA-MEX

Jejich temperament jste měli možnost vidět a hlavně slyšet třeba ve filmech Desperado, Machete nebo Od soumraku do úsvitu, kde kapela doprovázela tančící upírku Salmu Hayek v tom podivném nočním klubu Titty Twister. Kapelu založil už v roce 1992 mexický zpěvák a kytarista Tito Larriva, který se s námi naživo určitě podělí i o hity, jako jsou „After Dark", „Strange Face of Love" nebo „Angry Cockroaches".

Světlo pro Etiopii již potřetí

Již potřetí se letos můžete těšit na happening SVĚTLA PRO SVĚT „Tisíce světel pro Etiopii"! V průběhu festivalu si budete moci u žlutého stánku opět zakoupit svíčky a zcela novou kolekci svíticích triček, která bude poprvé k dispozici právě na Rock for Churchill. Happening se zapalováním svíček proběhne před vystoupením TITO & TARANTULA a celý výtěžek bude věnován na podporu oční kliniky v Butajiře!

Minulý rok ti, co na festival dorazili a rozsvítili svou svíčku, přispěli částkou 41 785 Kč a zachránili tak zrak 52 lidem. Podaří se letos tuto částku překonat?

DUB, BIGBEAT I SOUL

DUB PISTOLS /UK

Dub Pistols vznikli v roce 1996 a už o dva roky později skórovali revolučními singly "There's Gonna Be a Riot", "Best Got Better" a hlavně debutovým albem Point Blank, díky kterému začali cestovat po světě. V roce 2001 vyšla deska Six Million Ways to Live a brzy poté remixové album Y4K: Next Level Breaks. Kapela bravurně mixuje dub, bigbeat a taneční muziku tak chytlavým způsobem, že se jejich tracky dostaly i na soundtracky k filmům Blade II, Bad Company nebo Mystery Man. Dub Pistols se taky vrhli na remixování kolegů, jako jsou Moby, Ian Brown nebo Limb Bizkit. Jejich třetí deska Speakers and Tweeters vyšla v roce 2007 a hostují na ní T. K. Lawrence, Rodney P, JMS, Blade a Terry Hall. Dosud nejnovejší album nese název Rum´n´Coke.

UCEE & FLAVOUR BAND /INT

Ucee vydal 21. března své debutové solo album International Call, které vzniklo z velké části v pražském studiu United Flavour, s kterými už mnohokrát hostoval i v minulých letech. Desku produkoval basák United Flavour Djei Gogo a představuje Uceeho nejen v rytmech reggae a dancehallu, ale i luxusního soulu i špetky chytrého hiphopu. Tato mezinárodní spolupráce se základnou v Praze bude naštěstí pokračovat i nadále a Flavour Band, složený z muzikantů United Flavour, doprovodí Uceeho letos ve Vroutku.

THE FREESTYLERS SOUND SYSTEM /UK

Jedním z headlinerů bude britská parta The Freestylers! Vůbec nebylo snadné tento koncert potvrdit, protože v tuto chvíli mají plné ruce práce s přípravami nové desky. Přesto se hlavní kvarteto projektu (Matt, Aston, MC Sir Real & Valerie M.) rozhodlo, že si udělají čas a přiletí v sobotu 25. srpna do Vroutku! Jejich společná soundsystem show, ve které zazní všechny velké hity a dost možná i něco nového, bude závěrečným koncertem celého festivalu. A ten bude stát rozhodně za to!