Pořadatelé tak zvou fanoušky a všechny, kteří mají rádi pořádnou rockovou muziku. Vstupné na oba dva dny, tedy na pátek a sobotu, je 499 Kč.

Jednotlivé dny lze navštívit i zvlášť: Sobota přijde na 399 Kč, pátek stojí 249 korun. Návštěvníci také mají možnost stanování v areálu.

Co všechno nás letos nedaleko Bíliny čeká? Proč se jmenuje akce právě tak? A jak probíhají její přípravy? O tom všem řeknou více v rozhovoru pořadatelé Kuba a Kentus.

Jak a kdy vznikl nápad udělat takovýto žánrový festival? Proč jste zvolili právě název IL Fest?
Už je to pár neděl zpátky, ale nápad vznikl už někdy v polovině první dekády tohoto tisíciletí. Zrodil se v hlavách členů pořádající kapely Inborned Lycanthropy, a to z jednoho prostého důvodu chtěli jsme koncertovat.

Tomu moc nerozumím. To tedy znamená, že…
Přesně tak, chtěli jsme vytvořit festival především pro místní kapely a místní příznivce téhle muziky. Co se názvu týče, tak je odvozen od jména pořádající grupy, která se na festivalu každoročně představuje a podobně jako festival se i vyvíjí.

Jaké byly ohlasy návštěvníků na tuto severočeskou akci?
Většina ohlasů je naštěstí vždy kladná. První ročník byl tak trochu spíchnutý horkou jehlou a nějaká velká příprava se nekonala, o čemž ostatně svědčily i rukou psané a následně namnožené plakáty. Ani to žánrové vymezení nebylo tak striktní a krom metalových kapel se zde představily i kapely rockové či punkové. Každým rokem se festival vyvíjí ve všech směrech. Třeba co se pódia týče, tak v prvních třech ročnících bylo tvořeno valníkem obklopeným plachtami, až poté jsme spolu s finančním přispěním obce vybudovali areál s dřevěným pódiem i stánky. Festival začínal jako jednodenní, ale už poslední dva ročníky startovaly v páteční podvečer, takže v současnosti se IL Fest může pyšnit nálepkou dvoudenní akce.

Jak probíhá příprava a realizace? Je těžké zvolit, kdo pobaví publikum příště?
Dá se říct, že ihned po skončení festivalu se začínají vybírat kapely na další ročník.

Jasně. Ale podle čeho? Na některých akcích třeba nikdy nezvou stejnou kapelu dvakrát…
Snažíme se line-up co nejvíce obměňovat, ale samozřejmě občas zveme i interprety, kteří tu už v minulosti vystupovali. Na kvalitní, třeba i zahraniční kapely narážíme na našich koncertech, kde je i oslovíme a detaily pak dolaďujeme přes e-mail.

Zahraniční skupiny ale bývají drahé, ne?
Vše se samozřejmě odvíjí od požadovaných honorářů, které jsou ale únosné a třeba v případě některých českých kapel jde pouze o cestovní náklady a výměnný koncert pro naši kapelu. Právě možnost koncertování byla jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli festival pořádat, takže se snažíme domluvit výměnu u každé kapely, která zde vystoupí.

Jak dopředu areál chystáte?
Areál začínáme připravovat až v den samotného zahájení a jelikož první vystoupení je naplánováno na pátou hodinu odpolední, času je dostatek.

Jakému typu posluchačů je hudební festival IL Fest určen?
(smích) No, známou a otřepanou frázi „pro každého" tady asi neuplatním, co? Takže je určen především pro milovníky té nejtvrdší muziky libovolného věku.

Co ještě bude na želenickém festivalu zajímavého? Budou tam nějaké doprovodné akce, atrakce, stánky?
Co se doprovodných akcí týče, tak letos nic zvláštního neplánujeme. V minulosti jsme už připravili třeba ohnivou show na koních, ale nijak zvlášť se to neosvědčilo. Samozřejmě zde mají kapely možnost prodávat své produkty, takže jim vyhradíme nějaké stánky a fanoušci si budou moci zakoupit jejich předměty. Možná se nám povede zorganizovat i nějakou soutěž pro návštěvníky. V areálu pak samozřejmě budou stánky s dobrým jídlem a pitím, které ke každému festivalu neodmyslitelně patří.

Zajímalo by mě, jestli se nějak výrazně odlišuje tato akce od ostatních festivalů extrémní muziky v Česku. Co vy na to?
Tak od těch větších festivalů se určitě lišíme omezeným rozpočtem a absencí tisícových návštěv. Jedná se totiž o menší festival s pohodovou atmosférou, který se koná v pěkném prostředí.

Pochvalujete si tu dnes sice prostředí, ale jinak jako byste si skoro stěžovali…
Co ztrácí na monstróznosti, dorovnává neustále se zvyšující kvalitou vystupujících, kteří se z místních kapel proměnili v nejkvalitnější kousky, které náš metalový rybníček nabízí. K nim navíc čím dál tím více přibývají i zahraniční interpreti.

Jak tedy byly vybírány kapely?
Po dvou loňských návštěvách ze zahraničí v podobě německých Debauchery a rakouských Parental Advisory jsme samozřejmě zase chtěli přijít s pár kapelami zpoza našeho území. Nakonec jich letos návštěvníci uvidí rovnou sedm. Konečně zahrají také Fleshless, o které jsme stáli už delší dobu a právě s přispěním jejich frontmana Ládi se nám letos podařilo dojednat třeba účast Master nebo Purgatory.

Je to jediná akce, kterou pořádáte? Soudím, že by to bylo skoro škoda, co myslíte?
Po postavení již zmiňovaného areálu jsem dělal pár akcí pro obec, no a v posledních třech letech si v Želenicích zahrál například Brutus. Jinak párkrát do roka pořádáme koncerty v mosteckých klubech či po hospodách.

Publikum si užívá, když přijedou hvězdy a hrají dobře, třeba jako z desek. Kdy je na festivalu ale nejlépe pro vás jako pořadatele? A kdy naopak nejhůře?
Největší nervové vypětí přináší vždy začátek akce, kdy je člověk v očekávání, kolik lidí si vůbec najde cestu na festival. Pak je samozřejmě složité domluvit si tam nahoře nějaké rozumné počasí, což se nám ale naštěstí zatím většinou daří na jedničku a snad to bude pokračovat i letos.

Už někdy tedy bylo i zle?
Za největší komplikaci se dá považovat určitě pátý ročník festivalu, kdy jsme spolupracovali s jedním nejmenovaným „dobrákem", který nám měl zajistit zahraniční hvězdu. Měli tedy přijet holandští Sinister! Udělali jsme plakáty, reklamu v rádiu, jenže asi dva dny před festivalem jsme se dozvěděli, že vše padlo. Nakonec přišlo i tak celkem dost lidí a my jsme se alespoň poučili.
Už se nám také stalo, že kapela odřekla až v den vystoupení, a to z důvodu zlomené ruky jednoho z členů při nakládání aparatury. Jasně, že s tím se pak už bohužel nedá nic dělat. V minulosti se konaly i nějaké stížnosti místních občanů, kteří si za těch sedm let už ale patrně zvykli.

IL Fest 2012, co všechno tentokrát nabízí?
Letos se představí sedm zahraničních kapel v čele s americkou legendou Master, která vznikla už v první polovině 80. let minulého století v Chicagu a její frontman Paul Speckman se postupně přesunul do České republiky.
Dále vystoupí němečtí death metalisté Purgatory, kteří už za svoji dlouhou kariéru také odehráli spousty koncertů s těmi nejlepšími kapelami v Evropě. Dalším tahákem je určitě i tuzemská legenda Fleshless a lidé se znovu můžou těšit i na show v podání Inborned Lycanthropy.
Z Německa se dále dostaví Xiom, Rogash, Epidemic Scorn a také zajímavý sólo projekt s názvem Exotoxin.
Nizozemsko bude na IL Festu zastoupeno poměrně mladou, avšak zkušenými hudebníky prošpikovanou kapelou Khaoz.
Pak už se fanoušci mohou těšit na čistě českou metalovou školu: V.A.R., Hellocaustor, Sixth Dimension, Coward, Karanthena, All Friends Dead, Nekrolog nebo Modesty & Pride.

Kde lze najít stránky IL Fest a co všechno na nich je?
Stačí do vyhledávače zadat název festivalu a hned na vás „vyskočí" její profil na bandzone. Tam najdete základní informace o akci, všechny vystupující, odkaz na Facebook nebo na další stránku festivalu. Tam si krom všeho zmíněného můžete prohlédnout třeba fotky z minulých ročníků.

Řekněte, proč by se měli fanoušci přijít podívat na festival?
Pokud máte rádi metal a chcete zažít pohodovou atmosféru menšího festivalu, poslechnout si kvalitní kapely a pobavit se s vyznavači stejné muziky, neváhejte a přijďte.

A kam konkrétně?
Vesnička leží na hlavní vlakové trati mezi Ústím nad Labem a Chomutovem, takže spojení je velmi dobré. V areálu je možnost stanování. Letošní ročník bude jistě zase o kus lepší než ten loňský a u toho nesmíte chybět.
Děkujeme za podporu.

Zpracovala Hana Štrymplová