Největší hvězdou právě zahájeného osmnáctého ročníku Festivalu uprostřed Evropy je samotný region česko-německého pohraničí, ve kterém je pořádán. Na slavnostním nedělním zahájení multikulturní přehlídky pod mottem „Rozezvučená místa“ v saském Adorfu to prohlásila vedoucí české části festivalu Ivana Thomaschke-Vondráková. V pondělí vstoupil festival na české území koncertem jedinečného souboru nové romské hudby Talisman v Sokolově a v sobotu pokračuje vystoupením nekonvenčního litevského smyčcového kvarteta současné hudby Chordos v unikátní děčínské synagoze.

Kostelem zněl aplaus

K slavnostnímu zahájení na adorfské radnici se sešli představitelé politického, hospodářského a kulturního života z pořádajících zemí Saska, Bavorska a Čech. Zastoupení prvních dvou bylo zřetelně reprezentativnější, za českou stranu se omluvil drážďanský konzul Podivínský a jediným představitelem Čech oproti pěti z Německa byla jeho zástupkyně Hana Klabanová. Podle starostky Adorfu Mariechen Bangové že „jde o to, dostat kvalitní uměleckou produkci i do odlehlých míst krásné krajiny na pomezí Čech, Bavorska a Saska.“ Vznosný secesní evangelický chrám svatého Michaela hostil pak úvodní koncert tvořený z bytostně středoevropanských děl Bohuslava Martinů, Josepha Haydna a Wolfganga Amadea Mozarta v podání precizního Německého komorního orchestru Berlín vzniklého po pádu berlínské zdi z hudebníků z východní a západní části metropole. Návštěvníci, kteří rozlehlý kostel zcela vyprodali, byli svědky velmi kultivovaného hudebního svítku a odměnili tento „německo-německý“ orchestr vřelým aplausem.

Zazněly cikánské a ruské lidové písně

V Sokolově naplnilo festivalové publikum barokní klášterní kostel opravený jako povznášející koncertní a výstavní prostor. Z podia netradičně vystavěného uprostřed chrámu zazněla stejně netradiční, zcela nová interpretace cikánské a ruské lidové hudby. Muzikantská čtveřice Talisman ve složení housle, akordeon, kytara a bicí vedená rozcuchaným charismatickým multiinstrumen­talistou Oleksandrem Klimasem uchvátila posluchače hudbou vskutku lidovou – emotivní, jímavou, strhující, barvitou a přitom navýsost současnou. Do zvuků zcela ponoření interpreti přesahovali svými groteskními lidskými příběhy zcela suverénně a nezařaditelně z folklóru do jazzu, klasiky, etna a zpět. Za svůj výkon sklidili i zde umělci velké ovace.

Jedinečná orientálně-secesní architektura židovské synagogy v Děčíně přivítá v sobotu 20.6. výrazně novátorské smyčcové kvarteto Chordos z Litvy se sopranistkou Verenou Reinovou a moderací Klause Harera. Zazní zde díla přelomového modernisty Hindemitha, Geista, Kutavičiuse a skladby velmi nadějných autorů umučených za druhé světové války nacisty Erwina Schulhoffa a Viktora Ullmanna. Začátek je v 19 hodin, vstupné je 120 korun.

Další koncerty budou provedeny i na místech pro umění méně obvyklých, třeba v nové tovární hale ocelárny v Plavně i v pustnoucí prostotě zrušených továren, kde se očekává zvláštní atmosféra ilustrující současnou dobu hospodářské recese. Celý program festivalu je na internetových stránkách www. festival-mitte-europa.com.

Tomáš Kábrt