Záblesky chladné neděle, film Ivana Pokorného s podtitulem „Nikdo není tím, kým se zdá být," čeká světová předpremiéra v pondělí 5. listopadu od 19.00 v Činoherním studiu v Ústí.

Jan Plouhar a Kryštof Rimský, herci tohoto divadla, totiž mají v novince hlavní role. Na kvartet hlavních postav je doplňují Robert Jašków a Adéla Petřeková. Film vznikal loni na severu Čech. Na otázky Deníku odpovídal Jan Plouhar.

Co je na filmu severočeského? I jeho atmosféra, nálada?
Přesně tak. Všichni víme, jak krásný i krutý tu podzim umí být, a kameře se ho podařilo zachytit. I občasné mlhy a podzimní barvy údolí řeky Labe v „Záblescích" jsou.

Je to krimi drama?
(váhavě) Spíš psychothriller. Podle scénáře nebude téměř do konce jasné, kdo je vyšinutý, nebezpečný pro ostatní. Každou chvíli to vypadá na někoho jiného, a právě tou nejistotou, kdo je ten magor, je to psychothriller.

Uměl byste si Záblesky představit na jevišti Činoheráku?
(smích) To by asi nešlo. Je v něm spousta reálií, i honičky v autech…Ale myslím, že je výborný nápad, udělat světovou předpremiéru v Činoheráku, v bývalém kině Alhambra, v domě, kde zněl v Čechách první zvukový film. Diváci ho tu uvidí a tři dny poté vstoupí do českých kin.

Vyhovuje vám psychothriller?
Jo, baví mě i proto, že jsme s režisérem Ivanem Pokorným, který přijede do Ústí na světovou předpremiéru, dost zkoušeli i před tím, než se začalo natáčet. Třeba na zkušebně Činoheráku jsme si s Adélou Petřekovou zkoušeli jednu docela zásadní scénu. Taky proto, aby to bylo pro oba při natáčení překvapivé. Aby ona nevěděla, co po ní chci a já zase, o co se snaží ona.

Poprvé jste točil psychothriller, a nikdy ho nehrál ani na pódiu?
Ve filmu poprvé. A psychothriller na jevišti Činoherního studia? Asi zavzpomínám na Zmatení jazyků. Ta hra pro mě je nepřekonatelná a myslím, že je stále nepřekonaná. Takový text, ač se o to jiní snaží, nikdo nedělá tak dobře, jako Johana Součková za své éry v Činoherním studiu. V té hře byly prvky tajemna, nevědomí, hledání za co kdo může, kdo za čím je schovaný…

Natáčel jste s Ivanem Pokorným poprvé?
To ne, potkali jsme se už na seriálu Kriminálka Anděl. Tam jsme se oťukali, teď jsme točili nový film. Myslím, že chtěl poznat jak hraju a místo kamerové zkoušky mě obsadil do epizodní role seriálu.

Je pro vás těžké, bavit se o novém filmu, aniž byste prozradil, jak vše dopadne?
Samozřejmě. Znám trailer, film o filmu a byl jsem na place. Ale výsledek uvidím poprvé v pondělí v Činoheráku. Asi se schovám do kabiny k technice, neumím sedět v hledišti a koukat se na sebe. Jsem zpocený, už jen když se vidím v ukázce v televizi. Pořád si říkám: „Šlo to udělat jinak, líp. Nebo hůř?" Vím, co za tím bylo, jak dlouho jsme byli na place, jestli jsme zrovna nebyli unavení…

Takže byste projekci i vzdal?!
To ne, film chci vidět. Byl to totiž projekt hrozně milý v přístupu Ivana i celého štábu. Bylo nás málo, od začátku jsem byli připravení na to, že plníme Ivanovi sen „natočit si jen tak svůj film". Natočit scénář, do kterého mu nikdo nebude kecat. Takže si film zaplatil sám a nakonec to koupila Nova pro nějaký svůj kanál.

Kolik lidí z ČS hraje v Záblescích?
Kryštof Rimský, já, Pepa Kadeřábek (technik z ČS pozn. aut.), Robert Jašków (hrál v Expozituře pozn. aut.), který tu před lety byl v angažmá a určitě si ho ještě lidi budou pamatovat. A v malých rolích fanoušci Činoheráku, kteří si říkají ČS Ultras. Lidi, se kterými se už známe, takže je to velice milej „kompars". Točili jen z lásky, rádi. A za hubičku jsme dělali my všichni ostatní… (smích)

Vypeklo vás někdy počasí?
Právě že ne. Myslím, že při nás stáli všichni svatí.

Na jedné fotce držíte v ruce pušku. Jaký máte vztah ke zbraním?
Obecně velice zápornej. Dostal jsem sice do ruky zbraň, ale byla zajištěná, rekvizita. A navíc tam nehraje stěžejní roli.

Prozraďte, koho hrajete?
Hraju bývalého učitele na malé obci, který se zamiloval do starší ženy trpící rakovinou. Uzavřel se do sebe, ještě se vyrovnává se smrtí milované ženy, která mu odešla.

Co vás čeká?
S Honzou Prušinovským (Okresní přebor) točím pro ČT drama s úsměvnými momenty ze série Nevinné lži. A v Činoheráku mě ještě před Vánocemi čeká premiéra v Romeovi a Julii. V ní se vrátí na pódium Činoheráku Honza Holík, a možná i další herci.

Kdo je Jan Plouhar

Narodil se 14. března 1982 ve Frýdku-Místku, absolvoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě (1997 – 2001), v angažmá byl v Moravském divadle Olomouc, Divadelní společnosti Petra Bezruče, divadle Rokoko Praha. Spolupracoval s komorní scénou Arena Ostrava, s Hořícími Žirafami Olomouc, nyní je v Činoherním studiu v Ústí nad Labem…

Hrál Spuda v ostravské inscenaci Trainspotting, v TV a ve filmu na sebe upozornil ve filmu Zatracení; poté jej jedno filmové periodikum označilo za „českého Leonarda di Capria". V TV dramtu Vlna (2008, částečně v Thajsku) hrál vedle Jiřího Bartošky. Objevil se v TV seriálu Rodinná pouta (2004), ve snímku Brak (2002) i TV filmu Kobova garáž (2003). Loni natočil psychothriller Záblesky chladné neděle pro kina (premiéra listopad 2012), letos Occamovu břitvu. Viděli jsme jej i v epizodní roli TV seriálu Novy Kriminálka Anděl (2008).

„Jsem rád, že jsem byl u svého prvního filmu Zatracení, to myi bylsedmnáct, osmnáct let. Ten film nmě odpíchnul do světa filmu a televize," ohlíží se. „A jsem rád, že jsem mohl točit Kobovu garáž pro Českou televizi s režisérem Jindřichem Procházkou. A díky Rajónovém blues také pro ČT jsem setkal s režisérem Václavem Křístkem."

V Činoherním studiu (ČS) v Ústí (www.cinoherk.cz), kde je nyní ve stálém angažmá, je spolutvůrce animovaného filmu Putování (2011, režie Jan Plouhar, Petr Panzenberger) i pohádky Žabákova dobrodružství (scéna, režie) podle Kennetha Grahama. Některé aktuální role v Činoherním studiu: Piotr, Štefan, Nikolaj, Inspektor (Dekalog, Krzysztof Kieślowski / Krzysztof Piesiewicz / Koen Tachelet)

Artaud tichý i divoký (Artaud, režie David Jařab), Prófa (Sněhurka a sedm trpaslíků, František Marek), Vávra, mlynář (Maryša, autoři Alois a Vilém Mrštníkové), Billing, zaměstnanec Lidového deníku (Nepřítel lidu, Henrik Ibsen), Tidliti (Alenka v říši divů, Carroll, Deáková, Součková), Ivan Alexandrovič Chlestakov, úředník z Petěrburgu (Revizor, Nikolaj Vasiljevič Gogol), Hans (32 hodin mezi psem a vlkem, Jan Tichý), Tyler Durden (Klub Rváčů, Chuck Palahniuk)…

Hrál zde mj. v inscenacích Červený Nepomuk, Dům Bernardy Alby, Bohové hokej nehrají, Malá čarodějnice, Vojcek, Jánošík, Famiglia, Zmatení jazyků, Tři sestry…

V prosinci 2012 bude mít v Činoherním studiu premiéru inscenaci Romeo a Julie také s ním…