Úderem páteční jedenadvacáté hodiny večerní vyšel z Husova náměstí v Děčíně Podmoklech lampiónový průvod. Zahájil dvoutýdenní Městské slavnosti 2010.
„I když měl být průvod v duchu Harryho Pottera, koupila jsem lampion ve tvaru kachny. Je na baterky, nikoliv na svíčku, takže nemusíme mít obavy, že nám zhasne,“ uvedla Michaela Kopecká, která si lampion vybírala v papírnictví na Tyršově ulici. „Dcera je nedočkavá, i přes ten déšť musíme jít,“ vzhlížela včera odpoledne k zamračené obloze.

Stejně tak k ní vzhlíželi ohněstrůjci z Brna, kteří měli na starosti slavnostní ohňostroj. „Přivezli jsme více než pět set kilogramů pyrotechniky, kterou tady v Děčíně použijeme,“ řekl šéf ohněstrůjců Petr Vysloužil. Vysvětlil, že kvůli špatnému počasí museli pyrotechniku zabezpečit proti mokru. Mistři pyrotechnici nabíjeli stovky výmětnic kulovými a oválnými pumami, jež vytvořily na obloze nejrůznější obrazce. Brněnská firma, která sbírá ocenění na nejrůznějších (i mezinárodních) soutěžích, děčínskou ohňovou show ladila k hudbě z filmu Harry Potter. Už loni měli ohněstrůjci z Brna v Děčíně velký úspěch. Jemu předcházelo pokoření rekordu v počtu lampionů na jednom místě. Na Labském nábřeží a Tyršově mostě tehdy zářilo 3 894 lampiónů. Lidé tak překonali sedm let starý český rekord, který činil 1 331.
Letošní městské slavnosti vyjdou město na jeden a půl milionu korun, samozřejmě stojí víc, ale velkou měrou přispěli i sponzoři.

Sobota je ve znamení hudby i adrenalinu. Hudební festival Labe začíná hodinu po poledni na Smetanově nábřeží a objeví se tam hvězdy Martin Chodúr či Support Lesbiens.

Program děčínských městských slavností

SOBOTA 15. 5.
08:00 III. benefiční závody agility, kynologické cvičiště v Děčíně III – Staré Město. Základní kynologická organizace Děčín, Oblastní skupina agility Děčín pořádá v sobotu 15. května 2010 (začátek v 8 hodin, předpokládaný konec mezi 16-17 hod) na kynologickém cvičišti v Děčíně III – Staré Město III. ročník „Benefičních závodů agility“. Startovné „platí“ přihlášení účastníci formou granulí a jiných potřeb pro opuštěné čtyřnohé kamarády a bude po skončení závodů předáno zástupci městského útulku v Děčíně. Vstupné pro návštěvníky a diváky: dobrovolné – opět formou krmení nebo potřeb pro opuštěná zvířata, které budou rovněž předány zástupci útulku.

10:00–17:00 Adrenalin Challenge Děčín, Smetanovo nábřeží. Divácký den, info na www.adrenalinchallenge.cz

13:00–18:00 AKCE CIHLA 2010 aneb Dejte cihle své jméno, Mariánská louka. Celonárodní sbírka na podporu lidí s mentálním postižením. Akce cihla pomáhá již jedenáctým rokem lidem s mentálním postižením na cestě k samostatnosti a k běžnému životu mimo velké ústavy. Pořadatelem Akce cihla na severu Čech je již pošesté děčínské občanské sdružení Jurta. Výtěžek z prodeje benefičních cihel je určený na vybavení tréninkových bytů v Děčíně a v Ústí nad Labem a osvětové působení v oblasti bydlení lidí s mentálním postižením.

13:00–18:00 Sociální služby. V parku u sochy dr. M. Tyrše. Prezentace poskytovatelů sociálních služeb. Malování pro děti, vyzkoušení zvukového a hmatového pexesa aj. Najdete nás hned za hlavním vstupem do areálu.

13:00–23:00 Hudební festival Labe, Smetanovo nábřeží
Vystoupí: Airfare, Martin Chodúr, Peter Nagy, Katapult, Monkey Business a Support Lesbiens. Součástí bude i laser show s vodní stěnou a vodotryskem, doplněná o videoprojekci. Vstupné: 100 Kč, děti do 150 cm, důchodci nad 65 let a držitelé průkazů ZTP zdarma

14:00–18:00 Rozmarné Cappy léto, Mariánská louka
Bohatý program pro děti i rodiče v podání Divadla v Pytli Petra Stolaře, k poslechu /a možná i k tanci/ hraje skupina Těžká pára, vstup zdarma

NEDĚLE 16. 5.
11:00 Zužování Labe aneb „Táhneme za jeden provaz“, Tyršův most. 2. ročník, soutěž měst ležících na Labi. Jde o soutěž reprezentantů měst ležících na Labi o putovní pohár města Děčína, při které se o lano natažené přes Labe přetahují levobřežní a pravobřežní borci. Vzhledem k tomu, že je putovní pohár keramický, je žádoucí, aby jej vyhráli borci z Děčína vzhledem k možnému poškození při přepravě do dalekých měst ležících na tom našem Labi. Kdo se může soutěže zúčastnit? Týmy reprezentující města ležící na Labi.

10:00 – 16:00 Adrenalin Challenge Děčín, Smetanovo nábřeží. Adrenalinová výzva pro tříčlenná družstva s doprovodným programem pro diváky.

14:00 Jet Ski Grand Prix Děčín, nábřeží Labe pod zámkem. 3. ročník Mezinárodního mistrovství ČR vodních skútrů Jet Ski Grand Prix Děčín, který je jediným závodem Long distanc v ČR. Závodníci startují ve čtyřech kategoriích. Start i cíl je pod děčínským zámkem.

17:15 Poutní mše v Thunovské kapli sv. Jana Nepomuckého. Tradiční bohoslužba na svátek jejího patrona. 17:15 Husovo náměstí – odchod průvodu ke kapli, 18:00 Thunovská kaple