Show Heleny Vondráčkové a poprockové hvězdy Umberta Tozziho vrcholil v noci ze soboty na neděli pátý Ples severočeských patriotů. Tedy s XVII. plesem všech Ústečanů i chystaným XI. plesem Ústeckého kraje (je 8. března ve stejném sále) největší plesová událost v Ústeckém kraji. Patrioti letos měli podtitul „Italská noc: Od La Scaly po Sanremo".Nemám žádné peníze

Z počasí byli asi smutní příznivci lyžování a nadšeni návštěvníci plesu. Poprchávalo, ale nemrzlo. Červený koberec před DK Ústí je na „Patriotech" tradicí, tak jako hudba ve foyeru DK. Zněly tu italské songy 70. až 90. let, i No tengo dinero (1983) disko pop dua Righeira. Paradoxně tak akce nabízela hit Nemám peníze…

Radosti 5. Plesu- ples byl téměř bez front
- mladý pěvec Daniel Matoušek
- vítězové StarDance Alice Stodůlková a Michal Kurtiš, tančili na Bocelliho operní hit v živém podání Daniela Matouška
- šance ochutnat italské speciality, návaznost na kulinářský Italský týden v restauracích Větruše i v pivovaru Na Rychtě
- Benefice Plesu patriotů, předání peněz Tomášovi a Vanesce, handicapovaným dětem
- Žbirka zpíval i Drupiho hit Piccola e fragile (Malá a křehká)
- splátka dluhu českému publiku; po čtvrtstoletí konečně slyšelo živě Tozziho hity Ti amo i Gloria
- pokrokovost lidí. Na prkénku „zlatého WC" byla samolepka V Ústí Neonacisty NECHCEME

Papundeklové postavy osobností pěvce Pavarottiho, herců Spencera a Hilla i premiéra Berlusconiho vítaly na schodišti, nad ním byla k ochutnání stopečka Myslivce oficiálního nápoje plesu.

Zástupců hudby a la italský pop festival Sanremo byla na akci většina, slavná operní scéna La Scala se tu „objevila" jen dvakrát. Ve víceméně vtipném promítaném komiksu na úvod, výletu ústecké rodinky do Itálie, v němž autoři srovnávali Itálii s Ústím. I to má šikmou věž, divadlo srovnatelné (?) s La Scalou, radnici čili magistrát, Letní kino a Itálie má Coloseum…

Podruhé „přišla řeč" na La Scalu, když zpíval ústecký student Gymnázia Jateční Daniel Matoušek.

Daniel a la Bocelli

„Zpívalo se mi velice dobře, je tu nádherná atmosféra. Nesmírně jsem si to užil. V tomto prostoru jsem zpíval poprvé, ale vystupoval už jsem v ústeckém Severočeském divadle, v teplickém divadle a budu debutovat v Národním divadle. Prostory jsou různé a každý má své kouzlo. V tomto sále elegance přímo září z publika," řekl pěvec. Zpíval Con te Partiro, píseň, kterou proslavil věhlasný tenorista Andrea Bocelli. „Druhá byla píseň La donna e mobile z Verdiho opery Rigoletto," uvedl Daniel Matoušek názvy písní, jimiž publikum nadchl.

Už na Bocelliho hit tančil pár skvělých tanečníků ze StarDance, Alice Stodůlková a Michal Kurtiš. Michal vyhrál soutěž loni v páru s herečkou Annou Polívkovou.

Následně zástupci partnerů, pořadatelů i nadace Plamínek předali 110 tisíc Kč jako benefiční výtěžek plesu Vanesce a Tomášovi („Nejradši si hraju na počítači," prozradil), dětem, které jsou kvůli své nemoci upoutané na invalidní vozíčky. Dostali i statisíce na benzin od ústeckého dopravního podniku.

Meky, Drupi, Tozzi

Nadchl i Meky Žbirka s kapelou vlastní písní Viem, hitem z Ordinace Tvůj svět je můj či duetem s Martou Co bolí, to přebolí. Ale i Hey Jude od Beatles a Drupiho „chraplákovým" italským hitem Piccola e fragile. Pěkné překvapení!

Orchestr Golden Big Band Prague střídal na scéně žánry i zpěváky, v restauraci DK hrál domácí Fonotest i hity Ramazottiho či tria Ricchi e Poveri. „Český Ital" Davide Mattioli zpíval s kapelou, stejně tak Umberto Tozzi. Z jeho dvanácti písní nejvíc zabraly ty, na které publikum čekalo, zpívalo je s ním: Ti amo, Stella Stai, Tu a Gloria. Bylo pěkné, že na ně mohlo publikum v ČR poprvé živě tančit. Ale až hity Vondráčkové sál zaplnily do posledního místa. Tozziho si dost lidí užilo v sedě, v klidu.

„Nejvíc mě tu bavil kolega Kamil Bílský. Díky smokingu ze svatebního salonu Delta v Mostě jsme fešáci, nadchl mě i Meky Žbirka. Davida Mattioliho jsme prvně viděl s kapelou, výborný je Umberto Tozzi, který právě zpívá své největší hity. K plesu se ještě vrátíme ve své Ranní show v pondělí na Hitrádiu FM," slíbil spíkr Marek Leština, který s kolegou ples uváděl.