Více než desítka současných autorů se sjela o víkendu do Děčína na již sedmnáctý Zarafest, který odstartovala již ve čtvrtek večer výstava v Ukradené galerii.

Letošní Zarafest jeho pořadatelé zamýšleli jako projekt hlavního železničního koridoru z Brna přes Prahu do Děčína a dále do Berlína. Pořadatelé tak chtěli nabídnout děčínskému publiku literáty, kteří jsou tak říkajíc na trase. Nakonec ale přijeli spisovatelé i z jiných tratí. Ze západu Čech nebo ze Slezska.

Naplno se program rozjel v pátek odpoledne, kdy se veřejnosti po dlouhé době otevřela podmokelská knihovna. Kromě autorských čtení nebo poslechu citery v podání jediného graduovaného hráče na tento dnes již neobvyklý nástroj u nás Michala Müllera si tak návštěvníci mohli projít i knihovny. Volně přístupná byla bývalá půjčovna v přízemí a velký sál ve druhém patře.

"Zkusili jsme v pět let pustém domě resuscitovat kulturního ducha, který se přece nemohl jen tak jednoduše vytratit, když se v roce 2012 městská knihovna s neuvěřitelnou lehkostí přestěhovala do nového sídla na labském nábřeží," říká jeden z kurátorů Zarafestu Otto Chmelík.

Letošní tradiční děčínský literární festival pak zakončilo v sobotu autorské čtení, během kterého například vystoupil Bogdan Trojak nebo Kateřina Tučková. Kromě spisovatelů během sobotního programu v Růžové zahradě zahrály také skupiny Ladě a Munroe.