Plně v režii vody byl sobotní 6. Kytlice Music Festival v pěkném přírodním areálu na Děčínsku. Trvalý déšť jej trápil po většinu času, takže ani jména jako Divokej Bill, Wohnout, Plexis, Xindl X, Sunshine či britští taneční Dreadzone nepřilákala dohromady víc než tisíc lidí.

Voda vs. nadšení

Pořadatele akce, úzce spjaté s největším českým festivalem Rock For People, nelze než chválit. WC stála blízko, zřetelně označená od ostatního prostoru. Přestávky mezi show nebyly dlouhé, areál měl více restauračních stanů: kdo chtěl, mohl hudbu sledovat s půllitrem v ruce přímo z nich. Přesto se stovky lidí nadšeně „tísnily“ u pódia pod deštníky či v pláštěnkách. Ty s růžové se znakem mobilního operátora bylo možné na místě koupit za 47 korun. Na jiné akci prý byly zdarma, i přesto se jednalo o službu k nezaplacení. Bohužel, rychle došly.

Bez Southpaw

Úvodní skupinu kytlického festivalu, teplické Spolčení hlupců, jsme propásli. Už při nich prý pršelo, už oni si užili potlesk publika. Pražští kytaroví Southpaw, moderní a oblíbená skupiny vedená synem písničkáře Jana Buriana Gregory Finnem, měli hrát po nich, ale nepřijeli. „Nedorazili kvůli přívalovému dešti, který ji cestou zaskočil,“ informovali pořadatelé kytlického festivalu.

Wohnout a růžová

První opravdovou hvězdou v sobotu odpoledne v Kytlici tak byli až rockoví smíšci Wohnout. „Začneme hrát, až přestane pršet,“ hlásil nejprve kytarista a zpěvák Jan Homola, což možná nebyl humor na místě. Chvíli poté už přišel i jeho bratr Matěj Homola a vysvětloval: „Hrozně se omlouvám za zpoždění, ale nemohl jsem to najít.“ A přišla sprška hitů jako Vrátnej, Festivaly, Pedro se vrací, Sej kono pí, Ganga i Myši na polštáři, kterou Honza Homola nahrál i na své zcela nové akustické album Homolka Tobolka. Wohout si stačili všimnout, že se „publikum dělí na růžový a obyčejný lidi“ - to kvůli zmíněným pláštěnkám – přidali velký hit Gramofón a za zvuků kopyt koní a jejich ržání odklusali z pódia. „Déšť nás teď provází na všech koncertech. V Přeštenicích v jižních Čechách jsme dokonce ani nezahráli, napršelo nám tam do aparatury,“ prozradil pak ještě po koncertě Honza Homola, než se kapela rychle sbalila a odjela hrát na další festival.

Tragédie na Pohodě

„Dobrý večer. My jsme Sunshine a přivezli jsme vám ještě víc deště,“ zahájila svou energickou mokrou show slavná česká rocková kapela z Tábora. Zpěvák Kay Buriánek, schovaný pod kapucou, občas vzal do ruky i kytaru, většinou byl ale s mikrofonem v ruce k nezastavení. Rocková gesta, melodie, taneční rock, zpívání v kleče na okraji pódia i malý Kayův výlet k lidem pod pódium – to byli Sunshine. A kdo čekal na hit Top! Top! Radio! z předloňského úspěšného alba Dramer, natáčeného také v Los angeles a v Londýně, dočkal se. „Že tu prší? No a? Jste na tom pořád mnohem líp než slovenský festival Pohoda, kde voda podemlela stan ou tů, ten spadl a zabil jednoho člověka,“ smutně pak ještě konstatoval Kay.

Xindl X: Otevřeně o sexu

Zklidnění přišlo s hip hop folkovým písničkářem Ondřejem Ládkem alias Xindlem X. Loni Kytlici zahajoval jako vycházející hvězda, od té doby vydal první album Návod ke čtení manuálu, vyhrál Portu v Ústí i Strážnici a stal se hodně známým, oblíbeným, vyhledávaným. Však si také lidi většinu písniček zpívali s ním. S kapelou v zádech a kytarou zpíval své největší hity Anděl, Návod ka čtení manuálu, Styky, Cool v plotě… Řešil dost mezilidské vztahy a byl tradičně otevřený, že by se nejedna babička z Moravy při jeho slovech pokřižovala. „Z desky, kterou chceme vydat příští rok, jsem hrál jen jednu písničku,“ prozradil Xindl v rozhovoru po koncertě. A neřekl, co zahraje v sobotu 25. července v Ústí na finálovém koncertě Porty v letním kině. „Uvidím až na místě,“ řekl mladík, během jehož vystoupení se déšť zase vrátil. Protivný, silný, neodbytný.

Oslavenci Plexis

To byl také důvod, proč jsme si ještě podívali na koncert výborných pražských punkových Plexis a další účast na festivalu – bohužel i show Divokýho Billa, britských hvězd Dreadzone či roztančených pražských Skyline na závěr - vzdali. Slyšeli jsme tedy z úst punkera Petra „Sida“ Hoška prověřené hity Půlnoční rebel, Pidilidi či Svět jsou báry, nadšeně přijaté i tančícím publikem. Nemohli jsme přeslechnout Sidovu větu „Kdo jste četli Deník tak víte, že právě slavíme 25 let existence a vydali jsme CD Best of 25 let Plexis.“ Ale vlhcí, otráveni a zmožení nepřízní počasí jsme to vzdali.