Symbolicky v sobotu 20. října se uskuteční 20. ročník Festival free Tibet. Tato hudební akce, která podporuje tibetský lid v boji za svobodu se od roku 1999 pravidelně pořádá ve Šluknovském výběžku. V minulosti již proběhla v Rumburku, Mikulášovicích, v Dolní Poustevně a minulý rok poprvé ve Varnsdorfu.

„Ve Varnsdorfu jsme našli skvělé zázemí v Lidové zahradě. Je tam krásný sál pro koncert hlavních kapel, menší sál s restaurací pro dýdžej scénu a také pěkný bar pro zázemí Tibet infa a čajovny,“ připomněl jeden z pořadatelů Petr Bydžovský (na snímku), že festival se koná na celkem třech scénách. Tím je také unikátní.

Festival free Tibet 20

sobota, 20. října 2018, Varnsdorf – Lidová zahrada

HLAVNÍ SCÉNA
18:00 – 18:30 SKLAP
18:50 – 19:30 MANIAC
20:00 – 20:50 FAST FOOD ORCHESTRA
21:15 – 22:00 TOTÁLNÍ NASAZENÍ
22:30 – 23:20 IMODIUM
23:45 – 00:30 TOXIC PEOPLE
00:50 – 01:30 DWTK

DJ´S STAGE
21:40 – 02:00 BASSCOFFEE - DJ FEFE, ALÍK, DJ MASSTA

Tibet info stage

Čajovna U Vysmátý žáby, výstava o Tibetu, představení sdružení MOST Pro Tibet atd.


Na hlavní stage vystoupí celkem sedm kapel. „Největšími taháky jsou určitě rockoví šoumeni Imodium, kteří mají v současnosti v rádiích hodně hitů, dále pankáči Totální nasazení a známá ska kapela Fast Food Orchestra,“ láká Bydžovský.

RŮZNÉ HUDEBNÍ STYLY

Dále vystoupí mladá nadějná kapela Maniac, rockeři z Děčína Sklap, a místní stálice Toxic People. Program uzavře tvrdší skupina ze Železného Brodu DWTK.

Ve stejném roce, jako se poprvé uskutečnil Festival free Tibet, vznikla i rocková kapela Imodium. Parta z Broumova v posledních letech lehce přitvrdila, což prezentuje zejména skvělá singlovka „Proud“, která patří mezi to nejlepší, co kapela kdy napsala. Skladba se syrovou rytmikou opravdu baví a především v refrénu má nebývale drtivou energii. Podobně ostrých pecek je na aktuální desce Elemen ovšem víc.


„Mě osobně se líbí i píseň Spirit, kde je příjemným osvěžením hostování raperky SharkaSs, která si tu střihla melodický part, a její jemná vokální linka se k emotivní písni velmi hodí,“ upozornil Bydžovský na rádiový hit kapely.

Festival je unikátní tím, že má jednu klidovou místnost. A tou je takzvaná Tibet info stage. „Máme tam informace o Tibetu v podobě výstavy fotografií, materiálů, letáčků a knih. K tomu také ústecká čajovna U vysmátý žáby nabízí několik druhů tohoto lahodného nápoje,“ upřesnil Bydžovský.

Na poslední scéně v Lidové zahradě zahrají dýdžejové v čele s drum and bassovou grupou Basscoffee, kteří se kolem dnb pohybují už řádku let. Partu doplní živý bubeník Alík.

„Jejich set je zajímavý tím, že ho doprovází live hrající bubeník. Minulý rok si na festivalu Basscoffe získalo řadu nadšených fanoušků,“ řekl Bydžovský.