Do mezinárodního finále jde v sobotu 25. července 43. ročník Porty, festivalu folkové, trampské a country písničky. Jeho autorská soutěž se odehrála na Lidickém náměstí, porota vybrala z deseti finalistů vítěze a v sobotu večer jej oznámí stejně, jako vítěze Porty interpretační.

Čtvrteční start Porty ale byl dramatický. Krátce po 17. hodině silný vítr při koncertě ústeckých Blue Eyes odnesl slunečníky, zboural stan a do aparatury začalo pršet. Pořadatelé přesunuli rychle koncert do náhradních prostor, podobná „mokrá varianta“ byla v plánu i na pátek. Nakonec ale koncert s hostem Pavlem Bobkem zůstal na Lidickém náměstí, do Domu kultury Ústí se nepřesunul.

Portu komplikuje počasí

„Počasí ovšem zkomplikovalo život i návštěvníkům. Třeba Šedivka, starý tramp, z Plzně vyjel ráno kolem 10. hodiny a přijel až v šest odpoledne, předsedkyně sdružení Porta vyjela z Prahy v 16. hodin a přijela do Ústí ve čtvrt na deset. Cestou vlaky vypověděly službu,“ řekl Jindřich Šrejber ze štábu Porty. A bohužel, ale kvůli nemocni, nepřijela Naďa Urbánková.

Ačkoli na akci v pátek vystoupili Stráníci i EPY DE MYE – ta Portu na náměstí zahájila – a ve čtvrtek skvělí veteráni Hop Trop, největším zážitkem 43. ročníku bylo jistě vystoupení dua Kapitán Kid – Jiří Suchý. Oba byli vtipní, komunikovali s publikem, Suchý zpíval i Matuškův hit, který mu napsal.

Program Porta 2009

Jiří Suchý třeba vzpomínal, jak donutil Jitku Molavcovou dát si jinak struny na banjo, ta na něj poté přestala hrát a až po letech se dozvěděl, že správně to měla ona. Duo nadchlo sál Domu kultury na Trampském potlachu podobně, jako povídky, které tam četla autorka Dana Vacková ze své nové knihy.

V sobotu se rýžuje zlato

Ani návštěvník Petr „Balík“ Vohnout z Prahy nedá na duo Suchý/Kid dopustit. „Nejvíc jsem se těšil na ně – a nezklamali. Byli úžasní, tradiční jistotou Porty jsou ale Pacifik, kteří ve čtvrtek hráli. Bylo s nimi spousta legrace,“ ohlédl se za vystoupením kapely, patřící ke koloritu Porty, tramp, který se skupinou Máci získal už tři Porty. Chválil i Hop Trop, kteří začátkem roku 2010 oslaví 30 let ve stejné sestavě.

„Stačí jet s Hop Trop na týden na vandr a máte pět let o čem vyprávět,“ potvrdil pak pověst i kvality legendárního tria okolo Jaroslava Samsona Lenka moderátor Trampského potlachu.

V sobotu nabídne Porta – vedle hudby – v letním kině také oblíbené rýžování zlata.