Tony Ducháček s Garáží nebo Lenka Dusilová. I na taková jména se mohou těšit hudební fanoušci na posledním prázdninovém festivalu Cesta z města, který se uskuteční ve Vysoké Lípě.

„Sehnat taková jména není nic snadného, ale na každém festivalu potřebuješ nějaký tahák. Jenže někteří umělci jsou více než drazí, takže to není snadná věc. Ale mnohem těžší, než sehnat nějaké to jméno, je dát dohromady mančaft, který bude šlapat. Ten zná toho, ten tamtoho, ten umí to, jiný zase něco jiného. Prostě to nemůže být one man show,“ říká jeden z pořadatelů festivalu Jiří Rynda s tím, že nejvíce stresu zažívá on i celý tým, který akci připravuje, těsně před festivalem. To téměř neustále sledují předpověď počasí a doufají, že nebude pršet.

Rynda a jeho tým si poprvé ozkoušeli pořádání festivalu ve Vysoké Lípě na konci loňských prázdnin. Šlo o jakýsi pokusný ročník. Bylo totiž nutné vyzkoušet, zda je kemp ve Vysoké Lípě vhodným místem…

„Museli jsme zjistit, jak je to s parkováním, jak je to se sociálním zařízením. A hlavně, jestli je to vůbec vhodné místo na pořádání podobné akce, jaká tam je atmosféra, jestli přitáhne lidi. Takže teoreticky je to letos druhý ročník, prakticky ale první. Ale i ten letošní bereme jako jakýsi zastřelovací. Až ten třetí bychom chtěli dělat úplně bez chyb,“ pokračuje a dodává, že dlouho hledal vhodné místo pro podobnou akci.
Oslovil ho až tento kemp.

„Když jsem tam přišel a viděl tu kotlinu, tak jsem si řekl: „Jo, to je to pravý. A bylo jasno. Jen trvalo ještě pár let, než se nám podařilo dát dohromady první ročník.“

Přestože loni počasí festivalu nepřálo a prakticky celý festivalový víkend propršel, byli pořadatelé s návštěvností spokojeni. Na zbrusu nový hudební festival přijely stovky lidí. V příštích ročnících chtějí organizátoři festival rozšířit i do jiných směrů než jen hudebních.

„Rádi bychom přivedli nějaké divadlo, uspořádali třeba výstavu fotografií, nějakou performaci. Aby si to lidé užili se vším všudy. Nejen vyrazit mimo město za muzikou, popít, pojíst,“ uzavírá.