Ač o té druhé píše nakladatelství MOBA jako o knize pro mládež, i mě příběh dospívající dívky Fiorelly, dcery alchymisty císaře Rudolfa II., bavil. To, jak s přáteli zvládla boj s nerovným soupeřem, rudolfinským upírem, vraždícím u Prahy, je popsáno zajímavě. Nepřehánějí ti čtenáři Vondrušky, tvrdící: „Ty knížky se čtou jedním dechem!"

Fiorella se cítí být více klukem než dívkou, ona musí. Císařský alchymista nesměl mít jako pomocníka dívku! Ráda obléká klukovský šat, je nesvá v dívčím. Ovšem i na lásku dojde. Jen tak nevinně, jako třeba v posledním dílu příběhů Harryho Pottera. S hlavními hrdiny to cloumá, na sex je ještě čas. Kdo takovou literaturu či filmy rád, a trafikantka si mi tuhle posteskla „Jiná nová DVD než erotická už ani nevycházejí", musí jinam.

Užíváte-li si však souboj dobra se zlem i tajemno, okořenil vám autor příběh souboji klukovských part a la Rychlé šípy, přidal tajné chodby a sklepení, bohabojnost a zášť, boj o peníze i moc, rituály, tmu, strach, pověrčivost…

Důležitý je zápas s časem, ve vraždění upíra jde o minuty. Jen by se asi dnešní justice divila, jak „hravě" si inkvizice za časů Rudolfa II. (1576 - 1611) poradila se svým „problémem". Ale nejprve musí dva kluci a dívka získat pomocnici a pátrat. A že jde také o jejich krky? Že už je málem ošlehávají plameny očistné inkviziční hranice? Že musí krást, lhát, že je třeba hrát proti zosobněnému zlu divadlo? Žádné strachy, přežijí. O fous.

Budete jim fandit, strach o ně budete mít. Fiorella, už druhá kniha o ní, je ideální čtení pro rodinu na dovolenou. Jen ještě rada na závěr: Vemte si podobných knih s sebou v létě pro jistotu více, nebo se o tuto „poperete".