Den architektury se totiž v Děčíně proměnil v Dny architektury. Již ve čtvrtek se mohli lidé projít jižními zámeckými zahradami za doprovodu jednoho z autorů jejich obnovy Tomáše Eflera.

Naplno se program rozběhne v Děčíně v sobotu, kdy se bude věnovat především dopravním tratím ve městě. Jedna z akcí upozorní na propojení železnice a řeky a zároveň na jejich velký význam pro Děčín. „Historickým motorovým vlakem se projedete směrem na tzv. Triangl s městským architektem Ondřejem Benešem, historiky Janem Němcem a Otto Chmelíkem a také Mirkem Záhorou a ředitelem muzea a znalcem lodní dopravy Vlastimilem Pažourkem,“ říká mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá. Vlak bude vyjíždět z děčínského hlavního náraží od 9 do 15 hodin v přibližně hodinových intervalech. Nejprve vyrazí po mezinárodní trati vedoucí do Německa, ze které v Prostředním Žlebu odbočí na historický železniční most a bude pokračovat na východní nádraží.

S Labem i železnicí bude spojená také prohlídka vily Waldstein stojící na svazích údolí Labe nad železniční tratí. První stavbou Josefa Mockera (mimo jiné spoluautora dostavby Svatovítské katedrály v Praze nebo restaurace Karlštejna) návštěvníky provede v sobotu od 14 hodin historička architektury Alena Sellnerová, která nedávno vydalo o architektuře Podmokel knihu. Samotná vila bude otevřená až do 17 hodin.

Labe včera, dnes a zítra je název další procházky po městě pod vedením městského architekta Ondřeje Beneše, historika Otto Chmelíka a znalce lodní dopravy Vlastimila Pažourka. Nejprve v sobotu v 17 hodin vyrazí od hladového kamenu po levém břehu, v neděli v 15 hodin je pak sraz v parku u Střelnice, odkud povede procházka po pravém břehu Labe.
Živo bude na východním nádraží u historické budovy, ve které je Modrý salonek určený pro císaře Františka Josefa I. V budoucnu by v této unikátní historické budově mohlo nalézt útočiště vzdělávací centrum děčínské pobočky ČVUT. Dnešní podobou bývalé hlavní děčínské nádražní budovy návštěvníky provede architekt Pavel Plánička a zástupce Českých drah Milan Houštěcký. Sraz je v neděli 1. Října ve 13 hodin na autobusové zastávce před nádražím.