Chcete si zahrát opravdové divadlo? Ať už jste dospělí či děti, na severu Čech máte dnes víc možností, jak se – jako herec či herečka – představení zúčastnit. A je i více způsobů, jak toho docílit.

Neshání, ale…
Netradiční hrobské Divadlo V Pytli, soubor, který – vedle litoměřického Sváťova dividla – potkávají a baví se s ním Severočeši asi nejčastěji, aktuálně herce neshání. A ani nemusí, vždy si je totiž najde tam, kde právě vystupuje. Potvrdila to včera i Eva Stolařová, členka tohoto divadélka.
V „pytlové“ hře Archa Noemova, kterou už zažila i ústecká zoo, letní kino i zubrnický skanzen, hrají návštěvníci zvířata. A – jak uvádí webové stránky www.divadlovpytli.cz – nebývá jich málo. V Arše pro žáky ZŠ Prosetice bylo na palubě celkem 360 zvířat.
Aktuálně uvidíme principála Petra Stolaře a spol. v sobotu 13. září na slavnostech v Proseticích i v Dubí. „Na 18. října chystáme premiéru nového představení Tři v hrobu,“ prozradila plány divadla Eva Stolařová.

Koho? Všechny!
Mladá scéna (MLS), ústecké poloprofesionální divadlo, účastnící se divadelních přehlídek i soutěží po celé ČR, hledá do svého souboru děti, mládež i dospělé.
Nábory MLS se budou konat v Domě kultury Ústí na Malé scéně, vchod z Bělehradské ulice. „Pro děti od 10 let je pořádáme už v pondělí 8. září a v úterý 9. září od 16.00 hodin. Po přijetí budou navštěvovat nás dramatický kroužek. Mládež od 15 let se může přijít přihlásit v pondělí 15. září a v úterý 16. září od 17.00 hodin,“ informoval Pavel Trdla, režisér a umělecký šéf ústecké Mladé scény.
„Pro dospělé od 18 let chystáme nábor nových členů v pondělí 29. září a v úterý 30. září v 18.00 hodin. Pro všechny zmíněné věkové kategorie jsou přihlášky jsou k dispozici na vrátnici DK, nebo na vrátnici Národního domu v Ústí,“ připomněl režisér
Na sobotu 27. září od 15.00 hodin pak MLS zve na první představení sezóny. „Bude to naše nejnovější pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký,“ uvedla Kristina Herzinová, autorka scénářů her i kostýmů a herečka MS.

Museli pryč
Mladá scéna ještě minulou sezonu hrála v krásnobřezenském KD Corso. To ale město Ústí zrušilo s tím, že se do něj přestěhuje Dům dětí a mládeže Ústí. Soubor Mladá scéna byl nucen opustit svou stálou scénu, kde odehrál stovky představení a uvedl ne méně než 18 premiér.
Pod ochrannými křídly Kulturního a společenského střediska našla Mladá scéna nový domov ve středu města, v Domě kultury Ústí.
„Svou 28. sezónu tedy otevírá velkým náborem pro všechny věkové kategorie. Šanci nabízíme těm, kteří chtějí zkusit štěstí na prknech, která znamenají svět,“ dodal Pavel Trdla.

Bez mužů je hůř
Konkurz nechystá – ale nové herce by uvítal – děčínský ochotnický spolek Karel Čapek. „Žen je dost, ale určitě bychom do souboru uvítali muže ve věku od 20 do 50 let,“ řekla včera Ludmila Panenková, vedoucí divadla. Zájemci se mohou hlásit třeba v Městském divadle Děčín, jehož ředitel Petr Michálek režíroval naše poslední představení,“ řekla včera.
Nedostatek mužů „donutil“ děčínský amatérský soubor nastudovat specifický repertoár. „Chystáme hru Ústav šlechtičen. Premiéra bude na divadelní přehlídce Děčínská brána poslední víkend v březnu 2009,“ dodala.

I kurzy dabingu
Oficiální nábor do svých nových kurzů herectví, moderátorství a dabingu ukončilo 3. září duchcovské Divadlo M, první soukromá scéna v ČR. Tento pořadatel Duchcovských slavností, resp. jejich pravidelný účinkující, ale ještě dá šanci novým zájemcům. Více informací má divadlo na webu www.divadlom.cz.
„S kurzy začínáme v sobotu 27. září. Do té doby se nám ještě zájemci mohou hlásit,“ řekl včera Milan Petrovský, ředitel, režisér i herec Divadla M.
Kurzy se letos odehrají 12. rokem. Jsou oblíbené, přijíždějí na ně zájemci z celé ČR.