Legendární Plexis, spolu s Visacím zámkem asi služebně nejstarší dosud aktivní česká punková skupina, se severu Čech nevyhýbá. Aktuálně vystoupí v sobotu 18. července na 7. ročníku Kytlice Music Festivalu. A dokonce v prime time – od 19.55 hodin po Wohnout či Sunshine, ale před Divokým Billem, Dreadzone a Skyline.

Frontman a zpěvák Plexis Petr Sid Hošek přiveze do Kytlic set, který s úspěchem hrál na Rock For People 2009. Publikum tak uslyší největší hity Plexis, které jsou i na novém výběrovém CD „Best od 25 let“ včetně novinek. V rozhovoru odpovídal český punker Sid. Pseudonym si zvolil podle kontroverzního Sida Viciouse z britské punkové legendy Sex Pistols.

Zjara na turné hráli Plexis v Ústí, Teplicích i Litoměřicích, v Bílině vystoupili na festivalu se Sepulturou, teď je uvidí Kytlice. To je na sever Čech dost koncertů najednou – probudili se snad Plexis ze „zimního spánku“? Nebo to souvisí s oslavou 25 let existence?
Tak nějak to vyšlo. Zaprvé jsme se probudili, za druhé to samozřejmě souvisí s oslavou. Myslím, že koncerty jsou důležitý, a hlavně nás baví hrát pro lidi, takže koncertů není nikdy dost.

Na výběru hitů Plexis ke čtvrtstoletí máte 25 skladeb. Která je nejstarší, která je pro vás největší raritou? A jsou i takové, které už se bohužel nevešly?
Těch věcí, co se nevešly, je celá řada, ale nejstarší je Radka. Je to prostě průřez vším, co jsme udělali.

Je některá spojená s dost šíleným zážitkem, vzpomínkou?
(smích) Úplně všechny!

Co pro Plexis znamenal/ znamená teplický punkový manažer Petr Růžička, který „udělal“ punkové skupiny F.P.B., Šanov či SPS. A který do ČR vozí slavné punkové kapely z celého světa, ale především z Anglie?
Petr je můj kámoš a udělal pro nás hodně. Pak se ale naše cesty rozešly, nicméně jsme pořád kamarádi a máme si co říct: oba třeba milujeme fotbal…

Moc se neví, že s vámi v 80. letech zpívala i Jitka Asterová. Je na albu i song, který byl tenkrát její? Který to je – a proč zase „rychle“ odešla?
Jitka, to byla taková sranda. Já byl do ní tehdy „bouchlej“, tak jsem ji pozval. Dala s náma jeden koncert, zpívala Radku, která na výběru je, pak jsme se dlouho neviděli…

Byla tenkrát opravdu taková pankačka, včetně oblečení, vlasů a způsobu života? A zavzpomínala si pak ještě někdy s vámi na pódiu na staré zlaté časy?
(smích) Ona punkerka nebyla, šlo jen o ten jeden koncert.

Je pravda, že název kapely Plexis vznikl ze jmen slavných punkových skupin Sex Pistols a Exploited?

Ano, vymyslel jsem to na tour se skupinou Abraxas v Brně v roce 1983.

Jak jde dohromady vaše dýdžejování jako DJ Mucho, pouštění latinsko americké hudby, s punkem? Dostal jste se k latině přes Davida Byrnea a jeho Talking Heads? A může být i ona stejný nářez jako punk?
K latině jsem se dostal, když jsem byl poprvé v Mexiku. Úplně mě dostala ta jiná atmosféra a jiná energie té jejich muziky. Skupina Talking Heads na mě měla taky jistej vliv, i když ne zásadní. A nářez latina je už svojí podstatou, takže spojit to samozřejmě jde.

Jsou na CD Best of 25 let staré verze písniček, nebo jste je točili znovu?
Ty starý původní písničky jsou zremasterovaný a vyčištěný, chtěli jsme zachovat původní feeling.

Na albu Best of jsou ale také tři úplné novinky a jeden vtípek, že?
Jo. Chci upozornit hlavně na novou klipovou „Mistrovství v zirani“, dál na Pivo a Zdenálofka. A ten vtípek? To je právě naše nejstarší věc Radka. Ale zpívám ji já, ne Jitka Asterová.

Zatímco na Sex Pistols dnes létají plechovky od piva, Plexis mají na koncertech a festivalech úspěch. Myslíte si, že si za to Pistole mohou sami, že už měli zůstat hibernovaní?
Pistols jsou prostě Pistols. Ukažte mi jedinýho punkera, kterej nemá jejich placku, triko nebo cédéčko. Kdo po nich něco hází, nemá rád punk a Pistols. Osobně jsem rád, že jsem je mohl vidět a byli skvělí. Zdravíme celej Ústeckej kraj a nashle v Kytlici.