V ambitech rumburské Lorety probíhá od prosince do konce ledna 2009 výstava betlémů dětí a výtvarníků ze Šluknovska. Dvě desítky papírových, keramických a dřevěných betlémů vytvořily děti a školáci z mateřských a základních škol i dalších institucí pracujících s dětmi v Rumburku a Jiříkově. Rozmanitá a nápaditá dětská díla doplňují práce dospělých výtvarníků ze Šluknovského výběžku. Výstava je přístupná do 31. 1. 2009, od úterý do soboty mezi 9.00 a 16.00 hod. Vstupné je 15 Kč, děti do 15 let mají vstup zdarma. Zavřeno bude pouze o vánočních svátcích (21. 12. 2008-5. 1. 2009). Obyvatelé a návštěvníci Rumburku tak nebudou ochuzeni o tradiční výstavu betlémů, kterou na konci roku pravidelně nacházeli v Muzeu Rumburk. Kvůli rekonstrukci muzejní budovy se zde výstava betlémů nekoná.

Výstava betlémů byla v ambitech rumburské Lorety zahájena o prvním adventním víkendu v sobotu 29. 11. 2008. „Navazuje na tradiční výstavu klášterního betléma v klášterním kostele sv. Vavřince v Rumburku, kterou pořádá Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk vždy jednou za dva roky (připravovaný termín 2009). V období, kdy se nekoná výstava klášterního betléma, jsme dali prostor dětem, aby předvedly svou fantazii a výtvarné nadání,“ vysvětlil páter Mgr. Jozef Kujan ze salesiánské komunity, která spravuje římskokatolické farnosti v Rumburku, Jiříkově a okolí. „Děti a jejich paní učitelky nás svými výtvarnými prácemi nadchly. Dokázaly příběh o narození Ježíška, putování pastýřů za betlémskou hvězdou, nebo klanění králů zachytit velmi rozmanitě a využily přitom nejen papíru, ale i keramiky a dřeva. Rádi bychom, aby se výstava dětských prací opakovala i v příštím roce,“ doplňuje průvodkyně Barbora Hildebrandtová. Betlémy výtvarníků ze Šluknovského výběžku zapůjčilo Oblastní muzeum Děčín, pobočka Rumburk a soukromí sběratelé.

Svá díla na výstavě betlémů v rumburské Loretě prezentuje MŠ Sukova ul., MŠ Krásnolipská ul., MŠ Sídliště K. Světlé a ZŠ Pastelka, o.p.s. z Rumburku, dále Farní charita Rumburk a Salesiánský klub dětí a mládeže Jiříkov.

Klára Mágrová