Co může udělat skupina, aby lidi vzali její CD vážně, ač jde „jen“ o desku pro děti? Natočit k ní pěkný videoklip, nebo si k ní třeba naplánovat velké turné po ČR s devatenácti zastávkami.

Právě TUDY na to šli pop rockoví Chinaski v případě své novinky – 2CD Autopohádky I. + II. A díky tomu zpěvák i herec Michal Malátný a pět spoluhráčů hrají v úterý 10. března od 20.00 hodin v Městském divadle Děčín. Na 20. mají v plánu Litvínov a 26. března hrají v České Lípě.

Nebude to poprvé v březnu, co tato kapela na severu Čech předstoupí před dětské publikum. Děti s rodiči viděli premiéru Autopohádek Tour 09 před týdnem v Ústí, poté kapela hrála a zpívala i v chomutovském dětském domově.

Na turné hrají Chinaski ve druhé půli akusticky své hity, první polovina show nabízí autopohádku O Plivníkovi (který vytrestá šoféra, že si nemyje auto) s písničkami. Ale aby nedošlo k mýlce – Plivník je z Autopohádek I. (2004; s hosty Lucií Bílou a Jiřím Lábusem), které nyní kapela k CD Autopohádky II. přidala jako dárek. Právě Plivníka se týká má omluva.

V článku o show v Ústí jsem psal, že skupina (a autor Autopohádek Jiří Marek, který napsal například i úspěšný cyklus báječných prvorepublikových detektivek Hříšné lidi města pražského) nechali policajta (v knize z roku 1965) na balónku odletět do nebe. Pointa ovšem byla, že jeho hvězda z výložek od té doby září na obloze!

První dvě písničky Autopohádek II., „Večeře“ a „Ukolébavka“, míří na neposlušné děti i přesto, že kapela tvrdí, že je Autopohádkami vychovávat nechce. Ale posuďte sami:

„Jsou mezi námi někteří, co zlobí s večeří… Nezáleží na tom jestli mají hlad a veliký, nejí ani když jsou k jídlu meruňkové knedlíky…,“ zpívá kapela v té první. Možná je dokonce směřovaná i na některé anorektické fanynky Chinaski?! Inu, osvěta.

Ta druhá, pěkná balada, už je opravdu pro děti: „Ukliďte hračky a do postele, říkám vám potřetí je už půl devátý…“ To jako otec žáka 1. stupně ZŠ dobře znám, za to kapele jen patří můj dík. Snad to i zabere, když se nové 2CD Chinaski – i kapela sama o sobě – našemu malýmu líbí…

První z autopohádek z CD – ta Jak si pan Chrysler koupil šoféra – je z časů, kdy tu byla jen auta (bez lidí), a ta si jezdila jak se jim zamane. No a pan Chrysler de Lux (mluví ho Pavel Nový, a škodovku tamtéž Jarka Kretschmerová) si to vždy hnal prostředkem ulice a uhýbal jen před náklaďáky, aby se od nich neumazal. Neboť „bohatý vždycky myslí nejvíc na sebe, protože zabírají na světě velkej kus místa a nemají na ty druhý ani pomyšlení“. V souvislosti s dnešní krizí i v automobilovém průmyslu vyznívá lehce ironicky věta z Autopohádek II. „dneska už vzrostla životní úroveň aut tak moc, že nenajdete auto bez šoféra“.

Minutovou „Za tebou“, písničku v rytmu ska, hráli Chinaski i v divadle v Ústí stejně, jako předposlední cajdáček „Šoférská koleda“ a rockovější „Závod“ se slovy „nakonec mi, marná sláva, už jen Porsche odolává, předjel jsem ho… a pak jsem se probudil!“. Sebeironie – sloužící samozřejmě příběhu – zde skupině Chinaski sluší.

V pohádce „O pyšný Boženě a švestkový Octávii“ slyšíme i ozvěny ztraceného světa živnostníků (zde pan Šotola, který měl obchod s auťáky… ale „To všechno vodnés čas“). A trojici autopohádek na CD uzavírá „Nejkrásnější sen“.

RADEK STRNAD