Velká radost. Nostalgie. To byly pocity asi většiny ze 425 návštěvníků koncertu Václava Neckáře ve čtvrtek v Ústí. Ty fajn zážitky jsme sdíleli podobně, jako „drby“ na facebooku.

Středem pozornosti logicky ten den byl slavný zpěvák Václav Neckář, malý muž velkého hlasu, kterého loni nová filmová píseň Půlnoční katapultovala do centra zájmu (i nových) fanoušků.

Novináři se téměř „prali“ o rozhovor s ním. Česká televize s Václavem v Ústí, kde strávil mládí a zpíval jako kluk ve sboru v divadle , točila dokument. S bratrem Janem, narozeným v roce 1949 v Ústí, navštívili i své tehdejší bydliště v Resslově ulici na Klíši.

Ano. Oslava

Oslava. Tak lze tedy jedním slovem shrnout koncert plný hitů Václava Neckáře z časů skupiny Bacily, ale i z dob „předbacilovských“ Zpíval hity od Lékořice až po Půlnoční. A mohutný potlesk publika byl během večera odměnou i vyznamenáním muži, který bavil návštěvníky svými písničkami i vtípky.

Koncert se odehrál ve čtvrtek ve velkém sále Domu kultury v Ústí. Než začal, při stavbě aparatury, tu byl Jan Neckář dost překvapený. Na zadní straně pódia velkého sálu chyběla černá plachta, ale koncert to neohrozilo.

Až na pár vděčných rockových „výstřelků“ kapely to byla spíš poklidná show Václava Neckáře a jeho skupiny Bacily, která slavila v Ústí 40. narozeniny a po Česku dál slavit bude celý rok.

Čtyřicet růží

Čtyřicet růží předal Emil Vraspír, šéf Kulturního střediska města Ústí, před zraky publika Václavu Neckářovi. Květiny dostal též zpěvákův bratr a kapelník Bacilů Jan Neckář v nezbytné kožené bundě a kapitánské čepici. Narodil se 11. února 1949 v Ústí, dnes slaví. Společně bratři dostali i dort, ozdobený jejich snímky. „Jé, sníme se?!“ smál se Jan, jinak také hráč na klávesy v Bacilech. „No ale my sladký nesmíme,“ protestoval jen krátce, asi aby se neřeklo.

Ten večer byl úžasný. Zpěvák malého vzrůstu dával na pódiu ze sebe vše, gestikuloval rukama „jako zamlada“, měl charisma. Modro-zlatý kouzelnický klobouk si nasadil při hitu Čaroděj dobroděj a blikal na nás žárovičkami.

Kolíne, Kolíne

Vzpomínalo se na legendární Václavovo dvojalbum Planetárium (1977). Dokonce z něj zvukař pustil úvod, v němž dítě, asi ne malý Vašík, zpívá lidovku Kolíne Kolíne. Poté se velký Václav ohlížel: „Ten tvůj dům je planetárium…“

Logicky došlo na rockovější hit o Atlantidě, drsněji zněly písničky Bacilů zpívané Otou Petřinou, jejich sólovým kytaristou. „Napsal je pro něj jeho syn, bubeník ve skupině Chinaski,“ informoval Václav. A Ústí ví, že Petřina mladší jako rapper Marpo loni natočil duet s ústeckým zpěvákem Davidem Deylem na jeho druhé album Zásah.

V aranžmá Jana Neckáře zněly z pódia i slavné písně konce 60. let od tria Golden Kids, kde byl Václav „růže mezi trním“. Pardon, jediný muž. S Helenou Vondráčkovou a Martou Kubišovou jim to tehdy slušelo i zpívalo, měli našlápnuto k úspěchu i v zahraničí. Mohli být hvězdami světového formátu, nepřijet Rudý bratr na tanku.

Vašek Neckář vůbec nešetřil baladami. Snad někomu chyběla Podej mi ruku a projdem Václavák, ale těch, co zazněly, bylo dost. Nejprve dojala Cohenova dávná Suzanne, jedna z Vaškových nejlepších. V jejím stínu nezůstaly ani písničky z Václavovy zatím poslední desky Oči koní. Třeba dojemná Píseň pro jockeye. Jako snad už deseti tisíckrát (od 70. let), ptal se Václav v dalším hitu: „Kdo vchází do tvých snů, má lásko?“ A změna: v 1. verzi bylo „Jirka Korn se z obrázku dívá“ nyní zpívá „Karel Gott se…“

Dokázal strhnout

„Celý koncert jsem si, jako většina diváků, užila. Václav Neckář dokázal strhnout Ústečany ke zpěvu především svými staršími hity a v závěru nejnovější „peckou“ Půlnoční. Dvojnásobný standing ovation (potlesk ve stoje) byl super,“ popsala Soňa Balcárková, výherkyně vstupenky v soutěži Ústeckého deníku.

„Nejvíce jsem obdivovala schopnost regenerace V. Neckáře po jeho nemoci, úžasné pamatování textů. To je obdivuhodné,“ ohlédla se za show Vlastimila Vlachá z Ústí.

„Povídala jsem si s jeho bratrem Janem o jejich mládí v Ústí a o mých vzpomínkách na ně, zprostředkované jejich maminkou přes tu moji, které pracovaly spolu,“ prozradila.

Tanec při písni

Velký zážitek z koncertu měla i Pavla Skružná (35) z Kladna. „Václav je taková moje zvuková kulisa z dětství. Maminka si ho stále pouštěla, takže kdykoli ho slyším, vrací mě to zpátky,“ řekla s úsměvem pohledná žena. Právě ji si Václav vybral z publika a při jedné písni s ní tančil. „Bylo to hezký. Říkala jsem, že to jednou budu vyprávět vnoučatům,“ dodala Kladeňačka.