Návrat ke kořenům! Tak ohlásili pořadatelé letošní největší festival pod jednou střechou na severu Čech – free Tibet XII.

Po 2 letech se kultovní akce na 4 scénách stěhuje z Rumburka do Mikulášovic, kde se konalo 9 ročníků. Letošní je v KD Mikulášovice v sobotu 16. října.
„Důvody jsou dva,“ uvedl za pořádající sdružení Attack from North Hugo Eminger.

„KD v Rumburku nás už nechtěl na sál pustit. Prý se jim nehodíme do skladby pořadů, jako je Den seniorů… A Mikulášovice jsou náš domov.“

Prohrála v kartách

Hlavními taháky? Fast Food Orchestra, Prohrála v kartách, Pos-it, Status Paesents, The Fialky, místní Toxic People, Wrata Wod Stodoli.

„Tančit se bude hlavně na ska-reggae Fast Food, pobaví rockoví Prohrála v kartách, rozezpívá crossover Post-it a uzemní hard core Status Praesents,“ řekl spolupořadatel Petr Bydžovský z kapely Toxic People. „Punk nesmí chybět. Od Fialek a WWS bude slušný.“

Původně měla na festivalu vystoupit parta kytaristy Tomáše Varteckého – Kurtizány z 25. Avenue. Jenže jejich baskytarista musel na operaci a měsíc před festivalem kapela akci zrušila.

Pořadatelé našli kvalitní náhradu – Fast Food Orchestra z Prahy. „I když to bylo na poslední chvíli, neváhali jsme ani minutu. Festival free Tibet přijedeme rádi podpořit,“ řekla manažerka osmičlenné kapely Bára Siňorová.

Také hip hop živě

Druhá scéna bude hip hopu a dýdžejů. „Naživo zahrají rapeři Kodex z Ústí, sekundovat jim bude Dj Ghost, různé styly představí DJs Ludweek, Strach a Liquid Kid,“ vyjmenoval Eminger.

Nedílnou součástí festivalu je scéna Tibet info. Nabízí veškeré informace o Tibetu, promítání fotografií, představení fondu Potala a děčínskou čajovnu Ve Vlnách. „Festival pořádáme hlavně na podporu boje tibetského lidu v boji za svobodu,“ připomněl hlavní motto Hugo Eminger.

„Jsem nadšený! V Mikulášovicích měl festival vždy lepší atmosféru a letošní kapely vypadají našlapaně,“ řekl Jakub Dash z Rumburka.