Letos po sedmé měli děčínští recesisté humánně usmrtit kapra a to tak, že ho utopí. Ač se na štědrodenní tradici pečlivě chystali, kapra neutopili. „Ekologičtí aktivisté zabránili kolegovi Korelovi koupit kapra na utopení. Na ránu paličkou prodají přitom kapra kde komu,“ vysvětlil prezident děčínské recesistické společnosti Pro přepravu ročních období vodní cestou Jaroslav Drahoš. Společnost akci každoročně zaštituje.

Přesto se na dvě stovky lidí, kteří na břeh Zámeckého rybníka vDěčíně přišli na smrt kapra podívat, nenudili. Situaci se totiž chystal zachránit kat Petr Felix Chudoba, jenž měl popravu zajistit. Ve slušivém, pruhovaném plaveckém úboru skočil do rybníka a snažil se některého zkaprů tam žijících ulovit a poté utopit. Marně. Kapra nevylovil. Za mohutného potlesku vylezl zvody, jejíž teplota se pohybovala jen těsně nad nulou. „Protože ani tento krizový scénář nevyšel, oznamuji, že příští rok se akce konat nebude,“ vyhlásil prezident Drahoš. Jedním dechem však vyhlásil novou, jež by se vDěčíně měla stát tradicí. „Na příští rok, na Štědrý den, chceme nachystat soutěž otužilců oláhev fernetu,“ vysvětlil Drahoš. Nejraději by, aby se konala na Labi a otužilci by měli řeku přeplavat. Ví však, že stím budou spojené organizační problémy. „Ale máme všude dobré kontakty, jsme schopni zajistit vše potřebné,“ pozval otužilce prezident Drahoš. Dodal, že otužilci by tak měli šanci svou odvahu a um předvést před širokou veřejností.

Ledovou vodu zčervenalý kat Petr Felix Chudoba poradil, jak se na akci přichystat. „Tomu, kdo je zvyklý sjíždět jarní vodu, nemůže několikastupňová voda ublížit,“ vysvětlil, proč mu ledový rybník nevadil.