Většina památek v Ústeckém kraji umožňuje přístup vozíčkářům pouze do přízemí a do zámeckých zahrad. Situace se ale zlepšuje a služeb pro tělesně postižené přibývá. V kraji jsou i kompletně bezbariérové hotely, vozíčkáři se mohou vydat také na turistické trasy.
Postižení lidé rádi cestují, ale do neznámého prostředí se bez předem zajištěných služeb vydávají jen málo. „Jako asociace vozíčkářů se snažíme tlačit na všechny organizace, aby myslely na handicapované, zpřístupňovaly pro ně své prostory a dávaly jim o tom vědět,“ uvedl Petr Kumstát z občanského sdružení Avaz. S přístupem k vozíčkářům nejsou v Avazu ještě plně spokojeni, ale vítají zlepšení situace v posledních letech.
K začlenění lidí s postižením do běžného života výrazně pomáhá projekt komunitního plánování, do kterého jsou zapojena města, regiony, úřady práce, nadace, humanitární organizace a hospodářské komory. Projekt, jenž funguje v České republice převážně v Ústeckém kraji, podporuje Evropská unie.
Na vozíčkáře myslí v Národním parku České Švýcarsko. Je pro ně připraveno několik turistických tras a v okolí najdou několik možností, kde se mohou ubytovat. V Jetřichovicích, v centru národního parku na Děčínsku, je i bezbariérové informační centrum.
Podle krajského předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Jaroslava Slavíka je přístupná pro vozíčkáře větší část naučné stezky bitvy u Chlumce na Ústecku.
V Lounech mohou vozíčkáři navštívit Galerii Benedikta Rejta. Z chodníku do ní vede dřevěný nájezd a interiéry galerie jsou bezprahové. Lidé na vozíku mohou navštívit také některé zámky v kraji. Vstup do zámku v Duchcově na Teplicku i pohyb po Knížecí zahradě je bezbariérový. Návštěvníci na vozíčku si bez větších problémů mohou prohlédnout zahrady a přízemí zámků Velké Březno na Ústecku či Ploskovice a Libochovice na Litoměřicku.