Devítiletá holčička zmizela cestou do školy 3. června, týden musely její matka a babička žít v nejistotě, co se s jejich Valerií stalo. Tu nejhorší jistotu získaly v pondělí 10. června, kdy po dlouhé a rozsáhlé pátrací akci našli Valeriino tělíčko v lese v Döbeln.

Velmi krátce po nálezu bylo prokázáno, že zemřela násilnou smrtí, sexuální zneužití ale soudní lékaři vyloučili. Policie se během vyšetřování zaměřuje především na sociálním kontakty zavražděné Ukrajinky, jejíž rodina do Německa prchla před ruskou okupací části její země. V hledáčku policie je tak i bývalý přítel Valeriiny matky, který by se měl podle německé policie zdržovat v Česku. Ta proto požádala o spolupráci své české kolegy. Podle deníku Bild měl v den Valeriina zmizení kontaktovat, jeho telefon měl být v tu chvíli přihlášen v buňce v Döbeln. Měly ho také zachytit kamery ve městě.

Jak se během pátku ukázalo, česká stopa byla tou správnou. V pátek odpoledne totiž česká policie oznámila, že zadržela v Praze muže podezřelého ze spáchání násilné trestné činnosti. Později méida informovala o tom, že se má jednat o muže, kterého němečtí policisté podezírají právě z vraždy devítileté dívenky.

Kvůli bezpečnosti přidělila policie matce i babičce zavražděné dívky neustálou ochranu, na obou místech, kde ženy žijí, je neustále připraveno zásahové vozidlo policie, domy hlídají policisté. Podle policejní mluvčí Jany Ulbricht není možné vnímat dozor policie jako výraz nedůvěry rodině. "Je to kvůli ochraně rodiny," řekla deníku Bild Ulbricht. Opatření vnímá spíše jako „nabídku, protože matka a babička jsou v akutní fázi smutku.“

Po nálezu tělíčka se do smutku zahalil Döbeln a okolí. "Vedení města Döbeln uspořádá v pátek večer vzpomínkovou bohoslužbu za zabitou Valerii. Na radnici od čtvrtečního večera vlaje vlajka se svíčkou a u budovy vzniklo pietní místo, kam mohou příchozí dát květiny nebo svíčky," píše SZ.

Mohlo by vás také zajímat: Dobkovické referendum o hazardu skončilo u soudu, napadli jeho platnost

Obavy ze vzniku kasina zaplnily kulturní dům v Dobkovicích. | Video: Deník/Alexandr Vanžura