Pochyby o zdravotním stavu J. L. vznesl soud již během prvního dne, kdy chtěl obžalovaný muž prohlásit vinu ve věci zapálení rozhledny na Vlčí hoře a několika posedů v této lokalitě. Podle soudce Romana Felzmanna soud nebyl schopen posoudit, nakolik jsou splněné podmínky pro prohlášení viny. „Soud si proto vyžádal lékařskou zprávu od vězeňské služby, zda je obžalovaný schopen vnímat soudní řízení,“ řekl při pátečním jednání Felzmann. Ze zprávy je podle Felzmanna možné soudit, že psychické onemocnění, kterým muž trpí, není stabilizované. „Podle paní doktorky Staňkové není možné přesně určit, zda je obžalovaný schopen vnímat soudní řízení,“ řekl při krátkém pátečním jednání předseda senátu.

Podle předsedy soudního senátu není možné pokračovat v hlavním líčení do doby, než bude obžalovaný schopen vnímat řízení včetně toho, aby vnímal prohlášení viny. Prozatím je líčení odročené na 27. května, soud si vyžádá podrobnější zprávu, případně dodatek ke znaleckému posudku z oboru psychiatrie.

Muž obžalovaný ze zapálení parku
Národní park jsem nezapálil, rozhlednu na Vlčí hoře ano, řekl před soudem žhář

Zda se na konci měsíce líčení opravdu uskuteční, není jasné. „Soud má z pochopitelných důvodů pochybnosti o aktuálním stavu obžalovaného a mám za to, že udělal správně, když si připravuje podklad pro budoucí rozhodování. Představte si, že by ten člověk nemusel být psychiatricky v tuto chvíli pořádku,“ řekl po odročení jednání obhájce obžalovaného muže Vít Pavko. Obhajoba bude požadovat v průběhu procesu pravděpodobně vypracování nového psychiatrického posudku, s tím původním totiž nesouzní.

Projednávání historicky největšího lesního požáru je naplánováno ještě na tři dny na konci května, obžalovaný je již od loňského května. „V přesně nezjištěné době přibližně od 23.00 dne 23. července 2022 do 02.09 dne 24. července 2022 ve Hřensku, okrese Děčín, v lesním porostu v místě zvaném Malinový důl, v úmyslu rozdělat zde nekontrolovaný otevřený oheň, který nevyhnutelně způsobí škodu na cizím majetku, pomocí přineseného lihu, který si za tím účelem postupně opatřil, zapalovače, a zde se nacházejícího klestí, které z okolí sesbíral na místo, které považoval za nejvhodnější pro úspěšné rozhoření, rozdělal oheň, jenž se v důsledku předchozího dlouhotrvajícího sucha, klimatických podmínek a vzhledem ke složení a vlastnostem hořícího materiálu postupně rozšířil na nejméně 1 100 hektarů plochy Národního parku České Švýcarsko,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Tomáš Skála.

Proces ve čtvrtek 16. května probíhal za velkého zájmu médií:

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín