Jiří L. dorazil z vazební věznice k děčínskému okresnímu soudu ve středu krátce po 10. hodině. "Trvám na tom, národní park jsem nezapálil," řekl, když jej eskorta vedla do soudní síně. V počátku vyšetřování historicky největšího požáru se přitom k jeho zapálení přiznal. V průběhu vyšetřování svou výpověď ale změnil. Ani to okresní soud nepřesvědčilo, aby jej propustil z vazby. V té je z obav před útěkem a z pokračování v trestné činnosti.

Vyšetřování požáru nedávno vrátil pražský vrchní soud státnímu zástupci s tím, že má zpřesnit škodu způsobenou požárem. V původní obžalobě byla určena na 350 milionů korun. „Snažíme se splnit ty požadavky, které byly uloženy v usnesení o vrácení. Není to vždy úplně jednoduché, někdy spíš až nad míru problematické. Ale snažíme se to udělat co nejdříve a předpokládám, že by se věc pak znovu zažalovala,“ řekl po středečním vazebním jednání státní zástupce Tomáš Skála. Zároveň nechtěl dát pevný termín, kdy by k opakovanému podání obžaloby mohlo dojít. „Jsme závislí na tom, jak rychle se nám podaří opatřit to potřebné doplnění. A to není vždy tak jednoduché a rychlé, jak bychom si sami přáli,“ doplnil státní zástupce.

Upřesněnou účtenku se škodou policii již poslala správa národního parku. Ta mezi škodu počítala nejen turistickou infrastrukturu, ale i nejrůznější informační tabule nebo zařízení pro myslivost. Dohromady se jedná o stovky položek. K tomu je potřeba přičíst škodu, kterou oheň způsobil na zdravých porostech. Právě u poslední položky vznikají největší nejasnosti. „Uvedli jsme pouze objemy ohněm zasaženého dřeva, protože podle lesnických plánů víme, co kde rostlo,“ uvedl mluvčí správy národního parku Tomáš Salov.

Předloňský požár v národním parku České Švýcarsko

Správa po přepočítání škodu vyčíslila na přibližně 62 miliony korun. To je o zhruba patnáct milionů korun více, než jaký byl původní odhad správy národního parku. „Započetli jsme do toho také sanace nestabilních bloků a bezpečnostní kácení,“ vysvětlil růst škody Tomáš Salov. Další škodu pak uplatňuje Hřensko nebo soukromí majitelé, kterým během požáru oheň zcela nebo částečně zničil domy na Mezné.

V Českém Švýcarsku začalo hořet v noci na 24. července 2022, oheň se velmi rychle rozšířil z Malinového dolu do dalších částí národního parku v okolí Hřenska. Postupně zasáhl více než tisíc hektarů lesa, tedy přibližně osminu rozlohy národního parku. Na likvidaci požáru se podílelo na šest tisíc hasičů, pomoc přiletěla v podobě vrtulníků a letadel také ze sousedního Německa, ze Slovenska, z Polska, Itálie a Švédska.